Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Üst Seviye Oyun Performansı İçin Hangi Ekran Kartını Seçmeli?

Üst Seviye Oyun Performansı İçin Hangi Ekran Kartını Seçmeli?

Oyun yerküresine acilen her ay yüksek bütçeli, eksiksiz hikaye örgüsüne sahip, üst seviye görsellik sunan ve vadesiz multiplayer yolculuğu vadeden birbirinden başarılı prodüksiyonlar katılıyor. Bu oyunlardan en âlâ performansı elde edebilmek için kuşkusuz uygun bir ekran kartına gereksiniminiz var. Bu noktada seçenekleri yeterli kıymetlendirmeli ve içinize sinen, sizi uzun vade taşıyacak bir ekran kartını seçmelisiniz.

Oyun yerküresi için değerli kilometre taşlarından biri kuşkusuz son periyodun en çok konuşulan konusu Ray Tracing, yani Işın İzleme teknolojisi oldu. NVIDIA’nın Ray Tracing teknolojisini tanıtmasıyla birlikte başlayan Işın İzleme yolculuğu, DLSS desteği ve NVIDIA’nın MUHTEŞEM ekran kartlarıyla birlikte şu an parlak periyodunu yaşarken, oyuncular kuşkusuz bu gelişmeden pek mesut. Çünkü Ray Tracing, yani Işın İzleme teknolojisiyle birlikte sınıf atlayan yeni nesil oyunlar, mahsusen NVIDIA’nın kısa bir müddet evvel duyurduğu DLSS 2.0 desteğiyle bir arada, önümüzdeki devirde gerçeklik noktasında oyunculara yeni bir yerküre vadederken, bu periyotta, yüksek için referans dizaynları güçlendiren ekran kartları, oyuncuların yeni silahı olacak. AORUS GeForce RTX 2080 MUHTEŞEM 8G de bunlar arasında başı çeken bir model oluyor. Evet, neden?

AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G

AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G, sahip olduğu özelliklerle birlikte NVIDIA GeForce RTX 2080 MUHTEŞEM referans dizayna kıymetli özellikler kazandırıyor ve performansı değerli ölçüde arttırıyor. Gelişmiş soğutma sistemi, tekrar tasarlanan RGB ışıklandırmaları, metal art plakası, tam 7 görüntü çıkış desteği, 2 yollu NVIDIA NVLink desteği bulundurması ve 4 yıl garantisi ile birlikte oyuncuların uzun yıllar boyunca AAA oyunlarda aksamadan performans almasını sağlayacak bir ekran kartı olduğu üzere, kuşkusuz oyun dışında, profesyonel işler için de kullanılabilecek kaslı bir model. Artık AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G‘nin sahip olduğu özelliklere tek tek yakından bakalım.

Çok Cepheli Soğutma Sistemi

Uygun bir ekran kartı için bakılması gereken değerli noktalardan biri kuşkusuz ürettiği güç olduğu kadar, bir öbür nokta ise bunun devamlılığını, yani kararlılığını sağlayabilmesi için soğutma sistemi. AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G de kararlı bir sürat aşırtma performansı sağlaması ve uzun ömürlü olabilmesi için WINDFORCE STACK 3x 100mm soğutma sistemini kullanıyor.

Üzerinde 3 adet 100 mm’lik fanlara mahal veren ekran kartı, böylelikle kart boyunca 300 mm’ye varan fanlarıyla birlikte düzgün bir hava akışı sağlıyor. Lakin bunu farklı bir yolla yapıyor.

Gigabyte’ın “alternatif eğirme” ismini verdiği bir fan sistemini gözeten AORUS, ortadaki fanı, öteki 2 fanın karşıt cihetinde döndürerek, oluşan türbülansı engelliyor ve böylelikle iç yüzeye ulaşacak hava akış basıncını arttırıyor. Bu sayede standart dönüş yapan ekran kartlarına nazaran pürüzsüz bir hava akımı ile daha güzel ısı dağılımı sağlayan ekran kartı, kullandığı kompozit ısı boruları ile hava akımının sırf GPU‘ya değil, tıpkı vakitte MOSFET ve VRAM‘e temasına imkan tanıyor. Ekran kartının iç yüzeyindeki saf bakır ısı borusunun biçimi, GPU ile direkt temas sahasını en üst seviyeye çıkartıyor ve ısı aktarımını arttırıyor. Öte yandan metal plaka temasıyla VRAM’i de kaplıyor. Tüm bunlarla birlikte ekran kartı, yük altında çalıştığında ve grafiği en ağır oyunlar da dahil olmak üzere, stabil bir soğutma sağlayabiliyor.

AORUS GeForce RTX 2080 MUHTEŞEM 8G’deki fanların bir öteki kıymetli özelliği de, 3D Canlı Fan özelliği göstermesi. Bunun meali, şayet ekran kartı düşük yükte çalışıyorsa, yani yeteri kadar ısınmıyorsa, kart üzerindeki fanlar pasif durumda kalarak çalışmıyor. Bu sayede güç gerektirmeyen pratiklerde kasa içinde ekstra fan sesi de engellenmiş oluyor.

Yenilenen RGB Işıklandırma ve Kaslı Tasarım

AORUS GeForce RTX 2080 MUHTEŞEM 8G, kuşkusuz kaslı bir ekran kartı. Yüksek güç, üst seviye bir soğutma sistemi ve art tarafı uzunluktan boya himaye altına alan metal plaka ile bir arada büyük bir kart olduğu aşikar ki, bu cins dizaynlar oyuncuların da kuşkusuz gözdesi.

Öte yandan RGB ışıklandırmalarıyla da dikkat çeken bir kart, AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G. Ön yüzünde, az evvel de bahsettiğimiz fan sistemi etrafında RGB ışıklandırmalara konum veren ekran kartı, ortadaki fanın üzerinde de RGB aydınlatmalı AORUS logosunu taşıyor.

RGB renk cümbüşü sırf ön tarafla sonlu değil. Kartın kenarında yeniden AORUS yazısı, art metal plaka üzerinde de geniş bir yerde kendine bölge bulan AORUS logosuyla birlikte RGB ışıklandırma ekran kartının umumuna yansıyor. Şayet sisteminizdeki vesair donanım bileşenleri de RGB ışıklandırmaya sahipse, RGB Fusion 2.0 yazılımı ile ışıklandırmayı tüm sisteminizle senkronize edebiliyor ve böylelikle ışıl ışıl yanan bir sisteme sahip olabiliyorsunuz. RGB Fusion 2.0 yazılımı üzerinden 12 farklı RGB efektini belirleyebilir, manüel olarak seçeceğiniz renkler arasında degrade geçiş sağlayabilirsiniz.

2 adet 8 pinlik güç girişinden güç sağlayan AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G, buradaki LED’leriyle size anlık bilgilendirmede bulunuyor. Şayet buradaki ışıklar açıksa, güç kablosu bağlı değil. Işıklar gizliyse ise stabil güç sağlanıyor manasına geliyor. Öte yandan ışıklar yanıp sönüyorsa, güçte bir dalgalanma var; sistemi çalıştırmadan evvel güç kaynağını denetim etmeniz gerek. Bu ön haberlendirme sistem sıhhati için bilhassa değerli.

7 Görüntü Çıkışı Desteği

AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G’nin NVIDIA’nın referans dizaynına nazaran değerli bir sair eği da ilişki noktalarında önümüze çıkıyor. Referans dizaynda yekun 5 medya çıkışı varken, AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G’de yekun 7 farklı irtibat noktası mevcut. Referans dizayna nazaran ek 2 HDMI irtibat noktası daha getiren AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G, böylelikle daha çokça bağlanabilirlik ve esnek tasarruf gözetiyor.

AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G’de yekun 3 adet HDMI 2.0b, 3 adet DisplayPort 1.2 ve VirtualLink destekli USB-C portu mevcut durumda. Böylelikle çoklu monitör tasarrufunda size ehil desteği sağlayacak olan ekran kartı, VR, yani sanal gerçeklik gözlüğü ile oyun oynamak isteyenlere de gerekli desteği sağlıyor.

Bu noktada kartın, NVIDIA NVLink desteğinden de bahsetmek gerekiyor. 4K oyun yahut VR oyunlarda en üst seviyede performans sağlamak için 2 özdeş kartla tasarruf imkanınız var. NVIDIA NVLink (NVIDIA SLI) köprüsü ile bir arada 2 adet AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G’yi yan yana konumlandırabilir ve büsbütün senkronize halde performansı iki kata ulaştırabilirsiniz.

Üst Seviye Performans

Baştan beri bahsettiğimiz üzere AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G hayli güçlü bir ekran kartı. Referans tasarım 1815 MHz taban frekansa sahipken, AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G, fabrika çıkışında sürat aşırtma ile 1860 MHz sürat sağlıyor.

8 GB GDDR6 belleklerinden güç kazanan ekran kartı 256-bit bellek olgu yoluna sahip. 3072 CUDA çekirdeği, 496 GB/s bellek olgu yolu ve 15500 MHz bellek saat suratıyla bir arada üst seviye oyunlar için ülkü olan ekran kartı, ayrıyeten sezgisel AORUS Graphics Engine ile birlikte performansı yönetebilmeniz için tüm optimizasyonları elinizin altına getiriyor.

AORUS Graphics Engine üzerinden çekirdek saat suratlarını, fan performansını, sağlamak istediğiniz güç bedellerini büsbütün kendi tercihinize nazaran ayarlayabilir, gerçek vakitli olarak izleyebilirsiniz. Bunun sonucunda da oyunlardan ve profesyonel tasarruflarda medya render süreçlerinizden maksimum yarar sağlayabilirsiniz. Elbette bizim bahsimiz oyun ve elimizdeki AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G de RTX, yani NVIDIA’nın Ray Tracing teknolojisine sahip bir ekran kartı. Evet, Ray Tracing özelliği nedir? DLSS ne işe yarar? Artık AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G ile yapabileceklerinizi anlamlandırabilmek ismine kısaca bunlardan da sizlere bahsedelim.

Ray Tracing Nedir?

Kabaca tabiriyle bahsedecek olursak, Işın İzleme, gerçek yerkürede ışığın ne formda hareket ettiğini göz önünde bulundurarak bir sahnenin manzarasını çizen bir grafik oluşturma yolu olarak nitelendirilebilir. Bunun RTX ile oyunlara yansıması ise ışığın fizikî davranışını simüle ederek, gerçek vakitli olarak nesnelerle etkileşime geçebilmesini sağlamaktan geçiyor. Yani daha kolay olarak şu formda söz edebiliriz: Oyun içindeki etraf yansımaları tamamiyle açık.

Pekala, bunun bize oyunlarda ne üzere bir eği var? Bu halde elbette daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşayabiliyoruz. Artık yeterliden düzgüne oyundaki karakterlerin dudaklarını okuyabildiğimiz, yüz modellemelerinin çok gerçekçi göründüğü bir oyun yerküresinde, RTX de yeni bir kilometre taşı oluyor. Böylelikle oyundaki karakterlerin farklı ışık koşulları altındaki gölgeleri birbirinden farklı, camdan içeri sızan bir ışığın odayı aydınlatışı daha canlı ve suyun yansıması daha gerçekçi olabiliyor. Ve bunun değişimini oyun içinde gerçek vakitli olarak anlık biçimde takip edebiliyorsunuz.

Birinci olarak Battlefield V‘te önümüze çıkan sonrasında ise Ray Tracing desteği ile optimize olarak  piyasaya çıkan yeni oyunlarla bir arada daha varlıklı bir yelpazeye genişleten Işın İzleme teknolojisi, en somut örneğini patlama ve alev sahnelerinde, tabiat koşullarında ve etraftaki objelere düşen ışıklar altında gösteriyor. Mahsusen su üzerindeki yansımalar şahane görünürken, bunun ne kıymeti var diye düşünmeyin. Çünkü görsellik, oyunun yarattığı yerküreye adapte olabilmeniz açısından değerli bir atmosfer eği sağlıyor -ki oyuncular bunun değerini çok uygun biliyorlar.

