Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ördek etinin yararları nelerdir? Ördek eti hangi marazlara güzel gelir?

Ördek etinin yararları nelerdir? Ördek eti hangi marazlara güzel gelir?

4000 yıldır tüketilen bilhassa Uzak şark yöresinin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ördek etinin insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Günlük 100 gramı bile vücudun muhtaçlığı olan vitamin ve mineralleri ziyadesiyle sağlar. Fakat kolesterol içerdiğinden çok tüketilmesi tavsiye edilmez. Pekala ördek etinin yararları nelerdir? Ördek eti hangi illetlere düzgün gelir? Haberin detayında bu soruların detayını sizler için araştırdık.

Eski Yunan medeniyetinden tarihine ve eski Türklerin mutfak kültürüne kadar uzanan ördek eti insan sıhhati açısından epey değerlidir. Bu yüzden kış ayları ile bir arada sonbaharda avlanan ve temizlenen ördek eti sofraların vazgeçilmezi olurdu. İnsan vücudunun günlük muhtaçlığı olan proteinin yüzde 100’ünü karşılar ve kuvvet verir. Kas ve kemik dokularını tekrar onaran ve kuvvetini artıran ördek eti günümüzde helen köy sofralarının baş tacıdır. Beyaz et arasında ve kazlardan daha yararlı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. İçerdiği uçucu ise vücutta güce dönüşür. Görünüş olarak al olduğundan sığır etiyle karıştırılır. Alışılagelmiş ete nazaran lif nispeti yüksek olan ördek etinin yağı kaz etinin yağına nazaran daha azdır. Etinden pastırma yapılır. Ayrıyeten ciğeri de yaygın olarak tüketilir. 

ÖRDEK ETİNİN YARARLARI NELERDİR? ÖRDEK ETİ HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

Yüksek ölçüde demir içerdiğinden kandaki kan hücrelerinin sayısını artırarak anemi üzere önemli illetlerin riskini azaltır. 

Pek çok vitamin ve mineral bakımından güçlü olan bu et besinlerde nadiren bulunan B3 vitamini olarak bilinen niasindir hususunu yüksek ölçüde içerir. Bu unsur metabolizmadaki yağı güce çevirerek vücudun tutmasını önler. Ayrıyeten berbat kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına âlâ gelir. 

Vücudumuzun protein sentezi için B6 vitaminine muhtaçlığı vardır. Ördek eti bu gereksinimi yüzde 60 karşılar. Bu sayede antikor oluşturarak vücudu marazlara karşı güçlendirir.

Metabolizmanın daha düzgün çalışması için birtakım enzimlere muhtaçlığı vardır. Bu enzimler sayesinde vücut kilo almaz. Bu enzimler selenyum ve çinko üzere minerallerdir. Selenyum mahsusen tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını destekleyerek hormonları istikrarlar. Bu sayede ergenlik geçişlerinde adet devirlerinde ya da hamilelik sürecindeki dengesizliği düzenleyerek daha sağlıklı bir geçiş sağlar.

Çinko unsuru ise bağışıklığı artırarak muaf radikallerin sayısını azaltır. Kanser riskini ortadan kaldırmada da tesirli bir mineraldir. Örek eti bu iki mineral bakımından hayli zengindir. 100 gramlık bir ördek eti günlük selenyum ve çinkonun yüzde 60’ını karşılar. 

Yorum Ekle