Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Seagate’in Rekor Kıracak Sabit Diski 2020’de Geliyor

Seagate’in Rekor Kıracak Sabit Diski 2020’de Geliyor

Sabit diskinizdeki alan oyunlara, 4K medya kayıtlarınıza yahut gayrı devasa belgelere boyun eğmeye başladıysa, Seagate’in 2020’de piyasaya süreceği 20TB’lık disk sorunu çözebilir.

Ultra geniş kapasiteli disklere odaklandığını açıklayan Seagate, karıştırılmış manyetik kayıt (SMR) teknolojisini kullanan diskini 2020’nin sonuna akıllıca piyasaya sürecek. Firma, Western Digital’den evvel harekete geçerek yerkürenin en büyük sabit diskini birinci piyasaya süren olmak istiyor.

Daha geniş depolama sahası için bir sene daha beklemek istemiyorsanız, firma 18TB sürücüleri 2020’nin başında üretmeye başlayacağını doğruladı. Bu sürücüler, klâsik manyetik kayıt (CMR) teknolojisini ve Exos 16TB sabit diskteki dokuz plakalı platformun birebirini kullanıyor. Bu nedenle 17TB’lık sabit diskin üretiminde değerli bir sorunun çıkmayacağına inanılıyor.

Seagate, 18TB’lık sabit diski 2020’nin başında satışa sunarak rakibi Western Digital önünde kapasite sahasındaki liderliğini korumuş olacak. Western Digital de 2020’nin ahir 20TB’lık bir disk üretmeyi planladığını açıklamıştı. Firmanın en geniş sabit diski ise 16TB kapasitesine sahip.

Isı Destekli Manyetik Kayıt teknolojisine geçişle sabit disk kapasitelerinin süratle büyümesi bekleniyor. Bu teknoloji, olgunun daha ağır olarak kaydedilmesine müsaade veriyor ve çok daha büyük disk kapasitelerinin yolunu açıyor. Seagate’in yayınladığı bir grafikte 2026’da 50TB’lık diskleri görebileceğimiz varsayım ediliyor. Elbette bu kapasitedeki bir diskin güvenilirliğinin çok yüksek olması gerekecek. 50TB’ye yakın data kaybetmek, firmalar ve kullanıcılar için bir felaket mealine gelebilir.

Yorum Ekle