Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çiğ yumurta içmenin yararları nelerdir? Haftada bir çiğ yumurta içerseniz ne olur?

Çiğ yumurta içmenin yararları nelerdir? Haftada bir çiğ yumurta içerseniz ne olur?

Amino asit bakımından güçlü olan yumurta pişirilince bu özelliği azalıyor. Lakin çiğ tüketildiğinde vücudun gereksinimi olan amino asidin yüzde 90’nını karşılamada tesirlidir. Bu yüzden eksperler hafta da birde olsa yumurtanın çiğ içilmesi tavsiye edilir. Evet çiğ yumurtanın yararları nelerdir? Haftada bir çiğ yumurta içerseniz ne olur? Haberimizin detayında çiğ yumurtaya dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Dişi ve uçan hayvan cinslerinin doğacak yavrularıdır. Lakin bu yavrular ana karnında değil dışı sert bir unsur ile kaplı ortamda olurlar. Bu durum gerçekleşmeden evvelki safha sabah kahvaltılarında tükettiğimiz yumurtadır. Acilen derhal tüm bu cinslerin yumurtaları beşerler tarafından tüketilebilir. Sıhhat açısında da kişilerin gereksinimi olan unsurlar bakımından güçlü olan yumurtalar umumiyetle yemek, pasta üzere yiyeceklerde pişirilerek tüketilir. Gelgelelim pişirilerek tüketilebildiği kadar bu besinler çiğ halde de tüketilir. Lezzetli bir tadı olmamasına karşın sıhhat açısında inanılmaz yararlar sağlayan çiğ yumurtayı ekseriyetle opera sanatkarları ve ses tellerindeki oktavlığı yüksek olan kişiler tüketir. Yumurta pişirilince de sağlıklı bir besindir bilhassa protein bakımından epeyce yarar sağlar. Lakin birtakım unsurları ise ısı yüzünden kayba uğrar. Münhasıran amino asit unsuru bakımından güçlü olan yumurta ısı nedeniyle bu unsuru yüksek nispette azalır. 

ÇİĞ YUMURTANIN YARARLARI NELERDİR? HAFTADA BİR ÇİĞ YUMURTA İÇERSENİZ…

Boğazı enfeksiyonlara karşı koruyarak ses tellerinin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Yüksek ölçüde içerdiği amino asit sayesinde vücutta birikmiş toksinleri müddette temizleyerek ödem oluşumunu önler. 

Doğal bir cilt yenileme ilacıdır. Tüm cildin deformasyona uğramasını önleyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Uzak şark hatunlarının birçoğu pürüzsüz ciltlerini çiğ yumurtaya borçludur. Ayrıyeten eski çağlardaki bayanlar da çiğ yumurta içerek cilt sıhhatlerini korurlarmış.

Bağırsaklardaki parazitlerin yanı sıra böbrekleri de temizleyerek taş ve kum oluşumunu önler.

Vücudun günlük gereksinimi olan enerjiyi sağlar. Bunun yanı sıra kuvvet birikimi yaparak vücudun yine kullanmasını destekler.

Bağışıklık sisteminin direncini artırarak marazlara karşı vücutta kalkan olur. İltihaplı hücrelerin oluşumunu önler. 

Protein bakımından varlıklı olan yumurta kemik gelişimini destekleyerek daha güçlü bir iskelet yapısı sağlar.

Hudut damarlarının yapısını güçlendirerek vücut içi iletinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Birebir vakitte dimağ gelişimine de ekte bulunur. 

ÇİĞ YUMURTA NASIL TÜKETİLİR? ÇİĞ YUMURTA HAKKINDAN BİLİNMESİ GEREKENLER

Çiğ yumurta epey tatsız olduğundan mide bulandırabilir. Bu yüzden çiğ yumurta tüketince bir barda süt ile karıştırabilirsiniz. Bu sayede sağlayacaklarını iki kart sağlar. Fakat çiğ yumurta alerjik reaksiyona sebep verebilir. Bu yüzden detaylı bir alerji testi yapılarak tüketilmelidir. Test sonrası alerjisi olmayan kişi çiğ yumurtayı nizamlı tüketir ve bunu alışkanlık haline getirirse yukarıda sayılan yararları çabucak görür. 

 

Yorum Ekle