Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
112 Acil Davet Merkezleri Turkcell’e Emanet

112 Acil Davet Merkezleri Turkcell’e Emanet

İçişleri Bakanlığı’nın himayesinde 44 vilayette hizmet veren 112 Acil Davet Merkezleri’ne yeni nesil özellikler katan 112 Acil Davet Merkezleri girişiminin, İstanbul’dan sonra Şark Anadolu ve Şark Karadeniz yerlerindeki 25 vilayette daha altyapı, donanım ve heyetim yüklenicisi Turkcell oldu. Böylelikle 25 vilayette 112 Acil Davet Merkezlerinin erişim, muhabere, donanım ve yazılım altyapısı Turkcell  sağlanacak. İçişleri Bakanlığı mühendislerince geliştirilen yerli yazılım ile 44 vilayette hizmet veren 112 Yeni Nesil Acil Davet Merkezleri İngilizce, Arapça, Almanca ve Rusça olmak üzere dört yabancı lisanda de hizmet veriyor. Ayrıyeten ‘Engelsiz 112’ ile işitme kaybı olan vatandaşlar manzaralı görüşme imkanı ile acil davet hizmeti alabiliyor. Bununla birlikte arabalara entegre çalışan acil davet sistemi ‘eCall’ın (acil çağrı) altyapısı ile kaza anında 112’ye direkt davet iletilebiliyor.

Yeni nesil 112 Acil Davet Merkezleri’nin 25 vilayette kurulumunun Turkcell yapılacak olmasıyla ilgili açıklamasında İçişleri Bakanlığı Vilayetler Yönetimi Umumi Yöneticisi Ali Çelik şunları kaydetti:

acil yardım, talep ve ihbarları, 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 122 Alo AFAD, 177 Orman Yangın İhbar, 158 Sahil Güvenlik üzere çeşitli kurumlara ilişkin acil davet hatları kullanılarak yapılıyordu. Bu durum hem vatandaşlarımızın acil durumlarda muhatap olacağı davet hatlarını hatırlamasında zorluklara hem de birden çokça kurumu ilgilendiren davetlerde devir kaybına ve kurumlar arası uyumda güçlüklere neden oluyordu. Bakanlığımızca, acil davet gerektirecek durumlarda insanların birden çok numara konumuna tek bir numarayı (112) bilmeleri ve kullanmaları, acil davet alındıktan sonra gereksinim duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede vaka yanına ulaşmalarının sağlanması, kurumların gereksiz ve asılsız davetler nedeniyle artan iş yükünün azaltılması ve daha aktif çalışmasının sağlanması için çalışmalara başlanılmıştır. Sayın Bakanımızın destekleri ile son iki yılda ağır bir biçimde yürütülen çalışmalar sonucunda Yeni Nesil 112 Girişimi kapsamında, 112 Acil Davet Merkezlerimiz 45 bölgemizde hizmet vermeye başlamıştır.

Yeni Nesil 112 Girişimi ve Yazılımı İçişleri Bakanlığı mühendisleri gerçekleştirilmektedir. Bu girişim ile Türkiye’nin rastgele bir noktasında yaşayan vatandaşlar için acil davet hizmetlerine ulaşım kalitesi standardize edilerek, tüm vatandaşların teknolojik imkanlardan eşit aşamada faydalanması sağlanmaktadır. Bu teknolojik imkanlardan kimileri, acil davet gerçekleştiren vatandaşlarımızın bulunduğu konumların üstün hassasiyetle acil davet merkezleri ile paylaşılması ve bu konumlara en süratli ulaşılabilecek araçların GPS destekli yönlendirilmesi,  e-çağrı teknolojisi ile kaza yapan araçların konum ve gayri haberlerinin otomatik olarak acil davet merkezleriyle paylaşılması ile muhabere kurulması mümkün olmayan kazazedelere ulaşımın sağlanması, engelli vatandaşlarımız için mobil tatbikler ve manzaralı işaret lisanı ile acil davet merkezlerine ulaşım, devletimizde bulunan ve Türkçe bilmeyen kimselere yabancı lisan desteği ile acil davet merkezlerine ulaşımının sağlanması ve Türkiye umumunda üretilen standardize olgu üzerinden hizmet kalitesinde iyileşmelere yol açacak mealli malumatların yapay temelli done analitiği sistemleri vasıtasıyla üretimi sayılabilir.

 

Yeni Nesil 112 Girişimi kapsamında, her vilayette başkaca kurulmak alanına bulut teknolojisi yedekli tek konumda bulunan done merkezi vasıtası ile bu boyuttaki bir girişim için hayli büyük bir maliyet avantajı sağlanmaktadır. Yeniden İtfaiye, Emniyet ve Sağlık kurumları üzere Acil Davet hizmeti sağlayan kurum işçilerinin birebir 112 Acil Davet Merkezi fizikî ortamında bulunması, sıkışmalı ve yaralanmalı bir trafik kazası üzere birden ziyade kurumun müşterek müdahalesini gerektiren durumlarda, kurumlar arası uyumu kuvvetlendirerek, acil durum hizmetine daha süratli ve kaliteli ulaşım sağlamaktadır. Yeniden bu davet merkezlerinde üretilen ortak kültür içerisinde, hem acil durumda bulunan vatandaş ile muhabere hem de teknik ve teknolojik yandan üstün yetkinlikte işçiler yetişmekte ve bu işçiler vasıtası ile vatandaşlarımızın acil davet hizmetlerine ulaşım kalitesinde artış sağlanmaktadır.

2020 yılı sonu itibarıyla 81 vilayetimizin tamamında 112 Acil Davet Merkezlerimizi faaliyete geçirme maksadımız kapsamında yapılan tefviz sonucunda Turkcell’le İstanbul Acil Davet Merkezi Girişiminde başlayan çalışmamızı, imzasını attığımız 25 vilayet donanım akdi ile devam ettireceğiz. Devletimizin büyük şirketlerinden biri olan Turkcell’in kurumsal kapasitesi, malumat birikimi ve tecrübesinin 25 vilayetimizde 112 Acil Davet Merkezleri’nin donanım ve kurulumunun süratli bir halde bitirilerek vatandaşlarımızın hizmetine girmesine, hizmetlerin sürdürülebilir ve kesintisiz olmasına önemli ek sunacağına inanıyor,  gerçekleşen bu ihalenin iyi olmasını diliyorum.”

Mevzuyla ilgili değerlendirmesinde Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Umum Yönetici Yardımcısı Ceyhun Özata ise şunları söyledi:

“Türkiye’nin dijitalleşmesi yolunda üstlendiğimiz öncü rolümüz ile şirketlerimizin yanı sıra kamu kurumlarının da dijitalleşme süreçlerine katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nca hayata geçirilen Yeni Nesil 112 Acil Davet Merkezleri Girişimi yüklenicisi olmaktan memnunluk duyuyoruz. İstanbul ve 25 bölgemizde vatandaşlarımıza acil durumlarda en düzgün hizmeti sunmak için kurulacak 112 Acil Davet Merkezleri’nin planlanandan süratli bir halde altyapısı ve donanımları ile kurulumlarını tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine girmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Girişimin birinci ayağı olan İstanbul altyapısını tamamladık. Kısa bir vade içinde Şark Anadolu ve Şark Karadeniz Kesimlerimizde taraf alan 25 illimizin altyapısını da hazırlayarak Türkiye’nin batısıyla doğusunun tıpkı hizmeti almasını sağlayacağız. İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü bu girişimin yüklenicisi olmaktan gurur duyuyoruz.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle