Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Biber dolmasının yararları nelerdir? Zeytinyağlı biber dolması ne işe yarar?

Biber dolmasının yararları nelerdir? Zeytinyağlı biber dolması ne işe yarar?

Türk mutfağında dolması yapıldığı için biber dolması olarak isimlendirilen biber Orta ve Güney Amerika’ya has capsicum annuum ismi ile bilinir. Evet biber dolmasının yararları nelerdir? Hangi illetlere âlâ gelir? Demir hususu içeren dolma biber bilhassa kansızlık çekenler için inanılmaz yarar sağlar. Sizler için lezzetli olan doma biberinin insan sıhhatine olan yararlarını araştırdık.

Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan dolmalık biber, sarı, yeşil ve al üzere renkleri vardır. Mahsusen al olanı güçlü bir antioksidan olan dolma biber, alışılagelmiş bibere nazaran daha topludur. İçerisinde tohumları bulunan bir top bulunur. Külliyen olgunlaşmamış olanları daha tatlı bir tada sahipken olgunlaştıkça acılığı artar. Düşük kalori içeren biber dolması, C vitamini hayli zengindir. Amerika’da sos prodüksiyonda kullanılan biber çeşidi mahsusen yemekleri renklendirme de kullanılır. Devletimizde kurutulup kışlık olarak kaldırılır.Turşusu ve yemeklik dolma yapılır. Garnitüründe kullanılan dolma biber Türk mutfağında mahsusen Gaziantep’in en meşhur yemeklerinin ham unsurudur. Çiğ olarak da tüketilebilir. Toz hale getirilerek baharat olarak da kullanılabilir.

ZEYTİNYAĞLI BİBER DOLMASI NE İŞE ARAR?

Ramazan ayında eksperler iftar ve sahurlarda daha hafif azıkların tüketilmesi gerektiğini önerir. Zeytinyağlı biber dolmasında bunlardan biridir. Ramazan en az bir kaç kez sofranızda olması gereken bu lezzet vücudun kuvvet depolaması için tesirlidir. Zeytin yağındaki omega-3 yağ asidi, pirinçteki lif kaynağı ve biberde bulunan demir hususu tek seferde vücudun muhtaçlığı olanları karşılar. Ama bu şekil yemeklerde katiyen ekmek tüketilmemeli ekmeğin sağlayacağı faydayı pirinç yeteri kadar karşılar. Başkaca zeytinyağlı biber dolması tüketilmeden evvel kesinlikle mide hurma ya da zeytin daha sonra su ve çorba ile rahatlatılmalı. Aksi halde uzunluğu tembelleşen mide sağlıklı olan bu besini gereğince öğütmez bu da şişliğe yol açar. 

AL BİBER OLMASININ YARARI NEDİR?

Başka biber çeşitlerine orantıyla daha ziyade antioksidan içerir. Biber dolması çeşitlerinden biri olmasına karşın al biber dolması likopen unsur sayesinde al renk alır. C vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan deposu olan al biberin gayrı biberler üzere tüketilmesini mütehassıslar çok önermez. Taze halde daha çokça yarar sağlar. Kanserli hücrelerin oluşmasını pürüzler. Ayrıyeten bağışıklık sistemindeki antikorların gücünü artırır. 

DOLMA BİBERİN YARARLARI NELERDİR? HANGİ BESİNLERDE BULUNUR? 

İçerdiği C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atar. 

B vitamini kompleksi güçlü olan biber dolması, al kan hücrelerinin artmasını sağlar. Demir eksikliğine düzgün gelen biber dolması, anemi illetini önler. 

Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi ve gebe olan bayanın hormonlarını düzenlemesi için folat unsuruna gereksinim duyulur. Biber dolması folat unsurunu karşılamada tesirli bir besindir.

– Mide asidini dengeleyerek reflü ve ülser üzere marazların yaşanmasını pürüzler. Ayrıyeten sindirimi kolaylaştırır. 

Kemik gelişimi için K1 vitamini epeyce tesirlidir. Ayrıyeten K1 vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar. Böylelikle kan basıncını istikrarlar.

Hudutların güçlenmesi içerisinde kişinin yorgunluk ve gerilim üzere sıhhat dertlerinin yaşanmasının önüne makbul. Biber dolması bu marazları önlemede tesirlidir. İçerdiği E vitamini sayesinde hem vücudun kuvvetini artırır hem de hücrelerin yenilenmesini destekler. Böylelikle cilt içinde epeyce yarar sağlar.

Göz sıhhati için gerekli olan beta karoten göz korneasının incelmesinin önüne makbul. Günlük vücudun muhtaçlığı olan beta karoten unsurunu karşılamada en sağlıklı besin dolma biberdir.

Yorum Ekle