Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Asus ZenBook 14 UX434F incelemesi Asus ZenBook 14 UX434F İnceleme

Asus ZenBook 14 UX434F incelemesi Asus ZenBook 14 UX434F İnceleme

 • Kompakt ve hoş tasarım
 • ScreenPad 2.0 ile yenilikçi yaklaşım
 • ErgoLift klavye
 • Güçlü performans
 • Şık manzara üreten dokunmatik ekran
 • Ses performansı
 • Uygun pil ömrü
 • 1 TB M.2 SSD
 • 802.11ax Wi-Fi desteği
 • Güç tuşunun mekanı
 • Fiyatıyla kolay erişilebilir olmadığı açık
Özetle

ZenBook 14’ten derhal acilen her noktasından bahsettik ve umumi hatlarıyla ziyadesiyle şad kaldık. Kompakt tasarımı ve dizaynı ile çok şık görünen ve muhit özellikleriyle işlevselliği arttıran bir model olan ZenBook 14, bu çeşit yenilikçi bir model arayanların kompakt kategoride incelemeden geçmemeleri gereken bir dizüstü bilgisayar oluyor. Fiyatı ise konfigürasyon modeline nazaran farklılık gösteriyor. Elimizdeki UX434F , şu an piyasada 11299 TL fiyatla bulunabiliyor. Bu manada ucuz bir model olmadığı aşikar, ancak sağladığı avantajlar da muadil modellere nazaran farklılık getiriyor.

Kimler Almalı

Kompakt dizüstü bilgisayar kategorisi için yenilikçi bir model olduğu üzere tasarım ve ergonomi mealinde da parmakla gösterilecek laptop’lardan biri olan ZenBook 14, farklı ve her taraftan kullanışlı bir kompakt laptop arayanların birinci tercihi olabilir.

Asus’un çift ekranlı olmasıyla fark yaratan yerkürenin en kompakt laptop’ı ZenBook 14’ü inceledik.

Asus ZenBook modellerinin yıldan seneye değerli revizyonlar içerdiğini her incelememizde görüyoruz. Bugüne kadar pek çok farklı modeliyle ofisimize konuk ettiğimiz Asus ZenBook ailesi, daha evvel yenilikçi bir yaklaşımla touchpad ortamını ScreenPad’e dönüştürmüş ve ZenBook Pro 15 modelinde de önümüze çıkartmıştı. Artık ise bu ScreenPad tasarrufuna tüm yeni ZenBook modellerinde standart olarak konum veren Asus, böylelikle kompakt dizüstü bilgisayar kategorisinde yenilikçi bir adıma daha imza atıyor. Yalnızca bu da değil, bugün inceleyecğeimiz Asus ZenBook 14 modeli, yerkürenin en kompakt 14 inç boyutunda ScreePad’e sahip dizüstü bilgisayarı olma özelliği de taşıyor. Artık yeni ZenBook 14’e daha yakından bakalım.

Yerkürenin En Kompakt Tasarımı

Asus’un bugün inceleyeceğimiz ZenBook 14 dizüstü bilgisayarı, elimizde UX434F modeliyle bölge alıyor. Piyasada pek çok farklı model seçeneğiyle bulunabilecek olan ZenBook 14, elbette her modelinde farklı konfigürasyon içeriyor. Lakin kompakt tasarımı ve Asus’un yenilikçi yaklaşımı ScreenPad, her modelinde birebir formda önümüze çıkıyor.

Daha evvel ZenBook 13 modelinde de gördüğümüz, lakin kısıtlı bir tasarruf sahası sunan ScreenPad, artık 2.0 versiyonuyla daha ziyade özellik sunuyor ve ZenBook Pro modellerinden ZenBook serisinde de standartlaşıyor.  Bu ortamın bizlere sunduklarından az sonra daha etraflıca bahsedeceğiz esasen.

Şiimdi biraz dizaynıyla ZenBook 14’ü tanıyalım.

Asus ZenBook 14, dediğimiz üzere yerkürenin en kompakt dizüstü bilgisayarı olarak karşımza çıkıyor. Hatırlarsanız daha evvel ZenBook 13 modelinin de A4 sahife boyutunda olduğunu söylemiştik. ZenBook 14 de ondan hallice bir yapıya sahip. İnce yapısı ve kompakt boyutlarına ek olarak 1 kilogram yüküyle da her an yanınızda taşıyabileceğiniz olmasıyla ailenin genlerine ayak uyduran ZenBook 14, ayrıyeten çok şık de görünen bir model.

