Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çölyak marazı nedir? Çölyak marazının belirtileri nelerdir? Çölyak tedavisi var mıdır?

Çölyak marazı nedir? Çölyak marazının belirtileri nelerdir? Çölyak tedavisi var mıdır?

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf üzere besinlerden ötürü yaşanan çölyak illeti hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Ömür kalitesini düşüren bu hastalık mahsusen bağırsakları olumsuz tesirler. Kronik bir alerji rahatsızlık olan çölyak, derhal hemen her yaşta görülebilir. Evet çölyak illeti nedir? Çölyak illetinin belirtileri nelerdir? Çölyak tedavisi var mıdır?

Çölyak illeti çoklukla 1 yaşından sonra görülme mümkünlüğü artar. Kimi kişilerde buğday, arpa ve çavdar üzere besinlerde bulunan gluten unsuruna karşı bağışıklık sistemi olumsuz sonuçlar verir. Sıradan beslenme de tüketilen bu besinler sonucu yaşanan halsizlik, kusma, bulantısı üzere belirtiler illete işaret olur. Bunun yanı sıra ilerleyen devirlerde ciltte dökülme ve kansızlık üzere önemli sıhhat meseleleri yaşanır. Bu illetin görülme mümkünlüğü hayli yüksektir. Hastalık Gluten sensitif enteropati olarak da bilinir. Gluten hususu bağışıklık sistemindeki protein unsurları tarafından anormal karşılanır. Olağan bir bağışıklık sisteminde villus ismi verilen unsur vücuda giren besinleri enzimleyerek kana ve bağırsaklara yayar. Lakin bu husus artar. Kana karışmaması gereken unsurlar karışır. Birebir vakitte bağırsaklara da geçmemesi gereken unsurların geçmesiyle burada da iltihaplanmaya neden olur. Yani vücudun umum olarak tüm fonksiyonları bozulur. Hastalar ne kadar bu besinlerden tüketirse tüketsin alması gereken yararlı unsurları alamaz. Çölyak denilen hastalık hakkında hala araştırmalar sürmektedir. Illetin alerjik mi yoksa otoimmün olduğu kesinleştirilmedi. Birtakım bilirkişiler ise iki durumun da illete neden olduğunu vurguluyor. Zira bağışıklık sisteminin kabul edemediği birçok illetlerin umumisine alerjik etkenler neden olur. Bunun yanı sıra da oluşan durumda vücudun metabolojik tesirini olumsuz tesirler. 

ÇÖLYAK ILLETININ NEDENLERİ?

Marazın ortaya çıkmasının nedeni şimdi kesin değildir. Lakin birtakım araştırmalarda genetiksel yatkınlığın olabileceği ortaya çıkartıldı. Zira çölyak umumiyetle ailesinde olanlarda görülür. Bağırsağın sindiremediği gluten hususunu olumsuz karşılayan bağışıklık sistemi de marazın yaşanmasına neden olur. Hassas bağışıklık ve bağırsak illete yer hazırlayan durumlardır.

ÇÖLYAK ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Marazın en yaygın kendini gösterme belirtisi ölçüsüz ishaldir

Şiddetli karın ağrısı ve yemeklerden sonra yaşanan karın şişliği

Istikrarsız kilo sorunu yaşanması

İştahsızlığa karşın rahatsız edici bir gaz derdinin oluşması

Çocuklarda görüldüğünde büyüme problemleri 

Her hangi bir travma yaşamamasına karşın ciltte morarmalar oluşur.

İleri belirtileri arasında gece körlüğü de var.

Yorgunluk, sonluluk ve depresyon halleri

Tuvalet gereksiniminde artış

Mide bulantısı ve kusma sıklığı

Bölge nokta cildin birtakım tabakalarında dökülmeler

Vücut iskeletinde ağrılar 

Kansızlıkta artış üzere belirtiler yaşanır. 

ÇÖLYAK TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Öncelikle illette tanı çok kıymetlidir. Belirtiler kendini gösterdiği andan itibaren bir mütehassısa başvurulmalıdır. Kan testi yapılır. Teste proteinlerde artış nispetine bakılır. Başkaca alerjik test yapılarak HLA-DQ2 ve HLA-DQ8 hususlarının seviyelerinde dikkate alınır. Tüm testlerdeki yüksek kıymetler sonucu mütehassıs tabip endoskopla bağırsaklara bakar ince bağırsakta artan iltihaplanma marazı teyit eder. Marazın tek seçeneği gluten diyetidir. ani glutensiz bir ömürdür. Gluten içeren besinler beslenmeden çıkartılır. Bir kaç güne hastanın sıhhati güzele masraf. 

Yorum Ekle