Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sığla yağının cilde yararları nelerdir? Sığla yağı cilde nasıl sürülür?

Sığla yağının cilde yararları nelerdir? Sığla yağı cilde nasıl sürülür?

Cildinizin kusursuz görünmesi birebir hengamda yaşlılık belirtilerinin de önüne geçmek için Mersin vilayetimizin gelir kapısı haline gelen tıpkı hengam da Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan sığla yağını deneyebilirsiniz. Son devirlerde popülerliğini koruyan sığla yağı nedir, nasıl kullanılır, cilde başka yararları nelerdir, nereden alınır ve vücuda yararlı mıdır sorularının karşılığını haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.

Bitkilerin köklerinden yahut özlerinden yapılan esans yağların son yıllarda cilde yararlarını ve sıklık sahasında kullanıldığını bilmeyen yoktur. Sığla yağı da bunlardan biri. Mersin ve Muğla vilayetinde gelir aslı haline gelen sığla yağı, Liquidambar Orientalis Miller ağacının gövdesine belli teknikler uygulanarak elde edilen balzamın kaynatılması ve preslenmesi sonucu elde ediliyor.Kahverengimsi (tahin) renkte, bal kıvamında, yapışkan, donuk ve mat yapıda olup kendine mahsus aromaya sahiptir. Tütsü yada buhur isimleri ile de anılmaktadır.Mısır Uygarlığında mumyalamada kullanılmıştır. Sığla yağı Kraliçe Kleopatra’nın kullandığı bir iksir olarak çağlardan günümüze yansımıştır. 

PEKALA SIĞLA YAĞI NEDİR VE CİLDE YARARLARI NELERDİR?

Ömrü 300 yıla kadar dayanan sığla ağıcının özütlerinden oluşan sığla yağı, kahverengimsi renkte, bal kıvamında, yapışkan, donuk ve mat yapıdadır.

Özellikle Marmaris, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye yerlerinde ağrı tedavilerinde kullanılan sığla yağı, cildi yumuşatarak pamuk üzere olmasına yardımcı olur.

Ciltte derin yara izleri yahut yanık izlerini tıpkı devranda ameliyat izlerini gidermek için de çok düzgün bir usul olduğu söylenen sığla yağı, antiseptik özelliğiyle de yaraların düzgünleşmesini kolaylaştırıyor.

Başta ülser, gastrit, reflü üzere mide ya da bağırsak rahatsızlıklarında kullanılan sığla yağı, sözü edilen klasik pratikler dışında yerkürede münhasıran parfümeri ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.

Dünyaca ünlü markaların maskelerinin içerisinde bulunan sığla yağı, ildi kuvvetlendirici, tonunu düzenleyici ve elastikiyetini kollayıcı özelliği vardır. Ayrıyeten cilde zararlı bakterileri ve cilt lekelerini ciltten uzak fiyat. Cildinizin yaşlanmasını da geciktirir.

ORJİNAL SIĞLA YAĞININ KOKUSU NASILDIR?

Sığla yağı tahine misal rengi olan, ağır kokulu, kendine kişisel has aroması olan, kıvamlı yapışkan bir materyaldir. Ağaçtan elde edilen akmalarda mevcuttur. Bu da teneffüs yolu rahatsızlığında umumide kullanılmaktadır.

Yorum Ekle