Laptop’ın art yüzünde artık klasikleşmiş Zen tasarımı görüyoruz. Ortada yan alan Asus logosu dışında külliyen sade bir yapının gözetildiği laptop’ta, daha evvel VivoBook 15 ve ZenBook 13 modelinde gördüğümüz Ergolift ekran menteşesini de kullanan Asus, bu sayede ergonomi noktasında da değerli puan kazanıyor.

Ergolift menteşe tasarımı, ekranı geçmişe hakikat yasladığınızda, menteşelerin 2 kademelik bir klavye eğimi yaratması ve bu sayede klavye için elverişli bir yazı yazma imkanı sağlamasıyla beğendiğimiz bir özellik.

Bu arada Ergolift klavyenin tek artısının ergonomik yazı yazma noktası değil, birebir devranda altta açtığı alan ile ses performansını geliştirmesi ve tekrar havalandırma mazgallarının önünü açması ile sistemine yarar sağlaması olduğunu da söyleyelim.

Ehil Ilişki ve Yeni Wi-Fi 802.11ax Desteği

Asus ZenBook 14, çok kompakt boyutta bir dizüstü bilgisayar olduğu için doğal olarak fizikî temas konusunda birtakım kısıtlamalara gidilmiş. Mesela fizikî bir Ethernet portu yok, ama bunun alanına laptop’ta şu an en yeni Wi-Fi standardı olan 802.11ax desteği bölge alıyor. Öte yandan yeniden Bluetooth 5.0 temas desteği de laptop’ta mevcut.

Fizikî temaslar arasında ise, 1 USB 3.1 (Gen 2) 1 USB 2.0 portu konum alırken, başkaca 1 USB Type-C portu da mevcut. Manzara aktarımı için tam boyutlu HDMI, microSD kart yuvası ve kulaklık & ses girişinin de yan aldığı ZenBook 14, bizce boyutlarına nazaran temas konusunda pek yerinde bir model oluyor.

Yeniden laptop’ın muhitine baktığımızda, kenarda bir Harman Kardon logosu görüyoruz. Evet, cihazın ses performansı konusuna başka bir parantez açmak istedik, çünkü Asus SonicMaster ve Harman Kardon ile bir arada sahiden bu bahiste hoş bir işe imza atılmış. Hoparlörün ses performansını çok beğendik. Bas derinliği ve vokallerin netliğinin müziklerde hoşunuza gideceğini düşünüyoruz. Öte yandan doğal ki sinema izlerken de keyif alacağınız muhakkak.

İnce Çerçeveli Geniş Ekran

ZenBook 14’ün ekranı 14 inç büyüklüğünde. Fakat ekran çerçevelerinin ziyadesiyle dar tutulmuş olması sayesinde klasik 14 inçlik laptop’lardan daha rafine bir dizaynla önümüze çıkan laptop, 2.9 mm ile sınırlamış çerçeveleri ile çok hoş bir manzara sunuyor. Böylelikle yüzde 92 orantısında ekran – gövde nispeti yakalanmışken, kullanılan panelin imaj kalitesinin de başarılı olduğunun altını çizmek lazım. IPS panelin tercih edildiği laptop’ta, 178 noktalık görüş açısı sağlanıyor. Öte yandan sRGB renk gamutunu yüzde 100 kapsayan ekran, parlaklık nispetiyle da beğendimiz bir panel oldu. Tüm bunların üzerine bir de dokunmatik yapıda olması, işlevsellik manasında tam aradığımız detay sahihi.

Bu sayede klasik fare tasarrufuna alternatif bir dokunuşta bulunabilir, velev bırakın laptop’a başka bir fare takmayı, ZenBook 14’ün touchpad’ini de klasik bir touchpad olarak kullanmayabilirsiniz. Asus da tıpkı şeyi düşünüyor olsa gerek, zira yeni ZenBook’lardaki touchpad’leri artık ScreenPad olarak yeniliyor.

ZenBook 14, ScreenPad ile çift ekranlı bir laptop halini alıyor.

Yenilikçi Bir Yaklaşım: ScreenPad

Evet, ZenBook 14’te konum alan ScreenPad, klasik dizüstü bilgisayar tasarruf alışkanlıklarını değiştiren bir yol. Daha evvel bu ortamın ZenBook 13’te sadece numerik tuş kadrosu olarak kullanıldığını görmüştük, ama ScreenPad 2.0 versiyonuyla artık çok daha fazlasını sunar hale gelinmiş, kullanıcılara külliyen 2. bir ekran sunma yoluna gidilmiş.

