Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Zyxel’den Siber Hücumlara Yeni Nesil Kalkan

Zyxel’den Siber Hücumlara Yeni Nesil Kalkan

Dijital dönüşüm sürecinde işletmelerin her daim yanında olan Zyxel, teknoloji yatırımları hususunda küçük işletmelere de danışmanlık hizmetleri sunarak onları geleceğe hazırlıyor. Ağ teknolojileri ortamında uçtan uca hizmet verebilme yeteneğine sahip firma, yazılım tahlili SecureReporter ile işletmelerin haber süreç altyapılarını siber hücumlara koruyor. ATP güvenlik duvarı ve USG eser serisi ile entegre çalışan bulut tabanlı akıllı tahlil ve rapor servisi SecureReporter, kurumların haber teknolojileri başkanlarının iş yükünü de hafifletiyor.

Siber ataklar son 10 yılda 27 kat arttı

Yerküre umumunda siber taarruzlar son 10 yılda 27 kat artış gösterdi. Küresel ölçekte 1 günde ortalama 1,6 milyon siber hücum gerçekleşiyor. Son yıllarda görülen Stuxnet, NotPetya ve WannaCry vakaları sonrası siber ataklar, çok daha zararlı ve karmaşık bir hale geldi. Eksperler, siber atakların 2020 yılında daha da artacağını varsayım ediyor ve her ölçekten kurumun olgu güvenliği sahasında yatırım yapması için ikazda bulunuyor.

İş sürekliliği için ağ altyapısının 7/24 hizmet sunabilmesi, kurumların temel gereksinimleri arasında mekan alıyor. İşletmelerin bu gereksinimine yanıt veren SecureReporter, dinamik yapısıyla; tek noktadan bilgisayar ağlarının kolaylıkla yönetilmesine imkan tanıyor. Bünyesinde yapay zeka teknolojilerini barındıran yazılım tahlili sayesinde ağ altyapısını proaktif bir halde izleyebilen şirket çalışanları,ağdaki rastgele bir güvenlik sorunu yahut saldırıyı anında tespit ederek; hengam kaybetmeden süratlice müdahale edebiliyor. PDF formatında şirketlere nazaran şahsileştirilmiş rapor seçenekleri sunabilen tahlil, kurumun iş yapısı ile koordinasyonlu güvenlik ikaz bildirileri üretebiliyor. Böylelikle şirket çalışanlarının gerekli aksiyonları almasını sağlıyor.

Efektif olgu tahliliyle faal muhafaza imkanı

SecureReporter’ın mevcut yapısı yeni eklemelerle çok daha işlevsel hale geldi. Örneğin eserin sandboxing, botnet filtreleme ve IP itibar tahlili üzere kapsamlı raporlama ve tehdit tahlil yeteneği, işletmelerin en gerçek güvenlik strateji ile hareket etmelerine imkân tanıyor. İş gücü ve bütçe açısından kısıtlı asıllara sahip olan küçük işletmeler için; ağ güvenliğini müdafaa altına almak, ek maliyet olarak görülebiliyor. Halbuki artan siber ataklar önünde iş sürekliliğini riske atmak istemeyen kurumsal firmaların ağ altyapısının inançta olması gerekiyor.

Kullandığın kadar öde

Zyxel Satış Mühendisi Kerem Kırkıç’ın verdiği habere nazaran Bulut tabanlı SaaS (bir hizmet olarak yazılım) mantığı ile hizmet alan kurumlar, gerektiğinde SecureReporter bulut tahlilinin kapasitesini kolaylıkla artırabiliyor. SecureReporter tahlili; artan iş gereksinimi doğrultusunda kurumlara esneklik vaat ediyor. Şirketlerin güvenlik yazılım tahlilini kendi altyapılarına entegre etmek için kişisel yazılım yahut donanıma da muhtaçlık bulunmuyor.

Ağ altyapınızı yapay zeka ile garanti altına alın!

Kerem Kırkıç, 2020 yılında karmaşık yapıya sahip gelişmiş siber atakların daha da artacağına dikkat çekiyor. Gelişen teknolojilerin beraberinde yeni nesil siber tehditleri de öne çıkaracağını, 2020 yılında bu tehditlere yapay zeka destekli siber savunma stratejilerinin daha çok tercih edileceğini söyleyen Kırkıç 2020 yılında kurumları bekleyen siber ataklar ve yeni trendler hakkında ise şu haberleri veriyor:

“Siber güvenlik pazarında yapay zekanın pazar hissesinin 2026 yılına kadar 38,2 milyar doları bulacağı öngörülüyor. Önümüzdeki yıl data güvenliği ve Wi-Fi ağlarına yönelik hücumları engellemek için siber güvenlik tedbirlerinde yapay zekadan ziyadesiyle yararlanılacak. artık bünyelerine entegre ettikleri uç nokta güvenlik tahlillerinin; makine öğrenmesi ve derin öğrenmeye dayalı tehdit algılama, faal taarruz tedbire ve davranışsal tahlil yetenekleri olmasına itina göstermek durumunda.

5. jenerasyon ataklara ne kadar hazırız?

2020’de DDoS akınları, kamu ve şahsi daldaki birçok kuruluşa önemli orantıda zarar vermeye devam edecek. Mobil bankacılık sistemlerine yönelik gerçekleşen beğenilmeyen emelli yazılım atakları geçen yıla kıyasla bu sene %50 artış gösterdi. Triada gibisi taarruzların gelecek yıl da ön plana çıkacağını kestirim ediyoruz. 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte IoT cihazlarının tasarrufu da artış gösterecek. IoT cihazlar, siber akın riskini daha da artıracak. Kullanıcılar, 5. jenerasyon ataklar olarak da bilinen yeni nesil siber hücum ataklarıyla zıdda kalacak.”

Meskenden çalışma ve kendi cihazınla çalışma üzere trendlerin, kurumlar arasında son devirlerde daha da tanınan hale geldiğini hatırlatan Kerem Kırkıç bu gelişme önünde BT departmanlarının her cihaz için başka bir müdafaa sistemi geliştirmesi gerektiğinin altını çiziyor. Şirketlerin, bu sorunu hibrit bulut tahlilleriyle denetim altına almaya çalıştığını söyleyen Kırkıç kelamlarına şöyle son veriyor: Şirketlerin üçte ikisi hali hazırda hibrit bulutta yahut yakın gelecekte hibrite geçmeyi planlıyor. 2020’de hibrit bulut sistemine geçecek kurumların sayısında da artış yaşanacak.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle