Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Durian meyvesinin yararları nelerdir? Durian hangi marazlara âlâ gelir? Durian nasıl tüketilir?

Durian meyvesinin yararları nelerdir? Durian hangi marazlara âlâ gelir? Durian nasıl tüketilir?

Uzakdoğu memleketlerinde sıklıkla tüketilen ancak yerkürenin en makûs kokusuna sahip olan durian meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bilirkişiler tarafından ziyade tüketilmesi tavsiye edilmeyen durian meyvesi, hemoglobin seviyesini epeyce artırır. Lakin gün içinde ehliyetli ölçüde tüketildiğinde sıhhate olumlu ekler sağlar. Evet durian meyvesinin yararları nelerdir? Durian hangi marazlara uygun gelir? Durian nasıl tüketilir? Haberin detayında durian hakkında merak edilen soruları bulabilirsiniz.

Yerkürenin en makûs kokusuna sahip olan durian meyvesi Endonezya’da 300, Malezya’da 100 ve Tayland’da 100 çeşidi bulunmaktadır. Ama yerküre piyasasında Durio zibethinus tek bulunur. Başkaları kendi ortamlarında satışa sunulmaktadır. Büyük olan bu meyvenin kabuğu kalın ve dikenlidir. Singapur’da tüketimi gelenektir. İçeriğinde ise kısım bölüm etli kısmı var. Meyvenin bu kısmı tüketilir. İçindeki kısımlar hayli suludur. Yeşil ve kahve renklerinde bulunur. Tropik meyve olan durian kurutma ya da konserve olmaz ama taze olarak yenilebilir. Ağacı 33 metreye kadar yükselir. Fakat daha çokça büyümez. Ortalama 8 yılda gelişimini tamamlayan ağaç nadiren meyve verir. Bu yüzden meyveler hayli pahalıya satılır. C vitamini bakımından varlıklı olan durian, diyet ve spor yapanlar için de ülkü besinlerden biridir. Lakin birden kan basıncını artırabildiğinden gün içerisinde hudutlu sayıda tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıyeten içeriğindeki yağ nispeti da yüksektir. Yararlı olmasına karşın haddinden fazla tüketildiğinde zararlı hale gelebilir. Asya devletlerinden kimileri kesin kokusu nedeniyle durian ile toplu taşıma araçlarına binmeyi yasaklamıştır. Sokak satıcılarında sıklıkla görülür. Ayırca içeriğinde serotonin ve melatonin bulunduğundan uykusuzluğa düzgün gelir. 

DURİAN MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR? DURİAN HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

Potasyum bakımından varlıklı olan durian meyvesi, kan basıncını denetim edebilir. Bu bakımdan kalp ve damar hastalıklarına âlâ gelen durian meyvesi, ayrıyeten elektrolit sağlayarak kan akışını istikrarlar. Lakin gün içerisinde 100 gramdan ziyade tüketilmesi tavsiye edilmez. 

Doğal uyku hapı olarak görülen durian meyvesi, triptofan denilen bir amino asit içerir. bu asit hem melatonin hem de serotonin hormonunun salgılanmasını destekler. Mahsusen uykusuzluk yaşayanlar için ülkü olan durian, yatmadan bir saat evvel tüketilebilir.

Manganez bakımından güçlü olan durian meyvesi, bu sayede güçlü bir antioksidandır. Vücudun muhtaçlığı olan demir ve al kan üretimini destekler. 

Sağlıklı bir vücut için gerekli olan C vitamini bakımdan da epey varlıklı olan durian meyvesi bağışıklığı güçlendirir. Illetlere karşı direnci artıran durian, bakteri ve enfeksiyonları vücutta en aza indirger. 

Güçlü bir lif içerir bu yüzden diyet yapanlar tüketebilir. Ama içeriğin de yüksek yağ da içerir. Bu yüzden gün içerisinde tüketimine dikkat edilmeli. Ara öğün olarak bir seferde tüketilebilir. 

Hudut hücrelerini düzenler. Bu sayede ruhsal illetlere da yeterli gelir. Münhasıran depresyona uygun gelen durian meyvesi, vücuttaki bağımsız radikalleri de idrar yoluyla atar. 

Eski çağlarda kabuğu kaynatılıp yaraları temizlemek için kullanılırdı. Şimdilerde ise kozmetik eserlerin içine eklenir. yenilemesini sağladığından cildin parlaklığını artırır. 

Kemik ve kas yapısını güçlendirir. Illetlerin yaşanmasına taban hazırlayan durumları azaltır.

Yapılan kimi araştırmalarda hudutları yatıştırdığından epilepsi hastalarına yeterli geldiği söyleniyor. 

bir porsiyon durian vücudun gereksinimi olan folik asidin yüzde 20’sini rahatlıklar karşılar. Folik asit motor hareketlerini geliştirme de tesirlidir. 

Yorum Ekle