Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Ökse (Çekem) otunun yararları nelerdir? Ökse otu hangi illetlere yeterli gelir?

Ökse (Çekem) otunun yararları nelerdir? Ökse otu hangi illetlere yeterli gelir?

Merhem ve çay olarak tüketilen ökse otunun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Herkesin bilmediği fakat eczacılık meydanında sıklıkla tüketilen ökse otu hakkında merak edilenleri araştırdık. Imgesiyle şaşırtan ökse otu, farklı ağaçlara bağlı yaşayan canlı bir asalak ya da parazittir. Evet Ökse (Çekem) otunun yararları nelerdir? Ökse otu hangi illetlere yeterli gelir? Soruların yanıtlarını haberin detayında bulabilirsiniz.

Elma, armut, kavak, söğüt ve meşe üzere ağaçlara bağlı yaşayan ökse otunun, yöreden yöreye ismi değişir. Burç ağacı, gökçe ağacı, ökse otu yahut çekem üzere isimlerle de bilinen ot, umumiyetle çay yapılarak tüketilir. Tohumu olamayan ot, beyaz yuvarlak meyveleri vardır. Bu meyveler patladığında yapışkan bir unsur ortaya çıkar. Kısımların uçlarında bulunan bu toplar zeytinin birinci hallerine benzetilir. Kollar en çokça 100 cm’e kadar çıkar. Sonbahar ve İlkbahar aylarında açılır. Yıl uzunluğu kullanılır. Eski çağlardan beri alternatif tıpta ilaç prodüksiyonlarına eklenir. Çoğunluk olarak Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna ve Türkistan’da yetişir. Ökse otu ve taneleri; tanen, urson, inosit, viskotoksin, sapotoksin ve glikozit üzere unsurlar içerir. Meyvesinin içindeki yapışkan da ise visin isminde bir unsur bulunur. Gelgelelim tüketimde bu tomurcuklar kullanılmaz. Tomurcukların tutuğu yapraklar çoğunlukta kurutularak içilir. Tomurcuk kısmı ise işlevlerden geçerek ilaç prodüksiyonlarına eklendiği bilinir. 

ÖKSE (ÇEKEM) OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Üst teneffüs illetlerini sıklıkla yaşayan kimselerin sistemli olarak tüketmesi gereken bir çaydır. İçerdiği ferhalatıcı ve anti bakteriyel unsurlar sayesinde boğazdaki enfeksiyona neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltır. Münhasıran astım illetinin tedavisinde mütehassıslar tarafından önerilir. Her gün bir fincan ökse (çekem) otu çayı içen astım illetine sahip birtakım kimseler de, illetin semptomlarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda ökse (çekem) otunun kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ve bed huylu tümörlerin küçülmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıyeten kanser ilaçlarının içeriğinde de ökse (çekem) otu vardır.

Kuru öksürüğü olan şahıslarında iki günde bir bu ottan elde edilen çayı içmeleri yararlı olur.

Ayan bir yaştan sonra menopoza giren hatunların yaşadığı hormon bozukluklarını düzenleyerek bu periyodu sıhhat sorunu olmadan atlatmalarını sağlar.

Günümüzde yaygın olarak yaşanan ruhsal marazların başında olan depresyon ve gerilim üzere sıhhat meselelerine uygun gelir. Hadleri yatıştırmada tesirli olduğundan uyumadan bir saat evvel içilmesi tavsiye edilir. Böylelikle uyku sorununu de çözer.

atmada tesirlidir. Şimdi diyet için kullanılmasına dair malumat olmazsa da vücutta biriken iltihap ve ödemleri kolay kolay atmaya yardımcı olur.

Yapılan kimi araştırmalarda kandaki şekeri dengelediği gözlemlenmiştir. Diyabet hastaları için tavsiye edilir. 

Adet sırasında şiddetli sancılar yaşayan bayanların adet başlamadan iki gün evvel tertipli olarak ökse (çekem) otu çayından tüketmeleri gerekir.

Birtakım besinlerin neden olduğu ishal rahatsızlığı sırasında da tüketilmesi hem likit kaybını önler hem de bağırsaklarda ishale neden olmuş hücrelerin sayısını azaltır.

ÖKSE (ÇEKEM) OTU MERHEMİ ve ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Çekem otu çiçeklerini ve bir yemek kaşığı tereyağı mikserde krem kıvamına getiriniz. Böcek sokmaları sonrasında, yaralarda ve uçuklarda kullanabilirsiniz.

Bir su bardağı sıcak suyun içine bir tutam ökse otu atın. Bir gün boyunca oda sıcaklığında demlenmeye bırakın. Daha sonra süzüp külliyen otlardan arındırıp ısıtıp tüketin. 

ÖKSE OTUNUN YAN TESIRI VAR MIDIR?

Meyveleri katiyen tüketilmesi önerilmez. İçerdiği hususlar zehirleme tesiri gösterir. Ayrıyeten sık sık tüketilmesi de tavsiye edilmez. Çiğ halde tüketildiğinde kusma ve bulantı tesiri yapar. Hamilelik ve emzirme periyodundaki hatunların tüketmeden kompetanlarına başvurması gerekir. Ayrıyeten da önemli kronik rahatsızlığı olan bireylerin de tüketmeden evvel bir bilirkişiye başvurmasında yarar var. 

Yorum Ekle