Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
5G İnternet, 2023 Yılında Yerküreyi Saracak!

5G İnternet, 2023 Yılında Yerküreyi Saracak!

5G teması yerküre çapında ortam yer kullanılmaya başlasa da şu an ağır bir halde kullanılmıyor. Altyapı çalışmaları hala devam ederken, devletimizde de 5G mobil internet konusunda çalışmalar sürüyor.

5G ağları şu an İngiltere, ABD, Avrupa ve Asya’nın kimi ortamlarında halihazırda çalışıyor, gelgelelim önümüzdeki yıllarda daha ziyade iştirak olacak. 2020 yılında yeni kesimlerin 5G ağına dahil olması beklenirken, IDC bu husustaki birinci değerlendirmesini de yaparak geleceğe ayna tutuyor.

IDC’nin hazırladığı rapora nazaran 5G, 2023 yılına kadar yıllık yüzde 217.2‘lik büyüme elde edecek ve 2023 yılında mobil cihaz irtibatlarının yüzde 8.9‘unu kapsayacak. 2023 yılında 1 milyarın üzerinde cihazın birbirine 5G ile bağlı olması bekleniyor.

5G ağların, akıllı telefon pazarını büyütmeye devam ettireceğini düşünen IDC analistleri, akıllı telefonların bu yıl yüzde 1.5 artacağını ve 1.4 milyar adede ulaşacağını öngörürken, bunların 190 milyon adedinin ise 5G destekli akıllı telefon olacağını söylüyorlar. Elbette bunlar her ne kadar olgulara dayansa da şimdilik varsayım.

5G, Türkiye’ye Ne Devir Gelecek?

5G’nin Türkiye’de 2020‘nin ortalarında, haziran ayında tasarrufa sunulması bekleniyor. Lakin bu geçiş süratli biçimde olmayacak, mobil operatörler ve kullanıcılar adım adım bu yeni internet altyapısına geçiş yapacaklar. 2021 yılında ise 5G’den daha faal halde yararlanabileceğiz.

Yorum Ekle