Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fındığın faydaları! Fındık kabuğu ne işe yarar? Çiğ fındıktan bir avuç tarafsanız…

Fındığın faydaları! Fındık kabuğu ne işe yarar? Çiğ fındıktan bir avuç tarafsanız…

E vitamini bakımından güçlü olan fındığın insan sıhhatine olumlu ekleri vardır. Eksperler ekseriyetle çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ettikleri fındığın içindeki doymamış yağ asitleri bilhassa cilt hücrelerini yeniler. Evet Fındığın yararları nelerdir? Fındık kabuğu ne işe yarar? Dövülmüş çiğ fındıktan her gün bir avuç tarafsanız ne olur?

Yüksek yağış isteyen fındığın tabiatta birçok çeşidi vardır. İçeriğinde doymamaış yağ asitleri, fito kimyasallar, lif ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum üzere minerallerde içermektedir. Süreç görmemiş çiğ fındıkta tıpkı zamanda protein, antioksidan, karbonhidrat, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik ve çinko da bulunur. Kalp bunalımından kandaki şekeri dengelemeye kadar birçok yararı olan çiğ fındık günde bir avuç tüketildiğinde vücudun gereksinimi olan gücün yüzde 100’ünü sağlar. Bunun yanı sıra çiğ fındık cilt ve sindirim içinde nispeten yararlıdır. Fakat haddinden fazla aşama de tüketilen fındık, kilo almaya neden olabilir. Başkaca kimi kimseler de mide ağrısı, ciltte kaşıntı, boğazın tahrişi üzere belirtilerle alerji yapar. Memleketimizde fındık üretimini yapan başta Giresun olmak üzere Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin üzere kentler gelir. Bilim literatüsünde “Betulaceae” olarak bilinir. Huşgiller ailesine ilişkin olan “Corylus” cinsini oluşturan çalı ve ağaç cinslerinde yetişir. Mart ve Nisan aylarında yeşermeye başlar. Birtakım çiftçiler bu hallerini toplar. Kimileri ise daha da olgunlaşmasını bekler. 

FINDIĞIN YARARLARI NELERDİR? 

Yapılan araştırmalarda çiğ fındığın damar duvarlarını koruyarak tıkanmayı önlediği ve bunun sonucunda da kalp damar illetlerini engellediği gözlemlenmiştir. Tıpkı devranda içeriği E vitamini sayesinde kalp buhranı riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Sindirimin daha sağlıklı işlemesi için lif kaynağına gereksinimi var. Böylelikle midede öğütme daha kolay gerçekleşir. Bağırsakların daha düzgün çalışması sonucunda ishal ve kabız üzere kalitesini düşüren marazların yanı sıra kanser üzere önemli sıhhat meselelerinin da yaşanma ihtimalini azaltır. Lif yalnızca sindirimi değil, tıpkı vakitte kan şekerini de dengeleyerek diyabet riskini ortadan kaldırır.

Yüksek antioksidan sayesinde vücuttaki zararlı hücreleri atıp öteki hücrelerin sıhhatini koruyarak yaşlanmayı azaltır. Birebir devranda vücuda giren UVA / UVB üzere zararlı ışınların ortaya çıkarma ihtimali olan deri illetlerinin riskini düşürür. Çiğ fındık cildin parlaklığını ve canlılığını da sağlayarak tekrar daha dinç ve genç görünüm kazandırır.

Eklem ve kemiklerde azalan kalsiyum şiddetli ağrılara neden olur. Kramp üzere sıhhat sıkıntıları da bu üzere durumlar sonucu ortaya çıkar. Münhasıran kas yorgunluğu ve adet devirlerindeki makul kesimlerdeki ağrıları azaltmak için magnezyum takviyesi yapılmalıdır. Bilirkişiler bu üzere problemlerin yaşanmaması için günde bir avuç çiğ fındık öneriyor.

Güçlü antioksidan olduğundan yalnızca vücuttaki hücreleri yenilemez. DNA’sı bozulmuş ve tümörlü hücrelerin sayısını da azaltarak kanser riskini azaltır.

B6 vitamini bakımından güçlü olan çiğ fındık, beyindeki sonları harekete geçirir. Bu hudut sinyallerinin düzgün çalışması sonucunda gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıkların yaşanma ihtimalini düşürür. Birebir hengamda bu sinyaller vücut hareketlerinin daha sağlıklı faaliyet göstermesini sağlar.

Yüksek orantıda doymamış yağa sahip olan çiğ fındık, günde bir avuç tüketildiğinde uzun mühlet tok meblağ. Birebir devirde vücuttaki yağlarının da yakılmasını destekler. 

FINDIK KABUĞU NE İŞE YARAR?

Fındık kabuğu hakkında acilen derhal kimsenin bilmediği bir gerçek var. O da inanılmaz yararlar içerdiğidir. Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen Paclitaxel ve gayrı taxanes türevleri barındırır. Bu unsurlar sayesinde kanser ilaçlarının imalatına da fındık kabuğu ham husus olarak eklenir. Birebir devirde E vitamini içeren fındık kabupu kaynatılarak cilt bakım eserlerine eklenir. Erken yaşlanmayı önleyen fındık kabuğu muhtaçlık olan A ve C vitaminlerinin yüzde 70’ini kolaylıkla karşılar. Fındık kabuğu kaynatılıp suyu tüketildiğinde florasını da istikrarlar. Kan bedellerini dengeleyerek kalp ve damar marazlarını önler. 

DÖVÜLMÜŞ ÇİĞ FINDIKTAN BİR AVUÇ TARAFSANIZ…

Yorum Ekle