Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ne işe yarar? Kuru incirin yararı nedir?

İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ne işe yarar? Kuru incirin yararı nedir?

Tezgahlardaki noktalarını almaya başlayan incirin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Hem ilaç hem kozmetik endüstrinde ham unsur olan incir hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Yaş olduğu üzere kuru halde de tüketilebilir. Güçlü bir lif kaynağıdır. Bu yüzden uzun müddet tok meblağ. Pekala İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ne işe yarar? Kuru incirin yararı nedir?

Çoğunluk olarak kuru olarak da tüketilen incir; antioksidan, lif, mineraller ve vitaminler bakımından epeyce varlıklı bir meyvedir. Kendine mahsus sütü olan bu besin kozmetik eserlerinin ham unsurunda kullanılır. Mütehassıslar, güçlü içeriğe sahip bu besini yaz aylarında sistemli tüketilmesinin, bağırsak marazları riskini azaltığını vurguluyor. Bunun yanı sıra içerdiği az kalori ve yüksek kuvveti sayesinde de diyet yapanların listesinde birinci sıralarda mahallini alınması gerektiğini öneriyor. Akdeniz devletlerinde çoğunlukla bulunan incir, ağaçta yetişen meyve kategorisinde mekan alır. Dutgiller ailesine ilişkin olan incirin 800 tipi bulunmaktadır. Yeşil olarak yetişen güneşte kaldıkça kızaran incir yüksek ölçüde doğal şeker barındırır. Yerküre’de üreticilik bakımından devletimiz birinci sırada mekan alır. Kurutulup kuruyemiş olarak tüketilen incir pasta ve tatlıları ham hususudur. Kur’an-ı Kerim’de taraf alan zeytin ve incirin yaşlanmayı geciktirdiği ve vücudun hücrelerini yenilediği herkes tarafından bilinir. Japon bilim adamları da bu durumu keşfettikten sonra kişilerin bunu bir hayat felsefesi olarak yapmalarını zira bu ikilinin birçok yararı olduğunun altını çizmiştir. Eksperler her gün sistemli bir halde 7 zeytin ve 1 incir tüketildiğinde ne üzere yararlar sağladığını açıkladı.

İNCİR GÜRUH NE İŞE YARAR?

Olgunlaşmamış incirin yaprak ve kökü arasında çıkan beyaz likide incir sütü denir. Asidik özelliği olan bu süt, birebir vakitte güçlü bir mikrop öldürücüdür. Eski çağlardan bu yana incir sütü cilt hastalıklarında kullanılmıştır. Münhasıran siğil ve dolama üzere iltihaplı rahatsızlıklara doğal ilaçtır. Bunun yanı sıra kulak etrafına sürüldüğünde kulak etrafında biriken ihtimali olan bakterileri azaltır. Yapılan araştırmalarda incir sütünün cilt lekelerini açmada da tesirli olduğu ortaya çıkarıldı. Parlaklığı artırarak cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar. 

KURU İNCİRİN YARARI NEDİR?

Yapılan araştırmalara nazaran kuru halinin yaş haline orantıyla daha yararlı olduğu tespit edilmiştir. Münhasıran kalsiyum bakımından inanılmaz güçlü olan kuru incir bağışıklık, hudut, sindirim ve kemik sistemi için epeyce yarar sağlar. Bilirkişiler uzun periyodik tok tuttuğundan sahurdan evvel bir kaç tane kuru incir tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. Bu sayede oruç bireye hem kuvvet hem de tokluk hissi verir. Antioksidan bakımından da varlıklı olması kalp ve damar hastaları içinde doğal ilaç vazifesi görür. Yapılan birtakım başka araştırmalarda kuru incirin bilhassa göğüs kanserine taban hazırlayan süreci ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. 

 İNCİRİN YARARLARI NELERDİR?

Doğal antibiyotik olan incir, bağışıklık sistemini zararlı hücrelere karşı güçlendirir. İçerdiği potasyum sayesinde günde tüketeceğiniz 4 tane incir yüksek tansiyonun yaşanma riskini azaltarak kalp sıhhatini korur.

K vitamini bakımından varlıklı olan incir kemikleri güçlendirerek kırılganlıklarını azaltır. Ayrıyeten kemik ve kas dokularında bulunan kolajen orantısını dengeleme tesirlidir. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik illetleri köstekler.

Yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da tüketilmesi gereken incir, üst teneffüs yollarının neden olduğu vücut ağrılarına yeterli gelir. Ilık bir bardak su, incir ve balı mikserden geçirerek tüketirseniz boğaz enfeksiyonunu büyük nispette azaltmış olursunuz.

Kozmetik eserler ve boyalardan kaynaklı zayıflayan saç köklerini güçlendirmek için incir yararlıdır. İçerdiği magnezyum sayesinde saçın hacmini artırır. Doğal yollarla yapılmış incir şampuanlarını kullanabilirsiniz. 

Vücuda olduğu kadar cilde de yararı var. İçerdiği antioksidan sayesinde ciltte oluşan akne ve sivilcelerin nispetini azaltarak cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Taze inciri mikserden geçirin, püre haline gelen inciri cildinize maske olarak uygulayınız. 20 dakika sonra soğuk ile durulayınız. 

7 ZEYTİN 1 İNCİR İLE ZAYIFLANIR MI? haberini okumak için 

100 GRAM İNCİRİN İÇERDİKLERİ

Kalori – 1041

Protein – 3.30 gram

Kalsiyum – 162 miligram

Yağ – 0.93 gram

Karbonhidrat – 63.87 gram

Lif – 9.8 gram

Şeker – 47.92 gram

Magnezyum – 60 

Potasyum – 680 miligram

C vitamini -1.2 miligram

B6 vitamin – 0.106 miligram

HER GÜN 7 ZEYTİN 1 İNCİR TARAFSANIZ NE OLUR?

İki besinde çok güçlü antioksidan olduğundan vücudun gün uzunluğu temizlenmesini destekler. Böylelikle vücudun genç hücrelerinin sayısını artırarak yaşlanmayı geciktirir.

Zeka gelişiminde ek sağlayarak dimağ hücrelerinin sıhhatini korur. Eksperler mahsusen gebe ve gelişim çağındaki evlatların nizamlı bir halde bu besinlerden tüketilmesini tavsiye eder. 

Hudut hücrelerini yenilediğinden ruhsal sorunların yaşanma mümkünlüğünü da azaltır. Mahsusen depresyon ve kişilik bozukluğu üzere sonu intiharla biten rahatsızlıklara düzgün gelir. 

Laktoza alerjisi olan kimselerin kalsiyum hususunu depolamasının en doğal yolu bu ikilidir.

Gün içerisinde yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra gün içerisinde tokluk hissini de artırdığından kilo almayı da mahzurlar.

Günde 2 kere sabah kalkar kalkmaz ve gece yatmadan uygulanmalıdır. Bu devranlar vücudun yenilenme saatleridir. 

Kan şekerini dengelediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir ikilidir.

Bağışıklığı güçlendirdiğinden kansere yakalanma orantısını azaltır. Karaciğer, akciğer ve göğüs kanserlerinin hücrelerini azaltığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Bu tatbikte incirin kuru olup olmaması değerli değildir. Kür tesirini 21 gün sonra gösterir.

Yorum Ekle