Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bahar alerjisi nedir? Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir? Bahar alerjisinden nasıl korunur?

Bahar alerjisi nedir? Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir? Bahar alerjisinden nasıl korunur?

Son Cemre düştü ve havalar uygundan güzele ısınmaya başladı. Ağaçların çiçeklenmesi ve tarlalardaki otların bitmeye başlamasıyla etrafa yayılan polenler burun yoluyla sinüs yoluna girer. Burada biriken polenler kılcal damarların genişlemesine yol açar. Beraberinde marazlara neden olur. Pekala Bahar alerjisi nedir? Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? İşte soruların cevapları:

Bahar alerjisi Mart ayında başlayarak Haziran’a kadar devam eder. Ekseriyetle polenlerden kaynaklı çıkan alerjik durum birebir devirde, değişen hava basıncı ve güneşe karşı olan hassasiyete zıtta görülür. Bu üzere durumlara karşı hassas olan şahıslarda bağışıklık sistemi harekete makbul. Vücudun tehlike altında olduğunu fark eden bağışıklık sisteminin gösterdiği yansıma sonucu gözlerde, burun bezlerinde ve teneffüs yolunda marazlara neden olur. darlığı, göz yaşarması, uyku hali, mütemadi hapşırma ve iştahsızlık üzere belirtilerle kendini gösteren bahar alerjisi birçok kişi tarafından önemsenmez. Lakin tedavi gerektiren bir rahatsızlık olan bahar alerjisi daima nükseder. Bahar alerjisi çevresel faktörlerin tesiriyle göz ve burundaki kılcal damarların genişlemesiyle meydana gelir. Halk arasında buna saman nezlesi ya da polen alerjisi de denilir. Bahar alerjisi ilerlediğinde gözlerde konjoktivitte, üst teneffüs yollarında alerjik rinitte, akciğerlerde astım, ciltte ise egzama üzere illetlere yol açar.

BAHAR ALERJİSİNİN NEDEN OLDUĞU MARAZLAR

Burun tıkanıklığı ve burun bezlerinin büyümesi bahar alerjisinde en sık görülen rahatsızlıklardır. Burun kanallarından giren ve bezlere yerleşen tozlar polenler tıkanmaya neden olur. Tıkanma daima hapşırmayı tetikler. Hapşırmanın sıklığı ise kan akışını ve kalp atışını olumsuz etkilediğinden ufak üzere görünen rahatsızlık önemli hasarlar bırakır.

Rüzgarla birlikte toz ve polenlerin yayılması ile akciğerlerde birikir. Akciğerlerin devranla iltihaplanması ile astım ortaya çıkar. Bronşların vakitle tıkanması ile de darlığı uyku sırasında aniden uyanma üzere durumlar yaşanır.

Burun ve akciğerleri etkileyen alerji tıpkı devirde göz kanalarını da tesirler. Alerjik konjonktivit olarak isimlendirilen göz illeti erken tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olacak kadar ileri gidebilir. Uykudan uyanırken gözlerin şiş olması, mütemadi sulanması ve kaşınması üzere belirtilerle kendini gösterir.

Yaygın olan durumlardan biri de sinüzit ve migren illetlerinin belirtilerine benzeyen baş ağrısının yaşanmasıdır. Lakin alerjik sürecinde yaşanan baş ağrısının temeli vücut basıncının değişen hava durumuna ayak uyduramamasından kaynaklanıyor. Bu yalnızca baş ağrısı değil birebir vakitte kulak ağrısına neden olur. Ağrıların yaşanmasının sebebi vücut ısınının değişen hava sıcaklığına karşı hazırlıklı olmaması sonucunda iç ve dış oksijen farkının teneffüs kanallarına basınç yapması ile yaşanır.

BAHAR ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz içi kızarması kaşınması ve sulanması

Işığa karşı hassaslaşan gözler ve ses karşı hassaslaşan kulaklar

Vücutta ısı farkının olması

İştahsızlık ve mütemadi yorgun hissetme

Tek seferde 5’ten çokça hapşırma 

Göğüs ve kalp ağrılarının artması

Kulak çınlaması

Burun akıntısı ve daima öksürme

SAMAN NEZLESİ NEDİR?

Alerjik rinit olarak isimlendirilen saman nezlesi sinüs kanalarını tıkayarak burundan alınmasını ketler. Soğuk algınlığı belirtilerine benzeri semptomlar görülür. Saman nezlesi rastgele bir virüsün neden olduğu rahatsızlık olmadığından bağışıklık sistemini direk etkilemez. Fakat dolaylı yolda vücuda hasar verir. Zira tıkanan burun kanalları yeteri ölçüde hava alınmadığından vücut yerinde oksijeni sağlayamaz ve biriken havayı da vücuttan atamaz. Bu da baş ağrısına yorgunluğa ateşlenmeye burun akıntısına yüz ağrısına neden olur. 

BAHAR ALERJİSİNDEN NASIL KORUNUR?

Bu aylar içerisinde sıklıkla A, C, E ve D vitaminleri içeren meyve tüketilmelidir.

Gizli sahalar mütemadi havalandırılmalı, örtülü ortamda çalışanların sıklıkla hava alması lazım.

Klimalarda polen filtresi kullanılmalıdır.

Polenlerin çok olduğu öğlen ve akşam üstü saatlerinde kıyafetler dışarıda kurutulmamalı ya da toplandığında düzgünce çırpılmalıdır.

Su tüketimi bu mevsimlerde 3 litreye kadar çıkılmalıdır.

El yüz paklığına dikkat edilmelidir.

Yorum Ekle