Yeniden bu meydanı velev klâsik touchpad olarak seçebiliyor, isterseniz ScreenPad olarak aktifleştirebiliyorsunuz. ScreenPad olarak kullanmayı seçtiğinizde, bu ekranda çok sayıda pratiğin mekan aldığını göreceksiniz. Yeniden numerik tuş yeri bölge aldığı üzere, birebir hengamda Word, Excel ve PowerPoint ofis pratikleri ve umumî PC tasarrufu için sürat kazandıracak kısayollar da burada mevcut. Öte yandan  uygulamasına da yeniden bu ortamdan süratlice erişebiliyorsunuz.

Bilgisayarınız hakkında daha detaylı malumat alabileceğiniz ve birtakım donanım ayarlarını yapılandırabileceğiniz MyAsus tatbikine buradan erişebilir, başkaca AppDeals pratiği ile de ScreenPad yoluyla kullanabileceğiniz tatbik sayısını arttırabilirsiniz.

5.65 inç büyüklüğü ve 2160×1080 piksel çözünürlüğünde bir akıllı telefon ekranı üzere laptop’ın önüne konumlanan ScreenPad, muhtemelen gelecek jenerasyonlarıyla daha pek çok özellik ve tatbik desteği kazanacak. Touchpad ortamının bu formda nokta alması, tasarrufu zenginleştiren bir öge iken, panel yüzeyinin mat gereçten oluşması parmak izlerini engellemesi açısından da şirin bir detay.

Performanslı Yapı

ZenBook 14, sahip olduğu teknik takım ile performanslı bir yapıya sahip. Ekranıyla hoş imaj üretmesi, hoparlörleriyle de uygun bir ses performansı sağlaması bunlar arasındayken, işin bir de güç boyutu var elbette. Bunda da Intel’in 8’inci nesil mobil işlemcisi ile gereken gereksinimi karşılayan Asus, ZenBook 14’ün elimizdeki UX434F modelinde Core i7-8565U işlemciye nokta vermiş. 1.8 GHz taban frekansta çalışan bu işlemci, performans gerektiğinde frekans kıymetini 4.6 GHz‘e kadar çıkartabiliyor olmasıyla güç konusunda tatmin edici davranıyor. Münhasıran mobil çalışmalar için bu mevzuda gereken desteğin sağlamış olması sevindirici.

ZenBook 14’te 16 GB kapasitesinde RAM konum alırken, depolama meydanında da hem performansa eşlik eden hem de kapasiteyi elden bırakmayan 1 TB kapasiteli Samsung PM981 M.2 SSD‘nin bulunması hoş detay. Sıralı okuma performansıyla 3000 MB/s, sıralı yazma temposuyla ise 1800 MB/s sonuçlar üretebilen disk, 1 TB yeriyle da belge ve dokümanlar için geniş alan sağlıyor.

Laptop’ın grafik tarafına geldiğimizde ise NVIDIA GeForce MX250‘nin tercih edildiğini görüyoruz. 2 GB GDDR5 belleklerden güç sağlayan GeForce MX250’den görüntü edit süreçlerinde de faydalanabiliyorsunuz. Öte yandan Intel UHD Graphics 620 mahallî grafik ünitesi de mevcut. Bu sayede mobil ortamda uzun soluklu pil ömrüne muhtaçlık duyduğunuzda bu grafik ünitesi yarar sağlıyor.

Windows 10 Pro işletim sisteminin heyeti olarak geldiği ZenBook 14’ün pil ömrü ise yaptığımız testler neticesinde günlük tasarrufta 8 saati buldu. Fakat elbette bu vade tasarrufunuza bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Şayet grafik pratikleri üzerinde çalışırsanız ve ScreenPad de açık olursa, o halde bu müddet kısalacak. Lakin temel tasarruf senaryosunda tam günü rahat çıkarttığınız açık.

Asus ZenBook 14 UX434F Teknik Özellikleri
Eser Modeli Asus ZenBook 14 UX434F
Eser Çeşidi Ultrabook
CHIP Online Notu 92
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
Umum
İşletim Sistemi Windows 10 Pro
İşlemci Suratı 4.8 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve Grafik
Ekran 14 inç
Ekran Paneli IPS
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci 2 GB
Grafik Kapasitesi NVIDIA GeForce MX250
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 16 GB
SSD 1000 GB
Optik Sürücü Yok
Irtibatlar
USB 3.1 1
USB 2.0 1
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ax
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 319 × 199 × 16.9 mm
Tartı 1.3 kg
Pil Ömrü 8:00 saat

Satın Al

Alternatifleri

Asus’un ZenBook 14 UX434F modeline alternatif olarak farklı konfigrasyon seçenekleri de mevcut. Şayet bu eserin fiyatı sizin için pahalı ise, daha münasip fiyatlı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle