Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google’dan “Dijital Denge” Hamlesi

Google’dan “Dijital Denge” Hamlesi

Google, telefonunuzu sağlıklı, yani çok tasarruftan kaçınacak bir biçimde kullanmanızı istiyor. Bu yeni bir şey değil. Lakin firma, bu hususta önemli olduğunu göstermek için, Android ortaklarının Android Pie yahut Android 10 ile sunulan cihazlarda bir çeşit dijital sıhhat pratiğinin yüklü olarak sunulmasını mecburî hale getiriyor.

Google, ebeveyn denetimi de olan kendi Dijital Istikrar tatbikine sahip ve bu pratik kullanıcılara telefonlarını nasıl kullandıklarına dair pek çok haber veriyor. Tatbik, telefondaki pratiklerin ne kadar kullanıldıklarını, kaç kez çalıştırıldıklarını ve kaçar bildirim oluşturduklarını gösterebiliyor. Telefonlarından bir ölçü kopmak isteyen bireyler için bu tatbikin yararlı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Gelgelelim Dijital Istikrar, yalnızca Android kullanıcılarına telefon tasarrufları ile ilgili istatistikleri sunmaktan oluşmuyor ve tasarrufu sınırlamanıza imkan tanıyan yahut telefonunuzu elinizden bırakmanızı teşvik eden birtakım özelliklere de sahip.

Bu özelliklerin, evlatlarının telefonlarından uzaklaşmalarını isteyen ebeveynler için eksiksiz olduğu kesinken, kendi dijital istikrarlarını güzelleştirmeye çalışan bireyler için kullanışlı olduğu tartışılmaz.

Telefon üreticilerinin alternatif dijital sıhhat pratikleri sunmaları da mümkün ve Google, kendi tatbikini zarurî kılmak üzere bir cürüm yapmış değil. Fakat 9to5 Google tarafından belirtildiği üzere Google’ın gereksinimlerini karşılamak için sunulacak olan alternatif tatbikin yekun ekran müddetini, cihazın kilidinin açılma sayısını ve alınan bildirim sayısını göstermesi gerekiyor.

Bu gereksinimin haberi olarak XDA Developers tarafından paylaşıldı ve bu paylaşımda, kuralın 3 Eylül tarihinde devreye girdiği belirtildi. Site tarafından görülen bir doküman, Android Pie yahut 10 yüklü olan hem yeni hem de eski cihazların ebeveyn denetimi seçeneği de olan bir dijital denge tahlilinin pratiğinin en üst seviyesinde olmasını zarurî hale getirmiş durumda.

Yorum Ekle