Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Umumiyetle ileri yaşlarda ortaya çıkan illeti hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kırıkların uzun vade iyileşememesi ya da kemiklerin acilen kırılması üzere durumlarla kendini belirli eden kemik erimesi bilimde osteoporoz olarak makbul. Pekala kemik erimesi ( Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Haberin detayında kemik erimesine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Sinsice ilerleyen kemik erimesi, osteopeni yani düşük kemik yoğunluğu ile başlar. Halk arasında çoklukla bu iki rahatsızlık karıştırılır. Fakat osteopeni osteoporozun başlangıcıdır. Osteopeni edilir gelgelelim tedavisi zordur. Kemik erimesinde kişi birebir anda birden ziyade kemik kaybeder. İleri illetlerinden biri olan kemik erimesi nadiren olsa genç yaşlarda da görülür. Erkeklere orantıyla bayanların daha çokça yaşama mümkünlüğü vardır. Hasatlık ortaya çıktığından itibaren kemiklerdeki dokularda kayıplar yaşanır. rastgele bir harekette yada travma da kemiğin geri dönüşü olmayan hasar almasına neden olur. Ekseriyetle diz ve dirseklerde başlar. Kemik erimesinin yaşanmasındaki en büyük nedenler kalsiyum ve kollajen azalmasıdır. Bu hususlar kemik oluşumunun temelidir. Çocukluktan 20’li yaşlara kadar süratle gelişir. 40 yaşından itibaren kemik yapısında kimi değişimler meydana gelir. Kemiklerin erimesindeki en büyük etken ise toksin ve asit nispetlerinde ise artış olmasıdır. Kişinin sıhhatsiz beslenmesi ve hareketsiz hayatı da bunu tetikler.

KEMİK ERİMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

– Genetiksel faktörlerden ötürü 

– Kortizonlu ilaçları uzun vade tüketme

– Hatunların 45 yaşından sonra yaşadıkları menopoz periyodu

– Hormon üretiminin zayıf olması

– Romatizmal illetlere neden olan vücuttaki ziyade asit ölçüsü

– Kronik illeti olan bireylerin bağışıklığının bakteri ve virüslere karşı zayıflaması

– Sağlıksı beslenme 

– D ve C vitaminlerinde eksiklik

– Çok kademe de nikotin ya da kafein tüketimi

– Kemiklerin çok sık hasar alması üzere durumlar kemik erimesine taban hazırlar.

KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kesin bir belirtisi yoktur.Ancak kemiklerde artan ağrılar, yürüme etme üzere aktivitelerde zorluk çekme. Hasar alan kemiklerin süratle iyileşmemesi, duruş bozukluğun da artış. Münhasıran diz, dirsek ve kalça kemiklerindeki ağrılar ömür kalitesini düşürür. Kemik erimesi belirti vermediğinden bilirkişiler yukarıdaki nedenlerden dolayı bireylerin kemik yoğunluklarını ölçtürmelerini tavsiye eder.

KEMİK ERİMESİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kemik erimesinin tedavisi ileri boyutta olduğundan zordur. Bu yüzden bilirkişiler kemik mahalline platin üzere aletler, cerrahi operasyonla yerleştirir. Lakin başlarda fark edildiğinde kemiklerin yapısını güçlendirici ilaç tedavisi uygulanır. Bu noktada en tesirlisi ise kemik suyudur. Mahsusen ilikle yapılan kemik suyu yoğunluğu artırır. Ayrıyeten hastanın kalsiyum ve D vitamini alması için hususî yemek menüleri hazırlanır. Ayrıyeten fizik tedavisiyle bir arada kemiklerin yapısı güçlendirilir. 

Yorum Ekle