Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Trüf mantarının yararları nelerdir? Trüf mantarı hangi marazlara âlâ gelir? Trüf mantarı nasıl tüketilir?

Trüf mantarının yararları nelerdir? Trüf mantarı hangi marazlara âlâ gelir? Trüf mantarı nasıl tüketilir?

Imajından dolayı tüketilmedi tercih edilmeyen ama tam bir vitamin ve mineral deposu olan trüf mantarı hakkında merak edilenleri sizler için araştır. Imaj olarak siyah kömüre benzeyen trüf mantarının birebir devranda yağı da çıkartılıp kullanılır. Pekala türf mantarının yararları nelerdir? Trüf mantarı hangi marazlara âlâ gelir? Trüf mantarı nasıl tüketilir? Haberin detayında trüf mantarına sair bu soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Meşe ağaçlarının olduğu nahiyelerde bulunan trüf mantarı, kokusu olan bir mantar cinsidir. Yerkürenin bütün nahiyelerinde bulunur. Ama en sık rastlandığı ortam Akdeniz’dir. Imaj olarak kömüre benzetilen trüf mantarına birtakım yörelerde kara elmas denir. İtalya mutfağının vazgeçilmez lezzetidir. Çok sert bir yapısı olduğundan pişirildiğinde sulanmaz. Bilin 70 tipi olan trüf mantarı meşe ağaçlarının dibinde yetiştiğinden onlara ilişkin asitleri de taşımaktadır. Yan altında kaldığından bu mantarı bilirkişilerin ya da mantardan güzel anlayan insanların toplaması daha münasiptir. Ortalama ceviz büyüklüğünde olan bu mantarlar, en hoş tadı tazeyken verir. Fransa’daki köylülerin geçim aslı olan trüfleri almak için kişiler adeta birbirleriyle yarışırlar. Yüzyıllar boyunca alternatif tıpta da kullanılan trüf mantarının bir gayri özelliği de yağının çıkartılıp kullanılmasıdır. 

TRÜF MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

En çok mutfakta kullanılan trüf mantarı; salata ve sos prodüksiyonunda kullanılır. Bunu yanı sıra makarnaya aperatif olarak eklenir.Kendine has kokusu ve aroması vardır. Sağlıklı tüketim yolları olan trüf mantarı birebir vakitte fırına kaşar ya da başemal sos ile birlikte verilerek de tüketilebilir. Al etin marinesine de eklenir. Bunun yanı sıra yağı çıkartılır. Bu yağda tıpkı halde yemeklerde kullanılır. Yüksek bir protein olan yağı, mahsusen protein eksikliği yaşayan kimselerin tüketilmesi tavsiye edilir. 

TRÜF MANTARININ YARARLARI NELERDİR?

Al etten daha çokça protein barındıran trüf mantarı kemik ve kas gelişimine ek sağlar. Bilhassa darbe alan kemiklerin düzgünleşmesini hızlandırmak için bilirkişiler trüf mantarı tüketimini tavsiye eder. 

Trüf mantarı münhasıran ileri yaşlarda görülme ihtimali olan omurilik rahatsızlıklarını gidermek için yarar sağlar.

Eski devirlerde trüf mantarı, makûs kolesterol seviyesini düşürmek için de kullanılır.

Kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. Bilhassa yağı kişinin uzun mühlet tok tutmasını sağlar. 

Metabolizmayı düzenler. Bağırsak florasını korur. Kabızlık üzere sindirim sıkıntılarının yaşanma riskini azaltır.

İçerdiği yağ tıpkı zeytinyağı üzere yararlıdır. Antioksidan içeren trüf mantarı yağı hücrelerini yeniler. Bu yüzden yaşlanmayı geciktirir.

Kan basıncını azaltarak yüksek tansiyon ve felç riskini indirger.

İçerdiği protein böbreklerin fonksiyonlarını da artırır.

Vücudun muhtaçlığı olan gücün yüzde 30’unu rahatlıkla karşılar. 

Yorum Ekle