Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kuşkonmazın yararları nelerdir? Kuşkonmaz nasıl tüketilir? Kuşkonmaz hangi illetlere âlâ gelir?

Kuşkonmazın yararları nelerdir? Kuşkonmaz nasıl tüketilir? Kuşkonmaz hangi illetlere âlâ gelir?

Zerzevat olarak tüketildiği üzere süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Devletimizde tüketimi yaygın olmazsa da Güney Avrupa mutfaklarında sıklıkla tüketilen kuşkonmazın yararları hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Başkaca kuşkonmaz alternatif tıpta da doğal ilaç prodüksiyonunda kullanılır. Evet Kuşkonmazın yararları nelerdir? Kuşkonmaz nasıl tüketilir? Kuşkonmaz hangi illetlere âlâ gelir? Haberin detayında tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Halk arasında serçe otu ve bahçe kuşkonmaz üzere isimlerle da bilinen kuşkonmazın bilim literatüründeki karşılığı ise officinalistir. Çok yıllık çiçekli bir bitki olan kuşkonmaz, soğan ya da sarımsak ailesinden gelir. Kuşkonmaz hakkında bilinmeyen bir vesair noktada yapılan birtakım araştırmada bilim adamları tarafından zambak ailesine de ilişkin olduğu sav edilir. Asya kıtasının Ilıman ikliminde rahatlıkla yetişen kuşkonmaz, en genç mahsul olarak toplanır. M.Ö 3000 yılına dayanan Mısır, kitabelerinde mekan edinen kuşkonmaz, E vitamini bakımından zengindir. Çiğ halde salatalarda kullanılan kuşkonmaz, pişirilerek de yemeği yapılır. ve beyaz halde bulunur. Yıllar boyunca saklamak için turşusu da kurulur. Asya mutfağında kızartılarak sığır etiyle birlikte servis edilir. Amerika kıtasında ise çorbası bile yapılır. Çiğ olarak tüketmek isteyenler yüzeyindeki kalın kabuğu soyar. Kabuğu ne kadar sert ise o kadar tazedir. 

KUŞKONMAZIN YARARLARI NELERDİR?

Topraktaki tüm vitamin ve mineralleri alan kuşkonmaz bu sayede folik asit bakımından zengindir. Folik asit vücuttaki hücreleri yenilemede hayli tesirlidir. Bu sayede kanser marazlarının yaşanması engellenir. 

Yapılan birtakım araştırmalarda güçlü bir idrar söktürücü olan kuşkonmaz, mesane torbasında idrar birikmesini de önler. Böylelikle ve kum oluşumunu handikaplar. 

E vitamini sayesinde cilt hücrelerini yeniler. Hormon hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

sistemini rahatlatarak mide duvarını güçlendirir. Uzun mühlet tokluk hissi vererek kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. Bağırsaklardaki flora sayısını korur. İshal ya da kabızlık üzere illetleri köstekler. 

Güçlü bir antioksindan olduğundan bağımsız radikalli hücrelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede vücudun ödem toplamasının önüne makbul. Vücuttaki iltihabı temizler. Oluşması için olan nedenleri de ortadan kaldırır.

İltihap temizlemede tesirli olması yalnızca ödeme  değil birebir vakitte kemik ve kas sıhhatine da destek sağlar. Yenilenmesini sağlayarak güçlendirir ve artrit marazlarının önüne makbul.

Kan akışını ve kandaki hücreleri yenileyerek hem kansızlığın hem de şeker marazının önüne makbul. Kanı temizler. 

Had sistemindeki hücreleri yatıştırarak ruhsal marazların önüne makbul. Mütehassıslar mahsusen uykusuzluk ve ağır depresyon geçiren şahısların nizamlı tüketmesini tavsiye eder. 

Bayanların aylık yaşadıkları adet döngüsü öncesi yaşadıkları semptomların şiddeti azaltılır. 

Kuşkonmaz birebir hengamda A vitamini bakımından zengindir. Bu sayede göz sıhhatini da olumlu tesirler. Münhasıran ileri yaşlarda sıklıkla görülen katarak marazının yaşanmasını önler. 

KUŞKONMAZIN ZARARLARI VAR MIDIR?

İçeriğindeki pürin unsuru böbrek üstü bezlerinin çalışma fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Bu yüzden kronik böbrek rahatsızlığı olanların tüketilmesi önerilmez. Alerji testi yapılması daha makuldür. Mahsusen cilde tatbikten ya da çiğ tüketilmeden evvel test yapılmasında yarar var. Bilirkişiler kuşkonmazın tüketildiği gün 3 litreye yakın su tüketilmesini tavsiye eder. Folik asit bakımından her ne kadar güçlü olsa da hamilelik sürecinde bir mütehassısa danışılarak tüketilmesi münâsib görülür. 

Yorum Ekle