DLSS Nedir?

Bilindiği üzere oyunlarda yıllardır Anti-Aliasing isminde kenar yumuşatması sağlayan bir teknoloji kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde, oyunda bu özelliği devreye soktuğunuzda, oyunlarda gördüğünüz kenar kırılmaları mümkün mertebe düzeltiliyor. TAA ve MSAA formunda de önümüze çıkan Anti-Aliasing teknolojisi, oyunlardaki kenar kırılmalarını düzeltirken ise, ekran kartına ek yük getiriyor ve bu da performans kaybına sebep oluyor.

NVIDIA’nın RTX kartlarıyla getirdiği DLSS, yani Deep Learning Muhteşem Sampling teknolojisi ise, altyapısında yapay zekayı kullanarak bu işi GPU’ya ek yük bindirmeden yapıyor ve bu da oyunlarda Anti-Aliasing üzere FPS’den çalmıyor.

NVIDIA, kısa bir müddet evvel DLSS 2.0 güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme ile birlikte yapay zeka derin öğrenme örnekleme sistemleri çok daha verimli hale gelecekken, böylelikle oyunlardaki manzara kalitesi de kuşkusuz artacak.

Oyuncular İçin Güzel Seçenek

AORUS GeForce RTX 2080 HARIKA 8G, bahsettiğimiz RTX ve DLSS desteğinden de yararlanan, sahip olduğu öteki özelliklerle bir arada oyuncular tarafından uzun yıllar boyunca kullanılacak bir ekran kartı oluyor. Fabrika çıkışında sürat aşırtmaya sahip olması, gelişmiş soğutma sistemi, yenilenen RGB tasarımı, çok sayıda kaynağa tıpkı anda manzara sağlayabilmesi, üst seviye performans göstermesi ve bunların yanı sıra uzun yıllar uzunluğu kullanılabilecek yapıda olmasıyla, “üst seviye oyun performansı için hangi ekran kartını seçmeli” sorusunun karşılığını tek başına veriyor. Bunlara ek olarak 4 yıllık garanti desteği de sağlıyor.

Gigabyte, standart 3 yıllık garantinin yanı sıra AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G ekran kartı için fiyatsız olarak ek 1 yıl daha himaye sağlıyor. Bundan yararlanmak için bu adres üzerinden kayıt olarak 4 yıllık garanti elde edebiliyorsunuz.

Pekala, AORUS GeForce RTX 2080 MUHTEŞEM 8G’yi nereden alabilirsiniz? AORUS GeForce RTX 2080 ÜSTÜN 8G ekran kartını itopya üzerinden bu kontağa

AORUS GeForce RTX 2080 MUHTEŞEM 8G Teknik Özellikleri

GPU: GeForce RTX 2080 ÜSTÜN
Çekirdek Saat Suratı: 1860 MHz (Referans Kartı: 1815 MHz)
RTX-OPS: 65
CUDA Çekirdekler: 3072
Bellek Saat Suratı: 15500 MHz
Hafıza Boyutu: 8 TR
Bellek Tipi: GDDR6
Bellek Veriyolu: 256 bit
Bellek Bant Genişliği (GB / sn): 496 GB/sn
Arayüz: PCI-E 3.0 x 16
Dijital Maksimum Çözünürlük: 7680×[email protected]
Çoklu Imaj Desteği: 4
Boyutlar: 59.9 x 290 x 134.31 mm
PCB Yapısı: ATX
DirectX: 12
OpenGL: 4.6
Önerilen PSU: 650W
Güç Konektörleri: 8 pin x 2
Temaslar: DisplayPort 1.4 (3 adet), HDMI 2.0b (3 adet), USB Tip-C (VirtualLink desteği)
SLI Desteği: 2 yollu NVIDIA NVLINK

Yorum Ekle