Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Isırgan otunun yararları nelerdir? Isırgan otu çayı nasıl yapılır?

Isırgan otunun yararları nelerdir? Isırgan otu çayı nasıl yapılır?

Çayırlarda orman altlarında bulunan ısırgan otu, ciltle temas esnasında önemli tahrişe neden olur. Bu yüzden uzak durulur. Lakin alternatif tıpta ısırgan otu, vücudu hür radikallerden arındıran güçlü bir bitkidir. İlaç imalatlarında da kullanılan ısırgan otu, hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Evet Isırgan otunun yararları nelerdir? Isırgan otu çayı nasıl yapılır? İşte soruların cevabı…

Ilmî literatürde “Urtica dioica” olarak ısırgan otu, otsu çok yıllık çiçekli bitki ailesine aittir. Yüzyıllardır bitkisel tedavide kullanılan ısırgan otunun insan sıhhatine birçok yararı vardır. Isırgan otuna çıplak elle dokunulduğunda yakan ve kaşındırır. İlkbahar aylarında yeşermeye başlayan ısırgan otunun yüzeyinde ince dikenler vardır. Bu dikenlerdeki formik asit ve histamin unsurları cilt de temas ettiği esnada buradaki hücrelerin mutasyonunu bozarak kaşınma ve dökülmeye neden olur. Isırgan, otunun meyvesi vardır. Fındık manzarasında olan bu meyvelerden yağ elde edilir. Bu yağ umumiyetle kozmetik ve sıhhat kolunda kullanılır. Cilt yüzeyindeki elastik yapıyı yenileyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Isırgan otunun içeriğinde flavonoit bileşikler, mineral unsurlar, lutein ve karotenoit bileşikler diüretik tesir göstererek zayıflamaya yardımcı olur. topluluklarda yalnızca klasik tıpta değil birebir devirde besin, çay ve dokumacılığın hammaddesi olarak da kullanılır. 

ISIRGAN OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Vücudun sağlıklı işleyişini olumsuz etkileyen toksinleri bir saat içerinde vücuttan atar. Birebir devranda bağırsak florasını dengeleyerek sindirimi kolaylaştırır.

Çözücü ve yakıcı unsur içeren bu ot, mesane ve böbreklerdeki taş kum oluşumunu önleyerek önemli yaşamsal rahatsızlıkları önler. Tıpkı hengamda idrar yolu enfeksiyonunu önler.

İçerdiği C vitamini ve demir hususu sayesinde kan hücrelerini istikrarlar. Kan hücrelerini artırarak dolaşımı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra yaralanmalarda hayli tesirli bir ottur. Kan dolaşımı düzenlediğinden damar tıkanıklığını bunun akabindede hastalıklarına yakalanma orantısını azaltır. 

Yapılan araştırmalarda bu otun alerjik marazlara karşı olumlu tesiri olduğu ortaya çıkarıldı. Ekstrakt birleşimleri içeren ot alerjik hücrelerini azaltır. Sıklıkla alerjik reaksiyon yaşayanlar için mütehassıslar bu otun çayından bir bardak içmelerini önerir. 

Alerjik illetlerin yanı sıra solumun problemlerine da yeterli gelir. Mahsusen mevsimsel geçişlerde yaşanan nezle ve grip üzere illetlerin riskini azaltır.

Anti inflamatuar özelliği sayesinde kronik ağrılarını azaltır ve gut tedavisinde epey tesirlidir. 

İçeriğinde bol ölçüde mineral ve kalsiyum içerdiğinden kemiklerdeki dokuları onarır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da kemik rahatsızlıkların yaşanma mümkünlüğünü düşürür. Bunun yanı sıra eklem ve ağrılarına uygun gelir. Bilirkişiler romatizma ve kireçlenme hastalarına doğal tedavi olarak önerir. Eklem ağrıları için suda kaynatılan ısırgan otu masaj yapılarak ağrının olduğu nahiyeye uygulanır.

Lohusa devrindeki hatunların süt nispetini artırır. Tıpkı vakitte ana sütünün kalitesini olumlu tesirler. Kullanmadan evvel bir bilirkişiye danışılmalıdır. 

Akne ve sivilce oluşumunu önler. Yüksek antioksidan içerdiğinden ciltteki deforme hücreleri azaltır. Lekelere karşı anti-aging tesiri vardır. Umumiye olarak suyu tonik olarak kullanılır. Bunun yanı sıra saç dökülmesini de önleyen kıymetli bir besindir. Baş derisindeki hasarlı hücreleri azaltarak kepek oluşumunu önler. 

ISIRGAN OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulan bir yemek kaşığı ısırgan otunu kaynayan suda 10 dakika bekletin süzdükten sonra tüketiniz ya da kullanınız. Isırgan otu kaynatıldığından vitamin ve mineral pahalarını kaybetmediğinden rahatlıkla tüketilebilir. 

ISIRGAN OTUNUN ZARARI VAR MIDIR?

Adet döngüsünü etkilediğinden gebe hatunların tüketmesi münâsib görülmez. Bunun yanı sıra emziren hatunların da tüketmesi sakıncalıdır. Kanın basıncını artırabildiğinden şiddetli tüketildiğinde yüksek tansiyona neden olur. Ayrıyeten kan inceltici ilaç kullananlarında uzak durması gerekir. İçerdiği unsurlar güçlü olduğundan bir mütehassısa başvurulması daha yararlıdır. Aksi halde yararlı olan özellikleri bile önemli illetlere neden olur. 

Yorum Ekle