Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Demans (Bunama) nedir? Demans belirtileri nelerdir? Demans tedavisi var mıdır?

Demans (Bunama) nedir? Demans belirtileri nelerdir? Demans tedavisi var mıdır?

İleri yaşlarda görülme ihtimali olan bunama bir başka ismiyle demansın nasıl ortaya çıktığına dair sizler için araştırma yaptık. Umumiyetle alzheimer illetiyle karıştırılan demansın bir kaç çeşidi vardır. Vitamin ve mineral eksikliğinden dimağın önemli hasar alması sonucu görülen demans farklı illetlere da yol açabilir. Evet demans (Bunama) nedir? Demans belirtileri nelerdir? Demans tedavisi var mıdır?

Farklı illetler sonucu görülen ve ileri marazı olan demans 50 sonrası sıklıkla görülür. Halk arasında bunama olarak geçen demans hafıza, düşünme ve içtimaî aktivilteleri etkileyen bir beceridir. Demans ve alzheimer çoklukla karıştırılır. Gelgelelim alzheimer, demansın bir alt çeşididir. Tıpkı devranda alzheimer, demansın ilerlemiş halidir. Demans sözü Latinceden türeyen mens yani zihin sözünden ortaya çıktı. Hastalık aniden ortaya çıkmaz. Belirtiler yavaş yavaş yaşanır. Vücudun umumunda yaşanan vitamin ve mineraller eksikliğinden kaynaklı da demans görülebilir. Başkaca bilirkişiler son devirlerde futbolcuların topa baş vuruşlarından kaynaklı dimağda hücrelerin ölmesiyle de demans yaşanabileceğini vurguladı. Bu yüzden kimi maçlarda baş vuruşu yasaklandı. Yerküre Sıhhat Örgütü’nün olgularına nazaran yerküre üzerinde demans olanların umumisi orta gelirli memleketlerde görülür. Dimağın hipokampus kesimi yani bilgiyi alma ve saklama sahasındaki hücrelerin zarar görmesiyle yaşanır. Dimağ içindeki had hücrelerinin sinyallerindeki zayıflıkta demansa taban hazırlar. 

DEMANSIN TIPLERI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda beyindeki beta amiloid plak ismindeki sahada proteinler ve tau proteinden oluşan lifli yapılar artar. Birebir devranda bu proteinler sağlıklı nöronlara ve onları birbirine bağlayan liflere zarar verdiği sonucu alzheimer yaşanır.

En yaygın görülen demans ise vaskülerdir. Bu demans tipinde mesele çözme ve odaklanma üzere belirtiler görülür.

Dimağda balon halinde biriken proteinlere Lewy Cisimciği demansı denir. Hasta daima uyku halinde olur. Hayal ve gerçeği karıştırır. Birebir vakitte hasta halisünasyon görür.

Dimağın ön loblarındaki had hücrelerinin hasar almasıyla frontotemporal yaşanır. Bununla birlikte hastada zatî bozukluk ve davranış eksikliği ortaya çıkar. 

DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Konuşmada aksaklık ve evvelce konuştuklarını unutma üzere durumlar yaşar.

Içtimaî ortamlarda muhabere eksikliği 

Karışılıklı konuşmada ve düşünmede aksaklık

Görsel da eksiklik 

Geçmişe dair hatıralarda kopukluk

Şahısları, yüzleri ve isimleri kısa müddette unutma üzere belirtilerle gösterir.

DEMANS TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Illetin teşhisi için rastgele bir test bulunmamaktadır. Bunun için öbür yollar vardır. Bu da ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile demansa neden olabilecek semptomlar azaltılır. Kolinesteraz inhibitörler ilacı dimağ içindeki proteinleri istikrarlar. Uykuyu düzenler. Memantin ise hafızayı güçlendirerek dimağ içindeki vitamin eksikliğini giderir. Bunun yanı sıra hasta mutlaka kendi haline bırakılmadan daima gözlem altında olmalı. Aksi halde kaza ve düşme üzere durumlar yaşanabilir. Yaşadığı ortam unutulmayacak stilde tekrar düzenlenir. Gün içinde mütemadi bir şeylerle uğraşarak günlük yapması gereken aktiviteleri unutmaması sağlanır. 

Yorum Ekle