Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Varis nedir? Varis neden oluşur ve nasıl masraf? En tesirli varis gideren usuller

Varis nedir? Varis neden oluşur ve nasıl masraf? En tesirli varis gideren usuller

Bayanlarda erkeklere orantılara daha sık görülen varis, toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Estetik açıdan görünüm bozukluğuna neden olan varisler, bilirkişiler nasıl pahalandırıyor ve varislerin giderilmesi için neler yapılmalıdır? En tesirli varis gideren teknikleri sizlerle paylaşıyoruz.

Varis, kalıtsal faktörlerden ötürü ortaya çıkan önemli olmayan ama manzara bozukluğuna neden olan bir rahatsızlıktır. Mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülen varis, başlangıçta damarların genişlemesiyle de kendini gösterebilir. Çoğunlukla imaj rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Varisin oluşmasına “gebelik, şişmanlık, uzun mühlet ayakta kalmak, kimi meslekler, bayan olmak, veladet denetim hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler” neden olmaktadır. Gündelik yaşantıyı olumsuz biçimde etkileyen bu kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve büyük toplardamar varisleri olarak üçe ayrılır. Kılcal damar varisleri, gebelik ve hormon kullanan genç hatunlarda sıkça görülür. Telenjiektazi olarak da isimlendirilen varis, manzara olarak örümcek ağına benzerler. Retiküler varisler, diz ardı ve ayak bileği etrafında görülen ciltten hafif kabarık ve mavi renklidir. Büyük toplardamar varisleri ise bacaktaki safen ven denilen büyük toplardamarın yetmezliği sonucunda oluşur. Ciltten nispeten kabarık ve yeşilimsi olurlar. Mahsusen bacaklarda görülen bu rahatsızlığın riskini azaltmak için bilirkişiler birtakım tekliflerde bulunur.  

VARİSİN EN BARIZ ÖZELLİKLERİ ŞUNLARDIR;

– Bacaklarda  mavi mor şişlikler
– Ağrı
– Bacaklarda yük hissi
– Bacaklarda şişlik
– Bacaklarda uyuşukluk

VARİS RİSKİNİ AZALTAN TEKLIFLER NELERDİR?

Sıcak su, hamam sauna ve bitkisel sıcak sular varis riskini artırır. Bunun için soğuk kompres uygulamak varis şişkinliklerini indirir.

Varis en çok masa başı çalışanlarında görülür. Bu yüzde 30 dakikada bir kalkıp bacak egzersizleri yapılmalıdır. Aksi halde hareketsiz bacaklarda oluşan kan basıncı birden damarlara akınca damarların genişleme ihtimali yükselir. 

Hareketsiz insanın yanı sıra kilolu kişisinde bu rahatsızlığa yakalanma nispeti yüksektir. Öğünlerinizde bol lifli besinler tüketmeye itina şovunuz. Biriken zararlı mikroplardan kurtulmak içinde gün içerisinde bol ölçüde su tüketiniz.

Yüksek topuklar tarafına yüksek tabanlı ayakkabılar ediniz. Dar kıyafetler alanına de bir büyük kıyafetler giyiniz. Mütehassısların sizin için önerdiği varis çoraplarını da giymeyi ihmal etmeyiniz. 

VARİS GEÇİREN EN TESIRLI FORMÜLLER

Üzüm güçlü bir antioksidan olduğundan vücudun ödem birikmesine müsaade vermez. Ayrıyeten kan akışını da dengelediğinden varis üzere rahatsızlıkların riskini azaltır.

MAYDANOZ SUYU İLE VARİS GİDERME

Maydanoz çayı likit tutulması ve iltihaplanmayla bağlı meseleler için yeterli bilinen bir tedavidir. Bir yemek kaşığı taze maydanozu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 15 bekletin. Karışımı süzün ve servis yapın. Sabahları aç karna ve isteğe nazaran öğlenden sonra bir bardak daha için.

ADAÇAYI İLE VARİS GİDERME

Adaçayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran idrar atıcı özelliklere sahiptir.Bir bardak su kaynatın ve üzerine adaçayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 daha kaynatın ve servis etmeden evvel münâsib bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Haftada 3 defa 2 bardak için.

AT KESTANESİ İLE VARİS GİDERME

At kestanesi yakıcı unsurlar içeren bir besin olduğundan kan toplanmasını engelleyerek ödemi azaltır.

İŞTE AT KESTANE YAĞININ IMALATI;

Yorum Ekle