Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Zencefilin yararları nelerdir? Zencefil hangi marazlara uygun gelir?

Zencefilin yararları nelerdir? Zencefil hangi marazlara uygun gelir?

Yüzyıllardır zencefil bitkisi münhasıran bulantı ve kusma üzere rahatsızlıklar esnasında kullanılır. Marazların yanı sıra yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefil hakkından bilinmeyen her şeyi sizler için araştırdık. Sağlıklı hayatın sırrı olarak bilinen zencefil adeta vücudun gereksinimi olan şifa deposudur. Kış aylarında artan ağrılarına zencefilli bal karışımı anında olumlu tesir sağlar. Evet zencefilin yararları nelerdir? Zencefil hangi illetlere âlâ gelir? Haberin detayında zencefil hakkında bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Asya mutfaklarında temel olarak kullanılan zencefil yerküre mutfağında ise birçok içeceği tatlandırmak için kullanılan bir bitkidir. Ekseriyetle toz halinde kullanılan zencefil sabun, şampuan ve parfüm üzere kozmetik eserlerde de bulunur. Vücuda sağladığı yararların yarısından fazlasını gingerol isimli canlı bir bileşen sayesinde yapar. Birebir devirde içeriğinde B3, B6, C vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum üzere vitaminleri barındırır. Tabiatta mide ve bağırsaklardaki gazı çözmede en tesirli bitkidir. Mahsusen kış aylarında artan üst teneffüs yolu illetlerinin tedavisinde kullanılan zencefil çay olarak tüketilir.

ZENCEFİLİN YARARLARI NELERDİR?

Yemeklerden sonra tüketildiğinden sindirimi kolaylaştırarak yemek sırasında yükselen şeker seviyesini düşürür. Mideyi yatıştırarak tüketilen besinlerin emilimini artırır.

– Bağırsaklarda artan parazitler mideye de  önemli zararlar verir. Şiddetli ağrılara neden olan bu parazitler mahsusen yemek devranında artar. Bilirkişiler yaptıkları araştırmalarda yemeklerden evvel tüketilen bir tatlı kaşığı zencefil tozunun hem mide boşalımını kolaylaştırdığı hem de parazit sayılarını azaltığı gözlemlenmiştir.

Tabiatta bulunan en güçlü gaz gidericidir. Vücutta biriken gaz organlara ağırlık yapar bu da önemli sıhhat dertlerine neden olur. Bir modül zencefil çiğneyerek vücuttaki gaz nispetini müddette çözebilirsiniz. 

Eklem aralarında artan toksin eklemlerin yanı sıra sıhhatini da olumsuz tesirler. Bu ağrıları dindirmede tesirli olan zencefil içerdiği güçlü anti-inflamatuar sayesinde dizdeki iltihaplanmayı giderir. Birebir hengamda eklemlerin konuta kemiklerin güçlenmesini destekler.

Kış aylarında artan üst teneffüs yollarına yol açan virüslerle baş etmede tesirlidir. Vücudun terleme orantısını artırarak toksinleri ter bezlerinden atar. Birebir devranda doğal ağrı kesici hizmetini görerek bu marazlar esansında ağrıları dindirir. 

Yapılan araştırmalarda zencefil içerdiği zerumbone bileşeni sayesinde astım hastalarının doğal ilacı olarak kullanılabilir. Bu bileşen boğazdaki alerjik reaksiyonu azaltarak rahat nefes alınmasını sağlar. 

Sindirimi kolaylaştırdığından kilo vermede de tesirlidir. Süratli yağ yakımı sağlayarak biriken yağları vadede yaktıktan sonra vücuda giren ve yağa neden olan toksinleri de vücuttan atar.

Vücuttaki yağ ölçüsünü koruyan karaciğerin yağlanmasını önler. Birebir devranda tüberküloza neden olan kadmiyumun unsurunun süratle çözülmesini sağlar. 

Yaşa bağlı gelişen bunama, parkinson ve alzheimer üzere nörolojik marazların yaşanmaması mütehassıslar günde en az bir barda zencefil çayının tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Hafızayı koruyan zencefil bitkisini birebir vakitte yemeklerinizde baharat olarak da kullanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda nizamlı tüketilen zencefilin sıhhati olumlu etkilediği gözlemlenmiştir. Eksperler bu yüzden her gün zencefil tüketilmesini öneriyor. Ayrıyeten Asya topluluklarının ömür sırlarının bu bitkiden elde edilen baharttan kaynaklandığı biliniyor.

Zencefil hatunların adet döngüleri sırasında yaşadıkları sancı ve kas ağrılarına doğal ağrı kesicidir.

ZENCEFİLLİ BAL KARIŞIMI

Bir su bardağının içine bir tatlı kaşığı zencefil tozu ve bir tatlı kaşığı bal koyup karıştırın. Beş dakika ocakta kaynadıktan sonra ocaktan alın. Süzerek bir bardağa boşaltıp içine bir kaç damla limon sıkın. Sıcak halde tüketin. 

Yorum Ekle