Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kafur ağacının yararları nelerdir? Kafur hangi marazlara güzel gelir?

Kafur ağacının yararları nelerdir? Kafur hangi marazlara güzel gelir?

Tropikal ağaçlar arasında en yararlı olan kafur ağacı yüzyıllardır alternatif tıpta kullanıldığını biliyor muydunuz? Tüketilmek için tonlarca ithal edilen kafur ağacı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet kafur ağacının yararları nelerdir? Kafur hangi illetlere âlâ gelir? Haberin detayına kafur ağacına ilişkin bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kafur ağacı Uzak şark Asya devletlerinde yetişir ve gövdesindeki yağ hücreleri hava ile temas esnasında kristalleşir. Daha sonra kısım ve gövdedeki yarıklarda su buharı damıtma yolu ile kafur elde edilir. Japon bitkisel tıbbında yüzyıllar boyunca kullanılan bu mucize besin; renksiz, şeffaf ve tuz kıvamındadır. Kokusu keskin ve acı bir tadı vardır. Süreç görüldükten sonra bilirkişi denetiminde kullanılır. Selüloit endüstrinde fotoğraf kâğıdı, sinema şeridi, bilardo topu, tarak üzere araçların imalatında ham husus olarak kullanılır. Ayrıyeten sanayininde ham hususudur. Kafurun yağı eklem ağrılarında masaj yapılarak kullanılır. Kan dolaşımını hızlandırarak damarları rahatlatır. Yararı saymakla bitmeyen bu ağaçtan elde edilen husus birçok ortamda kullanılır. Tropikal ağaç kategorisine giren girmesine karşın çok su istemez. 2000 yıl yaşar. Bakımı hayli hassas olan bu ağaç günümüzde muhafaza altındadır. Ekim – Kasım aylarında budaması yapılır. 

KAFUR AĞACININ YARARLARI NELERDİR? KAFUR HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

 – Haddinden fazla terleme, ateşlenme ve zehirlenmeler olumlu tesiri vardır.

Saç dökülmesine karşı birebir tesiri olan kafuru ispirto ile karıştırarak saçınıza uyguladığınızda saç kökünü kuvvetlendirmenin yanı sıra kepek sorunlarına de âlâ gelir. 

Göz iltihaplanmasında bir pamuk yardımıyla gözü dezenfekte eder. 

Bir su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı kafur yağı koyarak kaynatılıp bal ile tatlandırarak tüketin. İshal sıkıntısına yeterli gelir. 

Sirkeye karıştırıp koklandığında burun kanamalarını durur. Birebir karışım bal ekleyerek ağızda gargara yapıldığında ağız içi enfeksiyonlarını ve iltihaplarını önler.

Anti enflamatuar tesire sahip olan kafur yağı eklem, bel ve baş ağrılarını dindirmede tesirli bir doğal ilaçtır. Yatıştırıcı özelliği sayesinde vadede yaşanan ağrıları dindirir. Bilhassa zeytin yağı ile karıştırılıp 30 dakika boyunca masaj yaparak kullanıldığında kulunç ve beldeki ağrıları azaltır.

Böcek sokmaları ve ısırıklarının tesirini azaltmak ve dezenfekte etmek için kafur yağı kullanılır.

Açık yaraya sürüldüğünde pıhtılaşmayı durdurarak ve yanı devranda güzelleşmeyi hızlandırır.

Egzama ve kaşıntılara yağına su karıştırarak sürüldüğünde olumlu tesir sağlar. Bunun yanı sıra akne ve sivilceleri azaltmak içinde bu karışımı tonik olarak kullanabilirsiniz.

Çatlak topuk tedavisinde tesirli olan doğal ilaçtır.  Bir su kabına ılık su doldurup içerisine bir bardak kafur yağı koyunuz. Daha sonra ayaklarınızı bu suya batırıp topuk fırçası ile ayaklarınızı fırçalayınız. Pratik sonrası ayaklarınızı durulayıp vazelin uygulayınız.

Kafur koklanarak ya da çayı tüketilerek uyku sorununa de güzel gelir.

IHTAR:

Kafur ziyade kullanıldığında böbrek taşına neden olabilir. Sade asla kullanılmaz. Yakıcı özelliği olduğundan  önemli sıkıntılara neden olabilir. Umumiyetle bal ve su eklenerek kullanılır. Ziyade kullanıldığında, baş dönmesine, unutkanlığa, istikrarsız vücut hareketlerine ve titreme üzere belirtilerle kendini gösterir.

Yorum Ekle