Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Son 10 Yılın En Değerli 5 Teknoloji Adımı

Son 10 Yılın En Değerli 5 Teknoloji Adımı

Teknolojinin son 10 yılı, Tesla’dan Alexa’ya değerli yenilikle dolu. Apple’ın Microsoft’u geçmesine şahit olan bu vakit diliminde teknolojide hayatımızı etkileyecek birçok değerli gelişme yaşandı. İşte bizim seçtiğimiz en kıymetli 5 gelişme.

5. Airpods ve Kulaklık Girişinin Gidişi

Son yılların en tartışmalı “yeniliklerinden” biri, Apple’ın 2016’da kulaklık girişini iPhone 7’den kaldırmasıydı. Apple’dan aldığı hamasetle üretici birebirini yaptı. Bu arada Apple, kablosuz kulaklıklarını 159 dolara satmaya başladı. Birinci başta güzel görünmeyen kulaklıklar, devranla muvaffakiyete ulaştı.

4. Tesla Autopilot

Tesla, Ekim 2015’te yayınladığı bir güncellemeyle Model S arabalarını kendi kendine gidebilen araçlara dönüştürmüştü. 2.500 dolarlık “Autopilot” güncellemesi internetten indirilebiliyordu ve tüm devranların en kıymetli pratik içi satın almalarından biriydi. Autopilot’un kimi kazalarda tartışma konusu olduğunu hatırlatalım.

3. Bulut, Olgu ve Yapay Zeka

Bulut bilişim, büyük olgu sürece, yapay zeka üzere art plandaki teknolojilerin adeta patlama yapmasına son yıllarda şahit olduk. Dijital asistanlardan çevrimiçi depolamaya, birçok tüketici teknolojisinde bu üçlüden faydalanılıyor.

2. iPad’ler, Chromebook’lar ve PC’ler için Yeni Devir

Apple’ın bir tablet üzerinde çalıştığı dedikoduları, Ocak 2010’da Steve Jobs’un iPad’i tanıtmasıyla yanlışsız çıkmıştı. Jobs’a nazaran iPad, pratiklerle ve içerikle buluşturacak yepisyeni bir cihaz kategorisiydi. iPad, Google Chromebook üzere cihazlar, evlatlar, mektepliler, yaşlılar ve öbür birçokları için bilgisayar haline geldi.

İş yapmak için hala PC’yi kullanıyoruz ama bunlar da dokunmatik ekranlı telefonlardan etkilendiler ve mobil cihazların birtakım karakterlerini ödünç aldılar.

1. 4G LTE, Yerküreyi Cebinize Getirdi

Mart 2011’de çıkan ve birinci 4G destekli telefonlardan olan HTC Thunderbolt, web sitelerini ve görüntüleri çok süratli açıyor, iletilere fotoğraf eklemeyi sorun olmaktan çıkarıyordu. Thunderbolt’taki 4G deneyimi, mobil akış hizmetleri ve Uber üzere gerçek vakitli çalışan pratiklerin öncülüğünü yaptı.

Bir sonraki nesil olan 5G tahminen şiddetli aşamada abartılıyor, lakin sürat ve gecikme vadesinde yapacağı iyileştirmeler, bir sonraki 10 sene için hiç de üzücü olmayacak.

Yorum Ekle