Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Barış Akarsu’nun kız kardeşinden makûs haber! Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir?

Barış Akarsu’nun kız kardeşinden makûs haber! Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir?

Bodrum’da geçirdiği kazası sonucu hayatını kaybeden Barış Akarsu’nun kız kardeşi Nesrin Akarsu zatürreden ötürü ağır bakıma kaldırıldı. Tıpkı belirtilerle ilerleyen ve devrinde müdahale edilmediğinde ölümlere yol açan zatürre hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürreye ne düzgün gelir? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Genç müzikçi Barış Akarsu, tevellüt gününde Bodrum’da kazası geçirdi. 5 güne yakın ağır bakımda kalan Akarsu hayat savaşını kaybetti. Akabinde gözü yaşlı ailesini ve hayranlarını bıraktı. Üzerinden yıllar geçti lakin hayranları ailesini yalnız bırakmadı. Alınan yeni haberlere nazaran; Akarsu’nun kız kardeşi Nesrin Akarsu, Bartın Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Genç kızın ilerlemiş zatürreden ötürü ağır bakımda tutulacağı öğrenildi.

ZATÜRRE NEDEN OLUR?

Korona virüsleri 200 çeşitten çokça bulunur. Kimileri hayvandan kişiye makbul. Kimileri ise tabiattan beşere bulaşır. Bunlar arasında Sars ve Mers bulunmaktadır. Sars hayli tehlikeli bir virüstür. Mevtle sonuçlanabilir. Lakin öteki virüsler erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Sars, corona ve Mers Asya devletlerinde 2003 yılından beridir görülür. Memleketimizde ise bu virüslere misal olan pnömonidir. Pnömoni virüsü zatürre illetine neden olur. Zatürre umumiyetle soğuk algınlığı rahatsızlığı ile karıştırılır. Lakin bu hastalık soğuk algınlığı belirtileri ile misal özelliklerle başlasa bile aslında altta yatan önemli bir hastalıktır. Pnömoni virüsü akciğerlere yerleşerek enfeksiyonlara neden olur. Kısa müddette fonksiyonlarını yitiren sonrası vücutta virüse karşı savunmasızlık başlar. Virüsün bulaşıcı riski vardır. Akciğer dokularında iltihaplanmalara neden olan virüs ağız, boğaz yahut sindirim yollarıyla vücuda girer. Viral teneffüs yolu enfeksiyonları illetlerinden biri olan zatürre erken müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir. Hapşırma, öksürme üzere aktivileteler sonrası bardak, mendil, çatal ve bıçağa bulaşabilir. 

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücut ısısının 39’un üzerine çıkması

Mütemadi ve balgamlı öksürük

Yeme bozukluğu, halsizlik

Sık sık yorgun uyanma 

Nefes almada zorluk çekmenin yanı sıra nefes alırken göğsün ağrıması

Karın yerinin soğuması ve şiddetli kramplı ağrılar

İltihaplı dudak uçukları  üzere belirtilerle kendini gösterir.

ZATÜRREDE RİSK ALTINDA OLANLAR

Sıhhatsiz beslenen bireylerde

Kirli ortam

Kalabalık mekanlar

Havasız mahaller

Sigara dumanına ziyade maruz kalma

Kronik rahatsızlığı olan kimselerin bu illete yakalanma orantıları daha ziyadedir.

ZATÜRRE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Erken müdahale edilmediğinde akciğerlerde önemli hasar oluşabilir. Bu rahatsızlık çok sık nüksetmez gelgelelim tedavi sonuna kadar tamamlanmalıdır. Ağır olan hastalarda akciğerdeki enfeksiyon tüple alınır. Tedavi süreci şiddetine nazaran 1 ve 4 hafta arası değişebilir. Antibiyotik, bronş genişletici solutma, ağızdan yahut damardan likit ve beslenme desteği üzere tedaviler uygulanır. 

ZATÜRREYE NE YETERLI GELİR?

SARIMSAK

Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak vücuttaki tüm bakteri ve virüsleri temizler. Eksperler sarımsağı tek başına yemektense yemeklere ilave edilerek tüketilmesini tavsiye eder. Sindirim yoluyla vücuda giren sarımsak münhasıran viral enfeksiyonlarla vücuda yerleşen virüsü atar. Başkaca zeytin yağı ile kavurulan sarımsağın kokusu da akciğerlerdeki iltihabın temizlenmesini sağlar. 

HAVUÇ

Vücudun direncini artıran besinlerin başında havuç gelir. Havuç bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyerek illetlere karşı korur. Münhasıran zatürre esnasında hasar gören akciğerleri yenilemeyi hızlandıran havucun tüm yararından yararlanmak için çiğ bir biçimde tüketilmesi mütehassıslar tarafından tavsiye edilir.

Yorum Ekle