Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi marazlara uygun gelir?

Avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi marazlara uygun gelir?

Tropik meyveler arasında mekan alan avokadonun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiği tespit avokado tıpkı vakit kandaki berbat kolesterol seviyesini de düşüren unsurlar bakımından zengindir. Evet avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi marazlara âlâ gelir? Tüm soruların karşılık haberimiz detayında bulabilirsiniz.

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado, örtük tohumlar sınıfında konum alan tarçın ve kafur ağaçlarını da içine alan defne ailesine aittir. İçine büyük bir tohum olan meyvenin dış kabuğu soyularak tüketilir. Yeşil ve siyah renkleri olan avokadonun içi sarı yeşil tonlarındadır. Çiğ ve taze tüketilebildiği üzere yemek ya da salatalara da eklenebilir. Akdeniz iklimine entegrasyonlu olan avokado, bütün sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişir. Memleketimizde Akdeniz Ortamı’nda üretimi yapıla avokado başkaca Rize’de yetişen bir meyvedir. Avokadonun tarihçesi çok eski yıllara dayanır. M.Ö 10.000 yılında mağaralara resmi çizilen avokadoyla ilgili eski yazıtlarda da haberler bulunur. 1970’li yıllarda Amerika’dan deneme maksatlı getirilen avokado fidanlarından sonra beğeni ve talep artında üretim sürat kazandı. Halk arasında o devirler meyveye Amerikan armudu da denirdi. 

AVOKADONUN YARARLARI NELERDİR?

Muzdan daha ziyade potasyum içerir. Bu sayede kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve felç geçirme risklerini düşürür. Bilirkişiler bir avokadonun vücudun muhtaçlığı olan potasyumu kolaylıkla karşıladığını vurguluyor.

Yüzde 30’u liften oluşan avokado, diyet listelerinde birinci mekan alır. sistemini rahatlatan avokado, metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeyi kolaylaştırmanın yanı sıra hem vücudun yağ yakımını hızlandırır hem de gücünü yükseltir. 

İçerdiği oleik asit yağ ile zeytin yağının içindeki doymamış yağ asidi ile birebirdir. Bu sayede içerdiği yağ vücuda hayli yarar sağlar. Hücrelerin dokularındaki fonksiyonlarının daha güzel çalışmasını destekler. 

Yapılan bir araştırmada aşikâr bir kısım insana avokado verilirken gayri şahıslara avokado verilmemiş. Bir ay sonra şahıslara kan testi yapılmış nizamlı avokado tüketen bireylerin kolesterol seviyesi düşükken tüketmeyen başka kısmın bed kolesterol seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. 

Güçlü bir antioksidan olan avokado, vücut içindeki toksin ve asit orantısını azaltır. Hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Münhasıran kemoterapi gören hastaların tüketmesi gerektiğini belirten eksperler, hücrelerin radyasyondan hasar almasını engellediğini söylüyor.

Göz sıhhatinde tesirli olan lutein ve zeaksantin hususları bakımından da güçlü olan avokado, katarak üzere marazların oluşmasını köstekler. Göz içindeki likit ve vitamin nispetini artırarak görme kaybını azaltır.

İçeriğinde yağ orantısı yüksek olmasına karşın yararlıdır. Bu yağ tiroidlerin çalışmasını destekleyerek hormonları istikrarlar. Hudut sisteminin işlevselliğini artırarak da ruhsal illetlerin oluşumunun önüne makbul. Mahsusen günümüzde yaygın olan depresyon ve gerilim üzere marazları köstekler. 

Artrit aslında vücut sıhhatinde kronik marazlara sebep olur. Ama avokadonun içerdiği artrit kemik sıhhati için yarar sağlar. Bunun yanı sıra kemik erimesi üzere ileri yaşlarda görülen marazların riskini düşürür. 

İçeriğinde demir, çinko, fosfor, magnezyum, potasyum, manganez, bakır, C, E, K ve B kompleksi vitaminleri bulunur.

Spor yapanlara mahsusen önerilen avokado, yüksek gücü sayesinde kişinin çabuk yorulmasını maniler. 

AVOKADO NASIL YENİR?

Dış kabuğu soyulup içindeki tohum çıkartılarak tüketilebilen avokadonun tıpkı vakitte çayı da yapılır. Yapraklarıyla birlikte bir bütün avokado kesilerek 3 su bardağı su ek edilerek kaynatılır. Elde çay hem tüketilebilir. Hem de içine pamuk batırılarak cilde sürülerek tonik tesiri verebilir. Ama gebe bayanlar tüketmemeli.

AVOKADONUN ZARARI VAR MIDIR?

Gebe ve emziren anaların katiyetle tüketmeden bir ekspere müracaatları gerekir. Ayrıyeten latekse karşı alerjisi olan, hassas ciltli kimseler, kronik ilaç kullananlar ve üst teneffüs yolları hastalıklarıyla uğraş eden insanların tüketilmesi önerilmez. Ölçüsüz tüketildiğinde ise kaşıntı, kızarıklık, ağız içi yaralara neden olabilir. 

Yorum Ekle