Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Az haşlanmış yumurtanın yararları nelerdir? Günde iki tane haşlanmış yumurta tarafsanız ne olur?

Az haşlanmış yumurtanın yararları nelerdir? Günde iki tane haşlanmış yumurta tarafsanız ne olur?

Yerkürenin her alanında sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti olan yumurtanın insan sıhhatine birçok yararı olduğu derhal herkes tarafından bilinen bir gerçek lakin bilirkişiler yumurtanın az haşlanmışının daha yararlı olduğunu vurguluyor. Evet az haşlanmış yumurtanın yararları nelerdir? Günde iki tane haşlanmış yumurta tarafsanız ne olur? Sizler için yumurta hakkında merak edilenleri haberin detayına ekledik.

İçerdiği yüksek besin pahaları birtakım kimselerde önemli alerjiye neden olduğundan yumurta üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Gelgelelim son olarak yapılan araştırmada yumurtaya karşı reaksiyon tesiri olmayan kimselere çok farklı yararlar sağladığı açıklandı. Bilhassa haşlanmış yumurtayla ilgili yapılan araştırmalarda bilirkişiler yumurtanın tam pişirildiğinde içeriğindeki protein ve kalsiyum kıymetlerinin yok olduğunu tespit etmişlerdir. Vücut sıhhatinde münhasıran kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesinde önemli ek sağlayan yumurta, ek takviyedeki en sağlıklı besindir. Amino asit bakımından varlıklı olan yumurta, A, B, D ve E vitaminleri de içerir. Kümes hayvanlarından elde edilen yumurtanın bu yüzden birçok çeşidi vardır. Besin pahası en yüksek olan yumurta ise deve kuşunun yumurtasıdır. Lakin başka yumurta çeşitleri pahalı olduğundan yaygın olarak tavuk yumurtası tüketilmektedir. 

AZ HAŞLANMIŞ YUMURTANIN YARARLARI NELERDİR?

Sistemli spor yapan kimselerin kas yapısını güçlendirir.

İçerdiği yüksek kuvvet verici unsurlar sayesinde vücudun direncini artırır. 

Yorgunluk ve çabuk acıkma üzere durumları önler.

Vücuttaki sair besinlerle gelen bakteri ve virüsleri temizler.

Güçlü bir demir aslıdır. Kansız kişilerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Az haşlanmıştaki yumurta yağı istenilmeyen kolesterolü düşürür.

Bağışıklığı güçlendirerek kanserojen hücrelerin oluşmasını önler.

Göz içindeki noktanın hasar almasını önler. Göz içindeki sıvıyı koruyarak katarak oluşumunu handikaplar.

Diyet listelerinin olmazsa olmazıdır.

GÜNDE İKİ TANE HAŞLANMIŞ YUMURTA TARAFSANIZ NE OLUR?

Sağlıklı bir dimağda yüksek ölçüde kolin bulunması gerekir. Ama çeşitli sebeplerden dolayı bu vitamin tesiri olan unsur azalır. Bu da çeşitli illetlere yer hazırlar. Yumurta bu kolin hususu bakımından en varlıklı besinlerden biridir. Günde iki yumurta dimağın gereksinimi olan bu kolin hususunu karşılayarak unutkanlık ve erken bunama üzere rahatsızlıkları önler. 

– Gözdeki noktada azalan lutein unsuru net görme kaybına neden olur. Bu eksiklik birebir hengamda beraberinde göz rahatsızlıklarına da yer hazırlar. Geri dönüşümü güçlükle olan göz illetlerini önlemek için eksperler havuç üzere besinlerin yanı sıra lutein unsuru bakımından güçlü olan yumurtanında tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

D vitamini eksikliği vücutta tedavisi mümkün olamayan marazlara neden olabilir. Bu yüzden mütehassıslar D vitaminini günlük karşılamak için balık tüketimini artırmayı önerir. Bu ek takviyelerle D vitaminin bedeli artar. Ama yapılan son araştırmada günde iki haşlanmış yumurtanında D vitaminini karşıladığı ortaya çıkarılmıştır.

Karaciğer toksinlenmesi cilde ve saça önemli hasarlar verir. Bu durumu önlemek için karaciğerin toksinlerden arınması gerekir. Mütehassıslar yumurtanın içerdiği fosfolipidler unsurlar sayesinde karaciğerin yanı sıra vücuttaki toksinlerin temizleneceğini belirtiyor. Birebir vakitte günde iki yumurtanın cilt dermis tabakasını yenilediğinden yaşlanmayı da geciktirir.

Berbat kolesterol seviyesi damarlarda yağ birikimini artırarak kalp bunalımı felç inme ve yüksek tansiyon üzere illetlerin yaşanmasını artırır. Bu yağları ve kolesterolü düşüren en tesirli husus ise -3 yağ asitleridir. Yumurta da yağ asidi bakımından varlıklı olduğundan günde 2 tane tüketilmesi bu riskleri azaltır.

Yorum Ekle