Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bahar yorgunluğu nedir ve belirtileri nelerdir? Bahar yorgunluğuna hangi besinler yeterli gelir?

Bahar yorgunluğu nedir ve belirtileri nelerdir? Bahar yorgunluğuna hangi besinler yeterli gelir?

Havaların ısınmaya başlamasıyla mevsimsel geçişler yaşanır. Bu süreçte de kişiler fizikî olarak bir ekip sıhhat meseleleri yaşar. İnsan vücudunun tabiata alışmaya başladığı bu süreçte en sık görülen sıhhat sorunu ise yorgunluktur. Mütehassıslar bu aylarda görüldüğünden ötürü bahar yorgunluğu olarak isimlendirirler. Bu yorgunluk günlük hayat kalitesini düşürür. Evet bahar yorgunluğu nedir ve belirtileri nelerdir?

Bahar yorgunluğu, mevsim geçişlerine armoni sağlayamayan, zayıf bünyeye sahip kimselerde görülür. Çoklukla bu durum bireylerde; gerilim ve uykusuzluk üzere sıkıntılara neden olur. Güneş ışınlarının konuma dik gelemeye başlamasıyla artan sıcaklık, bunaltıcı neme de neden olur. Kış uzunluğu soğuklardan korunmak için kalın giyinmeye alışan vücut artık yavaş yavaş ince kıyafetlere alışmaya çalışır. Tıpkı hengamda soğuğa karşı direnci olan vücudun sıcaklarla bir arada temposu düşer. Hem fizikî hem de ruhsal çökertiye taban hazırlayan bahar yorgunluğuna gerekli müdahale yapılmadığında kronik yorgunluğa yol açabilir. 

BAHAR YORGUNLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Soğuklardan ötürü ılık ve sıcak besinlere alışan midenin damarları soğuk besinlerle karşılaşınca damarların büzülmesine yol açar. Bu da midenin işlevselliğini düşürür. Gastrit üzere marazlara neden olur. 

Vücuttaki gayrı damarlarında büzülmesi kalp ve damar hastalıklarında da taban hazırlar. Kan akışını olumsuz etkilediğinden ayaklarda soğukluğa baş yerinde ise ani sıcaklanmalara yol açar. 

Cildin hem yüzeyi hem de dermis tabakası da sıcaklara karşı hazırlığa geçerken çok kuruluğa yol açar. Hücreler deforme nispeten saç kökleri de hasar alır. Ekseriyetle bu devirlerde çok saç dökülmesi yaşanır. 

Vücut yorgunluğu halsizlik ve mütemadi uyku hali üzere sıhhat problemleri yaşanır. Ara sıra da baş dönmesi ve dengesizlik yaşanabilir. 

Artan sıcaklıklar nefes alma vermeyi bile kısıtlar. Başkaca sıcaklık ter bezlerinin süratle çalışmasına neden olduğundan vücuttaki oksijen gayrikâfi olur. Bu da akciğerin işlevini yitirir.

BAHAR YORGUNLUĞUNA HANGİ BESİNLER DÜZGÜN GELİR?

İlkbahar ayı ile özdeşleşen meyvelerden biri olan çağla, kalp hastalıklarına yeterli gelir. Birebir devranda beğenilmeyen huylu kolesterol seviyesinin de düşmesine yardımcı olur.

Bir başka bahar meyvesi olan çilek, içerdiği A, B, C ve K vitaminleri sayesinde vücudun direncini artırır. Diş etlerini, hudut sistemini ve yapısını güçlendirir. Bu özellikleri sayesinde çilek, bahar yorgunluğunu atmada en tesirli meyvelerden biridir.

Kış aylarından bahar aylarına geçiş sırasında yaşanan meselelerden biri de vücudun direncinin düşmesidir. Vücut direncinin güçlenmesi için eksperler, en yararlı yolun karanfil suyu karışımı olduğunu söylemektedir. Bu karışım; bir litrelik su şişesinin içine karanfil, nane yaprakları, limon dilimleri ve elma kabuğu eklenerek hazırlanır.

Baharın vazgeçilmez meyvelerinden biri gayrısı ise eriktir. Erik, vücutta oluşan harareti azaltır. Tıpkı vakitte demir eksikliğini giderirken, hatunlarda östrojen hormonunu istikrarlar. 

BAHAR YORGUNLUĞUNDAN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

Bu mevsimlerde iki günlük bile olsa sessiz sakin bir tatil beldesine gidebilirsiniz.

Sabahları 10 dakika germe hareketleri yapabilirsiniz.

Ara öğünlerde kesinlikle meyve ya da yeşillik tüketebilirsiniz. 

B ve C vitaminleri özellikli besin tüketimini artırabilirsiniz.

Bu aylarda su tüketimini 3 litreye çıkartınız.

– Gün içinde yarım yürüyüş yapabilirsiniz.

Yağlı besinlerden fazla haşlanmışları tercik edebilirsiniz.

Yorum Ekle