Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ateşlenmeye neden olan durumlar nelerdir? Meskende ateş nasıl düşürülür? Yüksek ateş belirtileri…

Ateşlenmeye neden olan durumlar nelerdir? Meskende ateş nasıl düşürülür? Yüksek ateş belirtileri…

Ekseriyetle üst teneffüs yolları hastalıklarına bağlı görülen ateşlenme, hakkında merak edilenlerin hepsini sizler için araştırdık. Aniden yükselen vücut sıcaklığı kişinin hastalanmasına yol açar. Son günlerde artan corona virüsü nedeniyle mütehassıslar hastaların öncelikle ateşlenme seviyesine bakmaları konusunda uyarıyor. Pekala Ateşlenmeye neden olan durumlar nelerdir? Hanede ateş nasıl düşürülür?Yüksek ateş belirtileri…

Vücut sıcaklığının alışılagelmiş seviyesinden 2 kat daha çokça olmasına yüksek ateş denir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en yaygın durum vücudumuza giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşan bağışıklık sisteminin gösterdiği bir yansımadır. Bağışıklık sistemi vücudun ısısını artırarak enfeksiyonlara savaşmaya çalışır lakin bu durum vücuttaki birçok organa zarar verir. Bu yüzden vücut ısısının acilen dengelenmesi gerekir. Aksi halde ateşlenmeye bağlı hudut hücrelerinin sayısı azalır. Dimağa yerinde ölçüde gitmeyen sinyal sonucu vücut hareketleri sağlanmaz. Ayrıyeten dimağ had hücreleri öldüğünden hastanın havale geçirme mümkünlüğü artar. Önemli kayıplara neden olan havale bilhassa kalıcı zihinsel rahatsızlıklarına neden olur. İnsan vücudunun en alışılagelmiş sıcaklığı 36-37 C arasındadır. Bunun düşüklüğü de yüksekliği de illetlerin habercisidir. Son günlerde -corona virüsü belirtileri arasında olan ateşlenme konusunda acilen herkes yapmaktadır. Gelgelelim vesair illetlere nazaran ateşlenme bu süreçte daha ziyadedir. Aniden çıkan ateş, vücudun umumi sıhhat sistemini bozar. Direnci azalan vücut, marazı atlatmada zorlanır. 

Yüksek ateş seviyeleri;

Kulak ölçümü: 39 C ve 45 C arası

Ağızdan ölçüm: 38,7 C civarında

Koltuk altı ölçümü: 38 C 

ATEŞLENMEYE NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Üst teneffüs yolu ile vücuda giren virüsler,

Birtakım besinlerin vücuttaki zararlı bakterileri artırması,

Kanın pıhtılaşmasına destekleyen trombosit seviyesinin az ay da çokça olması,

Bağırsak florasanlarının seviyesinin yükselmesi sonucu yaşanan bağırsak iltihabı marazı,

Kanser hücrelerinin çoğalması,

çarpması üzere durumlar yüksek ateşin ortaya çıkmasına neden olur.

YÜKSEK ATEŞ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateşe bağlı vücudun likit orantısı azalır. Bunun sonucunda da vücutta birtakım komplikasyonlara neden olur. Kişinin bünyesine nazaran değişen bu belirtileri şöyle sıralanmaktadır. Vücudun kızarması, mide kasılmalarına bağlı iştah kaybı, kemik yapısının zayıflamasına bağlı güçsüzlük, halsizlik, bayılma, kalbin süratli çarpası, tansiyonun yükselmesinin yanı sıra titreme, üşüme ve ürperme üzere durumlarla kendini gösterir.

YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez bir doktora görülmelidir. Zira ihmal edildikçe önemli dimağ hasarlarına neden olabilir. Eksper hekimler çoklukla ilaçlı serumlarla bağışıklığı güçlendirmeye çalışır. Konutta ise yaşanan vücut likit kaybını önlemek için çorba, su ya da meyve suyu tüketilmelidir. Hastaya ılık su ile duş aldırılıp oda ısısı olağan olan bir yanda istirahata bırakılmalıdır. Soğuk suyun içerisine soda, limon koyup karıştırılmalı bu karışıma da nezih bir tülbenti ya da havlu ıslatılarak hastanın koltuk altı alnı ve ensesine koyulmalıdır.

HANGİ BESİNLER ATEŞİ DÜŞÜRÜR?

Likopen bakımından güçlü olan al ve mor renkli besinler

Omega-3 yağ asitleri içeren kuruyemişler ve balıklar

Vücut vitamin ve minerallerini dengeleyen; roka, tere ve yeşil soğan

Elma ateş düşürmede öbür besinlere orantıyla en tesirlisidir. 

KONUTTA ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Antibiyotik özelliğe sahip olan kimi besinler aniden çıkan ateşe birebir yarar sağlar. Vücudun direncini artırarak bağışıklığın ateşlenmeye neden olmasını önleyen besinlerden en tesirlisi yoğurttur. Ateşi çıkmış insana bir çorba kasesi kadar yoğurt yediriniz. Daha sonra bir kabın içerisine 3 su bardağı su 2 su bardağı da elma sirkesi koyup karıştırınız. Bir havluyu suya batırıp hastanın başına seriniz. Bir yarım sonra bir bardak portakal suyu içiriniz. Bu arada hastanın ince giyinmesi gerekir. Aniden düşen ateş sonrası derhal üzeri örtülüp terlenmesi sağlanır. Zira düşen ateş sonrası ter bezlerinin süratli çalışması ile vücut enfeksiyona karşı harekete makbul. Bu sırada vücudun D vitaminine muhtaçlığı var. Bu yüzden portakal suyu içirilmesi değerlidir. 

Yorum Ekle