Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Leblebinin faydaları! Kavrulmuş leblebi ne işe yarar |Kaç çeşit leblebi vardır?

Leblebinin faydaları! Kavrulmuş leblebi ne işe yarar |Kaç çeşit leblebi vardır?

Birçok çeşidi olan leblebi, nohutun kaynatılıp kavrulmuşundan elde edilir. Güçlü bir kalsiyum kaynağı olan leblebi, çabucak hemen her hanede bulunur. Sarı leblebi umumiyetle kuru üzümle bir arada tüketilmeyi tercih eder. Bilirkişiler gelişime destek sağladığını söyler. Evet Leblebinin yararları nelerdir? Kavrulmuş leblebi ne işe yarar? Kaç çeşit leblebi vardır? İşte soruların cevabı:

Nohutun kaynatılıp daha sonra kavrulması sonucu elde leblebi Şeyh Murat Gazi tarafından 1370 yılında keşfedildi. 17. yüzyılda en çok kuruyemiş olan leblebi bilhassa kış aylarında boza ya da sahlep ile birlikte tüketilmeye başlandı. Memleketimizde Çorum’da sıklıkla yapılan kavrulmuş leblebinin çeşitleri bulunmaktadır. İçerdiğinde bol ölçüde vitamin ve mineraller mevcuttur. Kavrulduğu esnada kimi özelliklerini kaybetse bile kalsiyum ve lif üzere özellikleri hayli artar. Özellikle içerdiği lif bakımından sindirime yarar sağlayan leblebi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede yardımcı olur. Ayrıyeten leblebi kalsiyum deposudur. Vücut sıhhatinde kalsiyum kemik için vazgeçilmez bir mineraldir. Devletimiz dışında Asya devletlerinde sıklıkla tüketilen kavrulmuş leblebi münhasıran akşam çayla bir arada tüketilen kuruyemiştir. 

KAVRULMUŞ LEBLEBİ NE İŞE YARAR?

Kavrulmuş leblebi mahsusen kemik gelişimi için yarar sağlar. Ayrıyeten kilo vermek isteyenler içinde ülkü bir bir besindir. Uzun vade tok kalmayı sağlar. Birebir vakitte vücut gücünü de yüksek meblağ. Kavrulmuş leblebi lif bakımından varlıklı olduğundan mide ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Dozunda tüketildiğinde metabolizmayı düzenler. Fakat çoka kaçıldığında kimilerinde kabızlığa kimilerinde ise ishale neden olur. 

KAÇ ÇEŞİT LEBLEBİ VARDIR?

Nohutun leblebi aşamasında birden ziyade çeşidi yapılmaktadır. Sarı (kavrulmuş), beyaz ve şekerli leblebiler en yaygın biçimde tüketilenlerdir. Osmanlı periyodundan beridir kültürümüzde konum alan bu besinin çeşitliliğinin bir gayri nedeni de kentten şehire farklılık gösterir. Birtakım yörelerde leblebi; Türk kahvesi, ballı susamlı, çikolatalı, haşhaşlı ve acılısı yapılır. Kuruyemiş olarak leblebinin kökeni Çorum kenti olmasına karşın çeşitliliği Gaziantep’te ziyadedir. Her Türk ailesinin konutunda bulunur. Kavrulmuşu çoklukla kuru üzümle bir arada tüketilir. Bu ikili kandaki şeker orantısını artırır.

LEBLEBİNİN YARARLARI NELERDİR?

Gün içerisinde bir avuç leblebi açlığı gidererek uzun müddet tokluk hissi verir. Bu sayede kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. 

Yapılan araştırmalarda bir fincan kavrulmuş leblebinin makûs kolesterol seviyesini azaltığı tespit edilmiştir. Bu sayede inme, felç, kalp bunalımı ve damar tıkanıklığı üzere rahatsızlıkların yaşanma riski azalır.

İçeriği amino asitler sayesinde vücudun hudut hücrelerinin sıhhatini korur. Hudut hücrelerinin fonksiyonlarını artırdığından gerilim ve depresyon üzere ruhsal illetlerin yanı sıra uyku sistemine de düzgün gelir. Bunun akabinde dimağın daha kapsamlı çalışmasını sağlar.

Demir bakımından güçlü olduğundan bağışıklığın güçlenmesini destekler. Güçlü olan bağışıklık sayesinde vücudun illetlere karşı direnci artar. Birebir hengamda kansızlık üzere önemli illetlerin önüne makbul.

Kahvaltıdan sonra bir avuç leblebi gün uzunluğu vücudun güç seviyesini yüksek fiyat. Yorgunluk üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler.

Yapılan araştırmalarda kolon kanseri için birebir yarar sağladığı tespit edilmiştir. Kolondaki hücrelerin sıhhatini korur.

Birtakım eksperler böbrek taşlarının düşürülmesi için kavrulmuş leblebi önerir. İçerdiği amino asitler sayesinde böbreklerde taş oluşumu önler olan taşlarında kuma dönüşüp idrar yolu ile atılmasını sağlar.

En güçlü tesiri ise içerdiği kalsiyum orantısıdır. Kemik ve kas sıhhatini güçlendirerek yaşanan hastalık riskini azaltır.

Yorum Ekle