Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Glutatyon hususunun vücuda tesirleri nelerdir? Glutatyon hususu hangi besinlerde bulunur?

Glutatyon hususunun vücuda tesirleri nelerdir? Glutatyon hususu hangi besinlerde bulunur?

Vücuttaki hür radikallerin seviyesini azaltarak organların işlevselliğini artıran glutatyon hususunu vücut doğal yolla üretir. Ama yaş ilerledikçe bu hususun üretimi azalır. Bu yüzden vücuda farklı yollarla husus alınır. Vücut performansını artıran glutatyon hususu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet glutatyon hususunun vücuda tesirleri nelerdir? Glutatyon hususu hangi besinlerde bulunur?

Vücudun kollajen üzere doğal yolla ürettiği unsurlardan biri olan glutatyon devirle üretimi azalır. Bu da çevresel faktörlerinde tesiri ile toksinlerin artıp glutatyonun külliyen azalmasına neden olur. Glutatyon azaldıkça vücuttaki birtakım mekanizmalarda bulunan özgür radikalli hususlar çoğalmaya başlar. Bu unsurlarda vakitle gayri organlara zarar verir ve önemli marazların yaşanmasına sebep olur. En önemli boyutu ise kansere neden olabilir. Güçlü bir antioksidan unsuru olan glutatyon, hücrelerin yenilenmesini destekler. Adeta vücudu himaye hizmeti olan glutatyon hususu, demir emiliminin vücutta yanlışsız bir formda dağılmasını da sağlar. Vakitle çeşitli sebeplerden ötürü ölen ya da önemli deforme olan hücrelerin birikmesini önler. Hücre yenilenme döngüsünün hızlanmasına taban hazırlar. Hücrelerin DNA sentezini ve gelişimini destekleyerek vücut içindeki hücrelerin asit nispetlerinin döngüsünü korur. Tabiattaki bütün canlıların olmazsa olmazı olan glutatyon unsuru birebir devirde insan sıhhati açısından büyük bir ehemmiyet taşır. Bilirkişiler glutatyon hususunun kimi besinlerle alınması gerektiğini vurguluyor.

GLUTATYON HUSUSUNUN VÜCUDA TESIRLERI NELEDİR?

Glutatyon unsuru gerilime neden olan hususların vücutta yok olmasını destekler.

Başkaca karaciğerin vücuttan atması gereken yağ orantısının vücutta depolanmasını önleyerek güce çevirir.

Vücudun bağışıklığının gücünü artırarak kanserli hücrelerin azalmasını sağlar.

Tıpkı devranda kimi besinlerle vücuda giren toksinleri idrar ya da dışkılama kanallarına göndererek, bunların zarar orantılarını azaltır. 

Mahsusen kemoterapi gören hastaların vücudunda bulunması gereken glutatyon hususu bu tedavi sırasında vücuda giren ışınların hasar orantılarını sıfıra indirir.

Kandaki şeker orantısını düzenleyerek hem böbrek hem de şeker marazlarını önler.

Damarların tıkanmasını ve daralmasını önleyen tesirli unsurların başında gelir. Böylelikle kalp marazlarının yaşanma riskini azaltır.

GLUTATYON UNSURU HANGİ BESİNLERDE BULUNUR ?

Sık sık yaşanan illetlerin yanı kronik yaşanan illetlerin nedenlerini azaltmada tesirli olan bu husus adeta vücudun olmazsa olmazıdır. Bu yüzden bu besinlerden yeteri ölçüde tüketerek vücudun direncini artırmak gerekir. 

Tabiatta bulunan glutatyon unsuru bakımından en güçlü besin deve dikenidir. Münhasıran vücuttaki glutayon seviyesini artıran devedikeni tüm toksinlerin kolay kolay atılmasını da destekler. Bozuk fonksiyonların düzenlenmesini sağlar. 

Peynirde yüksek nispette bulunan whey proteini de glutatyon hususunun artmasında tesirli olur. Başkaca bu husus bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklı hücrelere karşı daha dirençli hale getirir.

İnsan vücudu en az sülfür amino asidi hususunu almada zayıftır. Bu da kişilerin hastalanma nispetini artırmıştır. Mahsusen son yıllarda artan kanserin nedenini de mütehassıslar bu eksikliğe bağlar. Zira vücutta sülfür amino asidin azalması glutatyon maddesininde düşmesine sebep olur. Bilirkişiler bu yüzden günlük beslenme de kesinlikle yeşil sebzelerin tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Zira Roka, brokoli, lahana, lahana, hardal otu ve şalgan üzere besinlerin temel taşı sülfür amino asit doğal olarak da glutatyon oluşturur.

Selenyum da ilerleyen yaşlarda azalan hususlar arasında yan alır. Bunun akabinde glutatyon hususunun orantısında da düşme yaşanır. Bu yüzden eksperler hindi eti, yumurta, mantar ve tavuk eti üzere besinlerde bulunan selenyumdan alınması için bu besinlerin tertipli tüketilmesi gerektiğini öneriyor.

Ayrıyeten A, E ve C, vitaminleri bakımından varlıklı olan besinlerin yanı ciğeri üzere besinlerinde tüketilmesinde yarar var. 

Yorum Ekle