Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yoğurt ve karbonat maskesi ne işe yarar? Yoğurt ve karbonat maskesi nasıl yapılır?

Yoğurt ve karbonat maskesi ne işe yarar? Yoğurt ve karbonat maskesi nasıl yapılır?

Cildimizdeki sıkıntıları gidermek için bilirkişilerin önerdiği ve kullandığımız teknikler arasında yoğurt ve maskesi de mahal alıyor. Cildine kimyasallar sürmeden doğal metotlarla hanede maske yapmak isteyenlerin merak ettiği yoğurt ve karbonat karışımı aslında cilt lekeleri ve delikleri gideren bir prosedürdür. Evet yoğurt ve karbonat maskesi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde yan alıyor.

Yoğurt, vücuda sağladığı yararların dışında daha birçok yerde kullanılıyor. Varlıklı mineral ve vitamin içeriği olan yoğurt, Türk mutfağında da kıymetli bir bölgeye sahiptir. Bağırsak flora sıhhati açısından değerli bir rol oynayan yoğurt aslında cilt bakımında kullanılıyor. Son günlerde kozmetik meydanında da ismini duyduğumuz yoğurt, kadınlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Yoğurdu tercih ederken tek başına değil ile birlikte olan tesiri daha çok işe yaramıştır. Hem tek olarak hem de ikisi birlikte cilt istikrarının kurulmasında nispeten tesirli olan bu karışım, cilde kıymetli yararları bulunuyor. Münhasıran sivilceli ciltlerde oluşan lekelenmelerde büyük rol oynayan yoğurt ve karbonat karışımını sizlerde meskende yapabilirsiniz. Yoğurt tek başına uygulandığında ciltteki lekeleri giderir ve ciltteki çukurların kapatılmasına yardımcı olur. Karbonat ise içerisinde zararlı husus olmadığı için mikropları temizliyor. Bu ikisinin karışımı ise meyyit hücreleri temizleyerek, cildin rengini açarak parlaklık verir. Doğal peeling tesiri oluşturan bu karışımın en kıymetli özelliği ise cilt lekelerine birebir olması. Çillerin bile rengini açan devirle yok olmasını sağlayan yoğurt ve karışımı güneş lekelerine de uygulayabilirsiniz. Siyah nokta ve sivilce izlerinin görünümünü azaltan birebir devirde cildin yenilenmesine neden olan bu maskeyi uygulayanlar umumide çok şad ve sonuç alıyorlar. 

YOĞURT VE MASKESİ NASIL HAZIRLANIR?

1 yemek kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı ince çekilmiş mısır unu

Tüm gereçleri bir kasenin içerisinde köpük köpük olana kadar karıştırın. Daha sonra kenara alın. Maske beklerken cildinize tutarlı bir sabunla yüzünüzü şıkça yıkayın. Daha sonra bol su ile durulayın. Kağıt havlu ile yüzünüzü kurutun. Akabinde gözlerinizi ve dudak kenarlarınızı koruyacak bir biçimde varsa maske fırçası ile yoğurtlu karışımı yüzünüze uygulayın. 5 dakika durduktan sonra, parmak uçlarınızda çıkartabilirsiniz. En son ılık su ile temizleyebilirsiniz. 

KAHVERENGİ LEKELERE KARŞI YOĞURT/ KARBONAT MASKESİ

1 çay kaşığı karbonat
3 damla suyu
1 kaşık yoğurt
1 çay kaşığı zeytin yağı

Tüm gereçleri bir kabın içerisinde karıştırın. Hazırladığınız önümü gözlerinize gelmeyecek halde tüm yüzünüze uygulayın. 5 dakika içerisinde kuruyacaktır. Kuruduktan sonra elinizle ovalayarak temizleyebilirsiniz. Kalan maskeyi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.  Lekelerin sıklığına nazaran haftada 1 yahut 2 kez uygulayabilirsiniz.

SİVİLCE VE LEKELERİ İÇİN YOĞURT VE KARBONAT MASKESİ

1 yemek kaşığı doğal yoğurt
Yarım yemek kaşığı karbonat
2-3 damla esans yağı

Gereçleri maske kıvamına gelene kadar kasede karıştırın. Hazırladığınız maskeyi duru yüzünüze dairesel bir masaj yaparak sürün. Bu formda cildinizdeki kan dolaşımını da hızlandırarak maskenin tesirini arttırabilirsiniz. Sivilcelerin bulunduğu yerlere maskeden daha ziyade sürmeye çalışın. Maske sayesinde eski meyyit hücreler gidecek ve alanlarına yeni hücreler daha süratli bir halde gelecektir. 3-5 dakika masaj sürecini sürdürdükten sonra ılık suyla durulayın. Maskeyi haftada bir uygulayarak sivilcelerden ve sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

YOĞURT VE KARBONAT MASKESİ KAÇ DAKİKA BEKLETİLİR?

Yoğurt ve karbonat maskesi her ciltte farklı tesirler gösterebilir. Bu yüzden cildiniz hassas ise 10 dakika bekletmeniz ehil olacaktır. Olağan bir cilde sahipseniz 20-30 dakika kadar bekletip şıkça durulayabilirsiniz. Tüm karbonat maskesi tanımlarını haftada 1 defa pratiğiniz ehil olacaktır.

SADE YOĞURDUN CİLDE HANGİ YARARLARI BULUNUYOR?

Mide rahatlama özelliğine sahip yoğurt; kırışık ciltlere, münhasıran istenmeyen sivilce, siyah noktalara inanılmaz tesir sağlamaktadır. Barındırdığı vitaminlerle daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Yoğurdun içerisinde nokta alan laktik asit sayesinde kurumuş ve yorgun cildin canlanmasını ve nemlenmesini kısa vadede sağlıyor. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan güneş lekelerini ve siyah noktaları temizlemek için yoğurt tercih edilebilir.

SAF KARBONATIN CİLDE HANGİ YARARLARI BULUNUYOR?

Her meskende bulunması gereken gereçlerden biri olan karbonat,  sağlık, arilik, azık, cilt, saç, el ve ayak bakımı üzere birçok ortamda doğal olarak faydalanılabilecek en yeterli ve en doğal gereçtir. Bir sefer denediğinizde vazgeçilmeziniz olacak olan karbonat, velev alerji, velev yaz aylarında vücudunuza temas edebilen sarmaşık, ısırgan üzere bitkilerin oluşturduğu kızarıkları gidermek için kullanabilirsiniz. Bunun yanında cildin PH seviyesine tesir ettiği için yüze dairesel hareketlerle uygulamak meyyit derilerin arınmasını sağlayacaktır. Gelgelelim kullanmadan evvel kesinlikle alerjiniz olup olmadığına ve cildinizin hassasiyetini ölçmelisiniz. Aksi taktirde sık tasarruf tahrişlere yol açabilir.

Yorum Ekle