Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Oruç tutmak hangi kalp hastaları için sakıncalıdır? Ramazan ayında kalp hastaları ne yapmalı?

Oruç tutmak hangi kalp hastaları için sakıncalıdır? Ramazan ayında kalp hastaları ne yapmalı?

Her yıl olduğu üzere bu yılda kalp hastalarının Ramazan ayında nasıl davranmaları gerektiği konusu en çok merak edilenler arasında taraf alıyor. Mütehassıslar bilinçli tutulan orucun kalbi koruduğunu söylüyor. Fakat birtakım kalp hastaları bunun içine girmiyor. Pekala Oruç tutmak hangi kalp hastaları için sakıncalıdır? Ramazan ayında kalp hastaları ne yapmalı?

Kalple ilgili ABD’de yapılan bir araştırmada oruç tutan bireylerin tutmayanlara nazaran damarlarının daha az sert olduğu tespit edilmiştir. Ayrıyeten bu kandaki şeker nispeti azaldığından damar tıkanıklığını önler. Kalp hastalarının en büyük riskleri damar sertliği, damar tıkanıklığı, kan pıhtılaşması ve makûs kolesteroldür. Araştırma sonucunda kalbi çevreleyen koroner arter damarların bu ayda tertipli beslenmeye ve az yemeğe bağlı tıkanmanın yaşanmamasına bağlı risk durumunun azaldığı gözlemlenmiştir. Koroner arter damarlar sıhhatsiz beslenme ile tıkanır. Daha sonra kalp bunalımı gibisi belirtiler gösterir. Buda devirle kalp kaslarının zayıflamasına neden olur. Lakin mütehassıslar Ramazan ayında iki öğüne düşürülmesi ve daha istikrarlı beslenmeden ötürü bu durumun yaşanma mümkünlüğünün azaldığını vurguluyor.

Oruç açarken daha hafif besinler tüketilmesi gerektiğini öneren mütehassıslar, aksi halde kalbin bu daha çokça sıhhat sorunu yaşamasına neden olacağının da altını çiziyorKardiyoloji Eksperi Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan, kalp illetleri birden çokça olduğundan kişinin kesinlikle hekimine istişaresi gerektiğini açıkladı. Turan, “Doğru biçimde tutulan oruç insan vücudu için yararlı sayılıyor. Orucun koroner kalp marazından koruduğu,  koroner kalp hastalarında ise marazın ilerlemesini önlediği yahut azalttığı görülmüştür” kelamlarıyla de sağlıklı beslenme ile bir arada orucun kalbi koruduğunu belirtti.

RAMAZAN AYINDA KALP HASTALARI NE YAPMALI?

Kalp hastası olan kişinin Ramazan ayında orucu açarken iftar sofrasından tam doymadan kalkması gerekir. Ayrıyeten süratli yemek yemeden kaçınmalıdır. 

İftar sonrası her yarım saatte bir sahur vaktine kadar su tüketilmelidir. Birebir devranda iftar sofralarında yağlı ve karbonhidratlı besinlerden uzak durulmalıdır. Tatlı olarak da şerbetli tatlılar mekanına dondurma tüketilmelidir.

Sahura kalkılmalı ve hafif yiyecekler tüketilmelidir. Kahvaltıda tüketilen yiyeceklerin çoğunlukta olduğu bir sofra olmalı, tuzlu peynir, sucuk ve kızartma üzere besinlerden uzak durulmalıdır.

Oruç vadesinde gün içerisinde kesinlikle bir iki saat uyunmalıdır. Sık sık oksijen alınmalıdır. Yorucu işlerden uzak durulmalıdır. 

İftar sonrası sigara, kahve ve çay tüketilmemelidir. En azından çay ve kahve için en az bir saat geçmesi beklenmelidir.

ORUÇ TUTMAK HANGİ KALP HASTALARI İÇİN SAKINCALIDIR?

Bu aydan yaklaşık 3 ay evvel kalp operasyonu geçirmiş bireyler

Yakın vakitte panik atak, kırık kalp sendromu ve kalp ritim bozukluğu ortaya çıkmış şahısların

Önemli boyutlarda böbrek yetmezliği, insülin dengesizliği ve kalp hastası olanlar

Tertipli tansiyon düşürücü kullananların yanı sıra nizamlı ilaç tüketenlerin

Aniden göğüs ağrısı, nefes daralması, çarpıntı, baş dönmesi ve göz kararması yaşayanların oruç tutmadan evvel bilirkişilerine müracaatında yarar var. 

Yorum Ekle