Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Anakartın Üstünde Neden Pil Var?

Anakartın Üstünde Neden Pil Var?

Laptop ve masaüstü bilgisayarların anakartının üzerinde bir pil alır. Bu pil, standart laptop pilinin bilakis bilgisayarın çalışmasını sağlamaz. “CMOS” pili olarak bilinen bu küçük pil, aslında bilgisayarınız çalışmadığı vakitlerde devreye girer.

Evet anakartın üstündeki bu pil neden var ve ne işe yarıyor? CMOS pilinin ömrü ne kadar?

CMOS Pili Nedir?

Tamamlayıcı metal-oksit-yarı iletken / complementary metal-oxide-semiconductor” sözcüklerinin kısaltılmışı olan CMOS, bir vade evvelki bilgisayarlarda BIOS ayarlarını saklamak için kullanılıyordu.

CMOS RAM’i bu ayarları tutmak için bir pile muhtaçlık duyuyordu. Asrî bilgisayarlar artık CMOS RAM’ini kullanmıyor; BIOS ayarları uçucu olmayan ve güce gereksinim duymayan bir bellekte saklanıyor.

Çağdaş UEFI anakartları, ayarları bir flaş bellekte yahut bilgisayarın sabit diskinde saklıyor. Bu sistemlerde bir pile gereksinim olmasa da, pile rastlamanız mümkün.

Pile Neden Gereksinim Var?

Birçok BIOS ayarlarını uçucu olmayan bellekte sakladığına nazaran neden hala birer pille geliyorlar? Bu sorunun yanıtı olağan: Anakartların birden fazla, hala birer Gerçek Vakit Saati (RTC) ile geliyor.

Gerçek devirli saat, eski bir kol saati üzere mütemadi olarak çalışır. üzerindeki pil, bilgisayar saklıyken saate güç sağlar. Bu sayede bilgisayarınız, saati yanlışsız olarak bilecektir.

Pilini Ne Devir Değiştirmeli?

Pillerin sonsuza kadar dayanmadığını biliyoruz. CMOS pilleri de devir içinde tükenecektir. Bu pillerin çoklukla 10 sene dayandığı biliniyor. Bilgisayarı nizamlı olarak kullanıyorsanız, pil ömrü daha uzun olacaktır. Bilakis PC’niz daima örtülü duruyorsa, pil daha çabuk bitecektir.

Pil bittiğinde, bilgisayarı açtığınızda şu kusur bildirilerinden birini görebilirsiniz:

  • CMOS Battery Failure
  • ACPI BIOS Error
  • CMOS Read Error
  • CMOS Checksum Error
  • New CPU Installed

Son bildiri, yani “yeni bir işlemci takıldı” bildirisi baş karıştırıcı olabilir, ama bunun nedeni yalın: PC’niz daha evvel işlemci taktığınızı hafızasında tutamadığından, yeni işlemci takıldığına dair ikaz verebilir.

Daha yeni bilgisayarlarda ayarlar uçucu olmayan bellekte tutulduğundan bilgisayar, sıkıntısızca açılabilir. Fakat haberi, bilgisayarı kapattığınızda kaybolabilir. Saatin ve tarihin yanlış ayarlanması, güncellemelerin yüklenmemesi, irtibat dertleri üzere problemlere yol açabilir, bu yüzden pili yenilemeniz gerekiyor.

BIOS Pili Nasıl Değiştirilir?

Anakartlar, umumiyetle hesap makineleri ve başka küçük elektronik cihazlarda kullanılan CR2032 pili kullanıyorlar. Pili değiştirmeden evvel bilgisayarı kapatın ve güç kablosunu sökün. Laptoplarda ise pili sökün.

Birtakım bilgisayarlarda BIOS pili anakarta lehimlenmiş olabilir. Bu durumda anakartı değiştirmeniz yahut üreticiye başvurmanız gerekiyor.

CMOS Pilini Sökerek Sorun Giderme

Eski PC’lerde BIOS pilini çıkartarak BIOS parolasını kaldırabilir, ayarları sıfırlayabilirsiniz. Elbette bilgisayar düzgün çalışıyorsa, ayarları BIOS menüsünden de sıfırlayabilirsiniz.

Yorum Ekle