Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun tedavisi var mıdır?

Vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun tedavisi var mıdır?

Aniden başlayan tarafın ayakların altında kayması hissi veren vertigo, derhal acilen her yaşta ve cinste görülür. Istikrar kaybı ve baş dönmesi üzere belirtiler gösteren vertigo, bir hastalık değildir. belirtilerden dolayı ortaya çıkan bir semptomdur. Hastalık olarak görülmeyen vertigo, kişinin hayat kalitesini düşürür. Pekala vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun tedavisi var mıdır? Haberin detayında tüm bu soruların karşılığını bulabilirsiniz.

İki türlü nedenden dolayı vertigo, bir dimağ dalgalarından dolayı bir de kulak içindeki kristallerin ederek istikrar kaybına neden olmasıyla ortaya çıkar. Vertigo dimağ de yaşanan anevrizma ve dimağ damarlarındaki tıkanıklar sonucu yaşandığında santral vertigo denir. Birebir vakitte kulak içindeki ses dalgalarının iç ve orta kulaktaki istikrar kristallerini hareket etmesiyle de periferik vertigo yaşanır. Ama halk arasında umumî olarak vertigoya kulak kristali olarak bakılır. Konutta yanlış formüllerde tedavi edilmeye çalışıldığında önemli sıhhat sıkıntılarına davetiye çıkarır. Aksi halde dimağdan asıllı yaşandığında yapılan müdahalelere karşın bilinç ve istikrar kaybı geçmez. Vertigoyu tetikleyen en değerli faktörlerden biri gerilimdir. Ayrıyeten D vitamini eksikliği, çok tuz, ve hareketsiz ömürde sair tetikleyici faktörler arasında yan alır. 

VERTİGO NEDEN OLUR?

Yüksek stres 

Kulak içi iltihaplanmasında artış

Kulak kristallerinde oynama

Haddinden fazla soğukluktan ötürü vücut ısısındaki değişim

Vücuttaki istikrarsız oksijen seviyesi

Damar tıkanıklığı ve kan basıncındaki düşüş ya da yükseliş

Had sistemindeki bozukluk üzere nedenler vertigoya taban hazırlar.

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vertigo kulakta ortaya çıktığında işitme kaybına, kulak akıntısına ve kulak çınlamasına neden olur.

Dimağ asıllı ortaya çıkan bu rahatsızlıkta konuşma bozukluğu, şiddetli baş dönmesi, kol ve bacaklarda uyuşma yaşanır.

bulantısı, öğürme ve kusma da artış olur. 

Orta kulak kemiğinde büyüme meydana gelir. 

Kas ve kemik zayıflığı görülür. 

Daima uyku hali ve seslere karşı olma üzere belirtilerle kendini gösterir. Tüm bu belirtiler öbür hastalıklarda görülse bile vertigo da daha şiddetli ortaya çıkar. 

VERTİGO TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Tedaviye başlanmadan vertigoya neden olan sorun tespit edilir. Istikrar problemine neden olan bu rahatsızlığın bir çok tedavi prosedürü var. Bu nedenle hasta sınırlı denetimlerden makbul. Daha sonra tedavi süreci başlar. Mütehassıslar bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken en kıymetli etkenin beslenme olduğunu vurgular.

Yorum Ekle