Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Greyfurtun yararları neledir?  Greyfurtun zararı var mıdır? İlaçla birlikte greyfurt suyu içerseniz…

Greyfurtun yararları neledir? Greyfurtun zararı var mıdır? İlaçla birlikte greyfurt suyu içerseniz…

Turunçgiller ailesine ilişkin olan greyfurtun insan sıhhatine inanılmaz yararları var. Mahsusen sindirim dertlerine düzgün gelen greyfurt hakkında merak edilenleri sizler için derledik. C vitamini bakımından varlıklı olan greyfurt hakkında kimi mütehassıslar önemli ihtarlarda bulunuyor. Mahsusen kronik ilaçlarla birlikte alınmasının sakıncalı olduğunu vurgulanıyor. Pekala greyfurtun yararları neledir? Greyfurtun zararı var mıdır? İlaçla bir arada greyfurt suyu içerseniz ne olur?Haberin detayında tüm bu soruların karşılığı…

Sedef otu ailesine bağlı olan greyfrut, kültür formda yetişir. Birden çokça çeşidi olan greyfurt, Jamaika’da yerli tatlı portakal olarak yetiştirilir. Turunçgiller ailesine de ilişkin olan greyfurtun çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. En çok tüketimi Asya devletlerindedir. Başkaca bu memleketlerde yüzyıllar uzunluğu, alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Ilmî olarak yapılan araştırmalarda günde bir bardak greyfurt içerek illetlere yakalanma nispetini azaltılmış olur. Tabiatta C vitamini bakımından en güçlü besinlerden biri olan greyfurt kanserli marazların orantısını azaltır. Kış aylarında tezgahlardaki bölgesini alan greyfurt gribal enfeksiyonu önleyen mucize bir besindir. Tabiat da likopen barındıran vesair besinler arasında çilek ve domatesden sonra gelir. Bu yüzden likopene alerjisi olan şahısların greyfurt tüketmeden bir ekspere başvurmalarında yarar var. Yerküre umumunda greyfurt en çok Çin’de üretilir. Daha sonra ABD gelir. Dış kısmı ve turuncu arasındayken içi kırmızıdır. Manzara olarak portakala misal. Fakat portakal kadar sert bir yapısı yoktur. 

GREYFURTUN YARARLARI NELERDİR? 

Soğuk aylarda diyet yapan kimseler için en ülkü besin greyfurttur. Yüksek lif sayesinde gün uzunluğu tok kalmayı desteklerken tıpkı vakitte içerdiği su da yağ yakarak daha süratli kilo verilmesine yardımcı olur.

Tertipli tüketildiğinde içerdiği flavonodil hususlar kanserojen hücrelerin sayısını azaltır ve bağırsaklardaki çokça toksinleri de dışkı yolu ile atarak kolon kanserine yakalanma nispetini düşürür.

Çeşitli nedenlerden ötürü hasara uğrayan saç, cilt ve göz hücrelerini onarır.  Saç ve cildi besleyerek daha canlı parlak görünmelerini sağlar. Gün içerisinde mahsusen masa başı çalışanlarında görülen göz yorgunluğu rahatsızlığını azaltarak daha sağlıklı görmeyi destekler.

Eksik kalsiyum nedeniyle eklemlerde artrit rahatsızlığı görülmeye başlanır. Bu da vücut hareketlerini önemli biçimde kısıtlar. Bilirkişiler bu durumu engellemek için yarım bardak greyfurt suyunu ile yarım bardak elma sirkesini karıştırarak tüketilmesini tavsiye ediyor. 

Böbrekleri ziyade iltihap, enfeksiyonlu hücre ve toksinlerde temizleyen greyfurt böylelikle kum taş oluşumunu köstekler.

Günde bir bardak tüketilen greyfurt suyu bağışıklığı güçlendirir. Bakteri ve virüslerin sayısını azaltır. 

Yiyeceklerden ötürü ortaya çıkan diş ve diş eti rahatsızlıkları için greyfurt gargarası yapabilirsiniz. İçerdiği antioksidan asitler sayesinde diş ve diş aralarındaki kalıntıları çözerek temizler. İltihabı önleyerek ağız kokusunu giderir.

Karaciğerin sistemli çalışmasını destekleyen tesirli besinlerden biridir. Her gün tüketilen bir adet greyfurt karaciğerin ziyade toksinlerini temizler.

GREYFURTUN ZARARI VAR MIDIR?

Tansiyon ilaçları ile birlikte katiyen alınmamalıdır. Tansiyon ilacı alınmadan 3 evvel ya da 3 saat sonra tüketilmelidir.

Ruhsal ilaçlar, epilepsi ve uyku ilaçlarının vücutta emilimini hızlandırarak idrar yolu ile atılmalarına neden olduğundan bu ilaçlarla beraberde tüketilmemelidir.

Greyfurt başlı başına kolesterol düşürdüğü için kolesterol ilaçlarından 5 saat sonra tüketilmelidir.

Kan yapıcı ve sıvılaştırıcı özelliği olan greyfurt kalp ilaçlarından en az 4 saat sonra tüketilmelidir. Aksi halde kanın likit nispeti artınca ne greyfurtun nede ilaçların bir yararı olmayacağından kişinin tansiyonu yükselerek felç kalma orantısı yükselir. 

Yorum Ekle