Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bel fıtığı nedir ve neden olur? Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Bel fıtığının tedavisi var mıdır?

Bel fıtığı nedir ve neden olur? Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Bel fıtığının tedavisi var mıdır?

Asrî çağ illetlerinin başında gelen fıtığı, nispeten yaygınlaşmaya başladı. Toplulukta her dört kimseden 2’sinde görülen bel fıtığı önemsenmediğinde önemli sıhhat sıkıntılarını beraberinde getirir. Başkaca kişinin hayat kalitesini olumsuz tesirler. Evet Bel fıtığı nedir ve neden olur? Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Bel fıtığının tedavisi var mıdır? Sizler için bel fıtığı hakkında merak edilen her şeyi haberin detayına ekledik.

Günümüzde münhasıran masa başı çalışanlarında ve hane hanımların sıklıkla yaşadığı fıtığı erken evrede teşhis edilip tedavi edilmesi gerekir. Kemik yaşı yaşlandıkça tamiri güç olduğundan bu illette erken teşhis çok değerlidir. Omurgadaki iki diskin ani bir darbe ya da istikrarsız bir hareket sonucu ile kayması sonucu içindeki sıvının dışarı akıllıca akması bel fıtığına neden olur. Bu durumun sonucunda bireyde birinci başlarda kol ve bacaklarında uyuşma ve his kaybı yaşar. Erken teşhisten sonra bu illette tedaviler en çokça 6 hafta sürer.

FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Birinci belirtisi kalça ve arasındaki kısmın şiddetli ağrıması

Devirle bacak ve kol hareketlerinde his kaybı

Sırt hareketleri sırasında ağrı ve krampların yaşanması

Bacak hareketi sırasında hudut ağrısı çekme

Vücutta artan his kaybı 

Yürürken zorlanma sırasında düşük ayak sendromunun yaşanması 

Oturmada zorlanma

Mütemadi uzanma isteğinin olması

Mesane ve bağırsak denetiminde kayıplar ise nadiren de olsa yaşanır. Bu durum yaşandığında fıtığı çok önemli bir boyuttadır demektir. 

BEL FITIĞINI TEDBIRE YOLLARI;

BEL FITIĞI TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Bel fıtığının olup olmaması yalnızca belirtilere bağlı gelişmez bunun için mütehassıs fiziki muayene ve MRI çekimi velev. Belirti testlerle ağrının menşesi bulunur. Tıpkı devirde nörolojik muayene sırasında da kişinin bel fıtığı tesiri ile ne kadar his kaybı yaşayıp yaşamadığına bakılır. Mahsusen diz ve ayaktaki refleks durumu gözetilir. Kas testi için elektrik muayenesi ile his ölçülür. Düz bacak kaldırma tekniği ile de bel fıtığı teşhis edilir. Sırt üstü uzanıp ağrı çektiğiniz bacağınızı düz yukarı kaldırınız şayet diz kapağında şiddetli ağrı meydana gelirde bel fıtığı olma ihtimaliniz var. 

BEL FITIĞI NASIL ÖNLENİR?

Cerrahi operasyonu kişinin külliyen vücut hareketleri sırasında zorlanma yaşadığında yapılır. Ama bunun öncesinde ilaç ve fizik tedavi yapılır. Mütehassıslar bu hastaların umumiyetle dinlenmeleri gerektiğini öneriyor. Bu da ek ağrıları dindirecek ilaç tedavisi uyguluyor. Bel fıtığına neden olan had durumuna denetim edilir. Bu durum tedavi sonrasında nüksedip edilmeyeceği had tedavisi sırasında ortaya çıkar. Başkaca bel fıtığı hakkında halk arasında hakikat bilinen bir yanlış vardır. O da bel fıtığı olanların uzun vade egzersiz yapmaması gerektiğidir. Lakin bilirkişiler bel fıtığı hastalarının fizik tedavide nizamlı egzersizler yapmaları gerektiğini öneriyor. 

BOYUN FITIĞI NEDİR? BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR VE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

MİDE FITIĞI NEDİR? MİDE FITIĞI NEDEN OLUR VE MİDE FITIĞININ BELİRTİLERİ NEDİR?

Yorum Ekle