Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Barbunyanın yararları nelerdir? Barbunya hangi marazları önlüyor? Barbunya zararlı mı?

Barbunyanın yararları nelerdir? Barbunya hangi marazları önlüyor? Barbunya zararlı mı?

Tam bir protein ve lif zengini olan barbunya bağışıklıktan tutunda sindirim sistemindeki birçok illetin yaşanmasını pürüzler. Kırımızı et tüketemeyenler içinde ülkü bir besindir. B vitamin kompleksi de içeren barbunya hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Fakat şiddetli tüketildiğinde de migren üzere marazları artırır. Evet Barbunyanın yararları nelerdir? Barbunya hangi marazları önlüyor?

Görünüş olarak fasulyeye benzeyen lakin tat olarak büsbütün farklı olan barbunya İtalya, İspanya, Türkiye ve Yunanistan’da çokça tüketilir. Birinci sefer Antik Yunan’da yetiştirilen ve geliştirilen barbunya Roma fasulyesi olarak da isimlendirilir. Lif bakımından güçlü olan bu besin diyet eksperlerinin hastalarına hazırladıkları listelerde nokta alır. Yağ nispeti az, protein bakımından ise zengindir. Bir tabak barbunya vücudun gereksinimi olan proteinin yüzde 50’sini karşılar. Bu bakımdan et tüketmeyi sevmeyen kimseler için de epeyce ülkü bir besindir. Baklagiller ailesinden olan barbunya bilhassa kış aylarında sıkla tüketilir. Yapılan araştırmalarda emzirme ve hamilelik periyotlarındaki bayanların sıklıkla tüketmesi gereken besinler arasında nokta alır. Meksika üzere yerküre mutfağını oluşturan devletlerde sıklıkla tüketilen barbunya düz mor renkte bulunur. Cranberry olarak geçen bu fasulye ile memleketimizde yetiştirilen barbunya ayı tada ve besin kıymetlerine sahiptir. Manzara olarak fasulyeye çok benziyor. Fakat besin kıymetleri fasulyeden daha yüksektir. 

BARBUNYANIN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda barbunyanın kanser hücrelerinin oluşumunun engellediği ortaya çıkarılmıştır. Mahsusen kolon kanserinde tesirli olan barbunyayı eksperler ailesinde kanser hikayesi olan bireylerin tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 

Bed kolesterolü düşürerek kalp sıhhatini korur. İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde mahsusen damarlardaki iltihaplanmayı sıfıra indirir. Böylelikle inme ve kalp buhranı üzere önemli sorunların yaşanma nispetini azaltır. 

–  Dimağ sıhhati için vücudun günlük en az yüzde 70 B1 vitaminine muhtaçlığı var. Bu vitamin beyefendisinin konsantre gücünü artırarak hafızayı güçlendirir. Bu bakımdan hamilelik ve ergenlik periyotlarında tüketilmesi tavsiye edilen besinlerin birinci sırasında mekan alır.

Barbunya hem protein hem de bakımından güçlü olduğundan et yemeyenler için ülkü bir besin kaynağıdır. Veladeti yaklaşan yahut adet devrindeki bayanların da tüketmesi tavsiye edilir. 

Manganez güçlü bir antioksidandır. Bu husus birebir devranda vücuda kuvvet verir. Bu iki özelliğe sahip olan barbunya vücudun gün uzunluğu enerjik ve dinç olmasını destekler. Hücrelerin kuvvet üretmesini de sağlayarak yaşlanma üzere durumları azaltır.

Ehliyetli ölçüde tüketildiğinde sindirim sistemindeki lif orantısını artırarak zayıflamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra mide ve bağırsakların toksin tutmasını önleyerek idrar yolu ile atar. 

Vitamin deposu olan barbunya kemik gelişime ek sağlar. Münhasıran ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik marazlarının riskini azaltır. Genetik ya da sonradan görülen romatizmaya da düzgün gelir. 

Güçlü antioksidan özelliği yalnızca kuvvet sağlamaz tıpkı hengamda böbreklerde oluşan kum ve taş oluşumunu önler. Oluşmuş olan kum taşın ise kısa vadede ağrısız bir biçimde vücuttan atmaya yardımcı olur. 

Yüksek ölçüde içeren barbunya, hamilelik devrinde de tüketilmesi tavsiye edilir. Münhasıran ana karnındaki bebeğin gelişimini destekler. Başkaca folat içeren barbunya hamilelik devrindeki hatunlara ek besin sağlar. Tevellüt kusurlarını azaltır. DNA’nın yanlışsız gelişimine yardımcı olur.

Tırnakların kırılmasını önler. Cilt sıhhatini güçlendirir. Hücreleri yenileyerek pürüzsüz bir cildin oluşmasını destekler.

ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA NASIL YAPILIR? işte en kolay tanımı ile…

Yüksek lif sayesinde erken doygunluk hissi verir. Başkaca kalorisi düşük olduğundan zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinin birinci sıralarında konum alır. 

Yaşlanmayı geciktirmenin yanı sıra cilt içinde ülkü bir besindir. Hem tüketilerek hem de maskeleri yapılarak kullanılan barbunya dermis tabakasının pürüzsüzleşmesini sağlar.

BARBUNYANIN ZARARI VAR MIDIR?

Uygunca pişirilmediğinde içeriğindeki organik asitler toksinlenir. Zehirlenmeye taban hazırlar. Bunun yanı sıra vücuttaki iltihap ve ödemi artırarak gut ve migren hastalıklarına neden olur. Şiddetli tüketildiğinde sindirimi hızlandırarak hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sıkışması yaşanabilir.

Yorum Ekle