Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei’i Rahatlatan Karar, ARM’den Geldi!

Huawei’i Rahatlatan Karar, ARM’den Geldi!

ABD hükümetinin Huawei yasağı, Çinli şirket büyük sorun yaratsa da, en azından akıllı telefonların işlemcileri için sorun çözülmüş üzere gözüküyor. Reuters’ın bildirdiğine nazaran Çinli firmanın P30 Pro ve Mate 30 Pro üzere telefonlarında kullandığı Kirin işlemcilerin temelini oluşturan çipset teknolojisini sunan Birleşik Krallık merkezli ARM, ABD’nin ambargosunu çiğnemeden teknoloji sağlamaya devam etmek için bir yol bulmuş durumda. Huawei, telefonlarında konum alan çipsetleri tasarlamak için ARM planlarını kullanıyor. ARM yasal ekibi, teknolojinin merkezi Birleşik Krallık olduğu için, ABD asıllı yasağın çiğnenmediği kararına vardı.

Bu durum iki firma arasında ABD yasakları sonrasında Mayıs ayında durdurulan çalışmanın devam edebilecek olması manasına geliyor. ABD hükümeti, Kasım ayına kadar kimi firmalara kişisel müsaade vermişti lakin bu olurun ana emeli, muhaberenin kademeli olarak kesilebilmesi içindi. Neyse ki en azından şimdilik Çinli firma, Kirin 990 işlemcileri için değerli olan teknoloji konusunda rahatlayabilir üzere gözüküyor.

Kirin 990’ın gerisindeki teknoloji ABD yasaklarını ihlal etmeyecek olabilir gelgelelim gelecekteki çiplerde sorun yaşanması de mümkün. Asrî mobil çiplerin büyük bir kısmının temelini ARM’ın v8 teknolojisi oluşturuyor ve bunların arasında Huawei’nin yanı sıra Apple, Qualcomm, MediaTek ve Samsung tarafından kullanılan çipler de bulunuyor. 

Yorum Ekle