Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Telefonu Yükseltmeden Evvel Bu Soruları Cevaplayın

Telefonu Yükseltmeden Evvel Bu Soruları Cevaplayın

Telefon üreticilerinin ilginizi çekmek için altı ayda bir parıltılı telefonlar tanıttığı bir devirdeyiz. Ama bilhassa üst seviye telefonlar, bir sene öncesine çok büyük yenilikler sunmasalar da, bütçenizin çok üzerinde fiyatlara sahip olabiliyorlar.

Yeni telefonların kimilerinin göz kamaştırdığı yanlışsız, lakin nitekim yeni bir telefona gereksiniminiz var mı? İşte yeni bir telefona geçmeden evvel kendinize sormanız gereken sorular.

1. Yeni Bir Telefon için Bütçeniz Var mı?

Yeni bir telefon alırken birinci düşüneceğiniz şey, bütçeniz olmalı. Üst seviye telefonların fiyatları, hiç olmadığı kadar yüksek. Gelir seviyeniz müsaade vermiyorsa, çok yakında kıymetini kaybedecek bir cihaz satın almak, en son yapmak isteyeceğiniz şeydir.

Yeni telefonu kontrat ile almayı düşünüyorsanız, bunun sizi aylık ödemelere mahkum edeceğini unutmayın.

Parıltılı yeni telefonlar göz kamaştırsa da, kendi ekonomik durumunuza gerçekçi olarak bakmanız gerekiyor. Piyasada satın alabileceğiniz münâsib fiyatlı telefon olduğunu da unutmayın. Tabi, şu anki telefonunuz bir amiral gemisi ise, tutarlı fiyatlı bir telefon, arkaya gidiş üzere gelebilir.

2. Yeteri Kadar Yenilik Var mı?

Üreticiler, büyük bir yenilik yapmasalar bile telefonlarını her sene yeniliyorlar. Örneğin Galaxy S8 ile Galaxy S9 arasında büyük bir fark yok. Gelgelelim Galaxy S8’den Galaxy S10’a geçerken daha kıymetli yenilikler olduğunu görebilirsiniz.

Bunun yanında telefonun yeni bir sürümü yakında çıkacak ise, biraz beklemeyi ve yeni sürümü almayı tercih edebilirsiniz.

3. Telefonunuz Günlük Gereksinimlerinizi Karşılıyor mu?

Şu anki telefonunuzun pili çok çabuk bitiyor, yeni pratikleri çalıştırmıyorsa ve eski bir işletim sisteminde sıkışıp kaldıysanız, yeni bir telefon almayı düşünebilirsiniz.

Lakin telefonunuz gereksiniminizi karşılıyorsa, işini ertelemeyi tercih edebilirsiniz. Kamerayı sıkça kullanmıyorsanız, en son kamera teknolojisine gereksiniminiz olmayabilir. Yalnızca WhatsApp’ı ve olağan bir oyunu oynayacağınız telefonda çok yüksek performansa gereksiniminiz olmayacaktır.

4. Yükseltmeye Daha Ucuz Alternatifler

Telefonunuzu yenilemek istemenizin nedeni pil ömrüyse, üreticinizin pil değişimi yapıp yapmadığını denetim edin. Depolama dertlerini ise daha geniş bir microSD kart yahut bulut depolama ile çözmeniz mümkün olabilir.

Ses aksesuarları ve kamera aksesuarları üzere ek bileşenlerin telefon deneyimini şaşırtıcı aşamada değiştirebileceğini söyleyelim.

Yorum Ekle