Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huntington illeti nedir? Huntingtonun belirtileri nelerdir? Huntingtonun tedavisi var mıdır?

Huntington illeti nedir? Huntingtonun belirtileri nelerdir? Huntingtonun tedavisi var mıdır?

Motor bozukluğu, bilişsel ve ruhsal bozuklukların bir arada görüldüğü adeta kişinin ömrünü kabusa çeviren Huntington marazı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Huntington marazı nadiren görülen illetler listesinde konum alır. Evet huntington marazı nedir? Huntingtonun belirtileri nelerdir? Huntingtonun tedavisi var mıdır? Haberin detayında Huntington illetine dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

Genetik bir nörolojik hastalık olarak görülen Huntington, ismini 1872 yılında birinci defa illeti keşfedip ve genetiksel olduğuna yönelik çalışmalar yapan Dr. George Huntington’dan  alır. Sinsi ilerleyen hastalık birinci belirtilerini 30 ve 50 yaşları arasında gösterir. Bu devir zarfında evladı olmuşsa ona geçme ihtimali yüzde 50’dir. Ölümcül değildir lakin ömür kalitesini düşürür. Kişinin kendi başına yaşamasını zorlaştırır. Proteinlerdeki bozukluktan asıllı yaşanır.1993 yılında, 4. kromozom izlenerek illete sebep olan gen olduğu tespit edilmiştir.  Beyindeki kuinolinik asit ölçüsünün artışına bağlı olan HD geni 4. kromozom üzerindedir. Bu genin deformasyona bağlı Huntington illeti ortaya çıkar. Bu gen beyindeki hudut hücreleriyle irtibatlıdır. Hasar gördüğünde vücutta hem motor hem düşünsel hem de ruhsal bozukluklara sebebiyet verebilir. 

HUNTİNGTONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kasların aniden sertleşmesi ve kordinasyonda bozukluklar yaşanır. 

Göz hareketlerinin anormalleşmeye başlaması.

Motor hareketlerinde bozukluk.

Daima istikrar kaybı yaşanması.

Düşünleri toparlamada zorlanma.

Süratli fikir üretme de aksaklıklar.

Refleks bozukluğu

Yeniliklere karşı kabullenmede zorlanma.

Evvelce öğrenilmiş her şeyi yavaş yavaş unutma ve yeteneği kaybetme hissi

Fark etmeden bilinçsizce hareket etme konuşma

Kronik yorgunluk ve uykusuzluklarda artış

Kuvvet eksikliğine bağlı toplu meydanlarda çabuk sıkılma

Mütemadi yalnız kalma hissi ve intihara meyilli olma üzere gösterir.

HUNTİNGTONUN  TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Gen bozukluğundan ötürü ortaya çıktığı için kesin bir tedavisi yoktur. Fakat belirtilerin şiddeti azaltılmaya çalışılır. İlaç ve kimi tedavi usulleriyle düşen ömür kalitesi yükseltilmeye çalışılır. Planlı devam etmesi gereken bu tedavilerde hasta yitirmeye başladığı yeteneklerini kurtarmak için fizik ve ruhsal durumunu denetim etmek için de psikoterapi uygulanır. 

Yorum Ekle