Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ABD, Cep Telefonu Pazarında Koltuğunu Kaybetti!

ABD, Cep Telefonu Pazarında Koltuğunu Kaybetti!

Counterpoint Research tarafından açıklanan yeni bulgulara nazaran Hindistan, ABD’yi geçerek, Çin’den sonra Yerküre’nin en büyük 2. akıllı telefon piyasası olmayı başardı. Araştırma firmasının varsayımlarına nazaran Hindistan’a 2019 yılında 158 milyon ünite telefon gönderildi ve yıllık yüzde yedi büyüme yaşandı. Analistlerin söylediğine nazaran bu büyüme umumi olarak Çinli üreticilerin genişleme yoluna giderek promosyon stratejileri ile agresif sayılabilecek telefon fiyatları sunmalarına bağlanabilir.

Araştırmaya nazaran Hindistan’a gönderilen telefonların %72’si Çinli üreticiler Xiaomi, Vivo, Realme ve tarafından üretildi. Bu firmaların devletteki piyasa behreleri da önemli orantıda yükseldi. Hindistan, bilhassa Redmi Note serisinin güçlü ve offline kanallardaki artış sebebiyle Xiaomi için ana vatanı Çin’in önüne geçerek en büyük piyasa olmayı başardı. Xiaomi, 2019 yılında umum olarak yüzde beş büyüme yaşadı.

Realme, 2019 yılında muazzam bir formda %255’lik büyüme yaşadı ve emsal bir formda Vivo’nun yıl boyunca büyümesi de %76 olarak kestirim ediliyor. Ama, Güney Kore merkezli Samsung bir evvelki yıla nazaran neredeyse birebir sayıda akıllı telefona sahipti ve 2019’da umum olarak yüzde beş gerileme yaşadı. Apple ise büyük nispette iPhone XR fiyat indirimleri ve iPhone 11 serisinin sunulması ile kıymetli büyümelerinden birini yaşadı.

Hindistan’ın akıllı telefon pazarında ABD’yi geçmesi, nüfusunun yüksekliğine ve pek çok kişinin hala akıllı telefon almaya devam ettiği büyümekte olan bir piyasa olmasına bağlanabilir. Bu durum da akıllı telefon üreticilerini önemli bir biçimde etkileyerek Hindistan ve öbür büyümekte olan ekonomileri göz önünde bulundurmalarına sebep oluyor.

Yorum Ekle