Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Casper Nirvana S500 incelemesi, Casper Nirvana S500 2020 Fiyatı

Casper Nirvana S500 incelemesi, Casper Nirvana S500 2020 Fiyatı

  • Casper Nirvana S500
  • Ülkü performans
  • Uzun pil ömrü ve mobilite
  • Sade tasarım
  • Klavye
  • Ilişki seçenekleri
  • SSD performansı
  • Şahsileştirme seçenekleri
  • HD ekran
  • Klavyede art aydınlatma yok
Özetle

Evet, geldik sonuca. Açıkçası Casper, Nirvana S500 ile hoş bir modele imza atmış. Başta da söylediğimiz üzere cihaz, ofislere, kurumsal sahaya müsait yapıda bir model olan, ayrıyeten yeniden mektepliler ve günlük tasarruf için ülkü bir dizüstü bilgisayar isteyenler tarafından tercih edilebilecek bir model oluyor. Sahip olduğu özelliklerle şık bir çizgide duran Nirvana S500, elimizdeki modeliyle sahip olduğu fiyat etiketiyle de istikrarlı. Şu an bu modeli 4320 TL fiyatla edinebiliyor, tekrar isteğinize nazaran konfigürasyonu kısıp arttırabiliyorsunuz. Katlanabilen, oyun özellikleri yahut dizaynıyla farklılaşan bir model değil pek natürel, onun tarafına sade tasarım, ülkü ve stabil performans ile maksimum pil ömrü muhtaçlığı duyanlara kişisel bir model olmuş ve bunu fiyat etiketine de yeterli formda yansıtabilen bir model oluyor Nirvana S500. Bu bağlamda böylesi bir dizüstü bilgisayar arayanlar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir kanısındayız.

Kimler Almalı

Sade bir model arayan, şahsi dizaynlardan fazla ülkü performansı ve verimlilik kabiliyetiyle öne çıkan ve uzun pil ömrü sunan bir laptop arayanlar Casper Nirvana S500’den mutlu kalabilirler.

Casper’ın 13 saate varan pil ömrü sunan Nirvana S500 dizüstü bilgisayarını inceledik.

Dizüstü bilgisayar satın alırken pek çok kriteri gözden geçiriyoruz, fakat elbette birinci sırada “Bu laptop’a gereksinimim var?” sorusunu yanıtlamamız gerekiyor. Akabinde ise bizim için değerli olan öteki kriterler geliyor ve bunun neticesinde de satın alacağımız modele tam olarak karar veriyoruz.

Bugün inceleyeceğimiz Casper modeli Nirvana S500. Bu modelin az evvelki birinci sorumuza karşılığı şu formda: “Uzun pil ömrü ve mobilite“. Evet, dizüstü bilgisayardan uzun pil ömrü isteyen ve mobil tasarrufta gün uzunluğu rahat bir tasarruf sağlamak isteyenler Nirvana S500’ten epeyce mutlu kalacaklar. Birinci soruyu baştan yanıtladığımıza nazaran artık başka kriterlere, laptop’ın sahip olduğu öbür özelliklere adım adım yakından bakabiliriz.

Tasarım

Casper Nirvana S500, bilhassa kurumsal alan, ofis ortamları, günlük tasarruf ve talebeler tarafından tercih edilebilecek tıpta bir laptop. Gereksinime nazaran farklı konfigürasyon modelleriyle satın alınabilecek olan Nirvana S500, elimizde tam olarak S500.1021-BV50T-G modeliyle bulunuyor. Modelin teknik takımına az sonra daha detaylı olarak bakacağız zati, ama evvel tüm Nirvana S500 modellerinin ortak noktası olan tasarım tarafına ve başka çevresel özelliklerine bir bakalım.

Nirvana S500, farklı gösterişli olmayan, sade yapıda hazırlanmış bir model. Mahsusen kurumsal taraf tasarruflar için müsait olan laptop, metalik gümüş renkli gövdesiyle epey şık görünüyor. Cihazın tasarımı plastik yapıda, gelgelelim hem dayanıklılık hem görünüm manasında sınıfının beklentisini karşıladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan hayli hafif ve ince yapıda olması sayesinde rahatlıkla taşıma imkanı tanımasıyla da avantaj sağlıyor. 19.9 mm kalınlığında ve 1.9 kilogram tartısında olan laptop, böylelikle 2 cm’den daha ince, 2 kilogramdan daha hafif olmasıyla çantada kendine rahat mekan bulacak bir model oluyor. Başkaca cihazın adaptörü de epey küçük. Böylelikle olur da cihazı şarj etmeniz gerekirse, yanınıza almaktan çekinmeyeceğiniz ölçüde. Şarj etmeniz gerekirse diyoruz zira Nirvana S500, münhasıran pil performansıyla dikkat çeken bir model oluyor. Bundan da az sonra detaylı olarak bahsedeceğiz.

Ekran ve Özellikler

Nirvana S500’ün ekranı 15.6 inç büyüklüğünde. Ama ekran kenarlarının 8.3 mm ile nispeten ince tutulmuş olması sayesinde daha kompakt gövdeye daha geniş ekran yerleştirilebilmiş. Elbette ekran çerçeveleri daha ince tutulabilirmiş, ancak bu ölçü de sınıfı için pek ehliyetli seviyede akıllıcası. Böylelikle muadil modellere nazaran ekran – gövde nispetiyle tatmin edici bir nispet yakalanabilmiş.

Bu modelinde TN paneli tercih eden Casper, TN panellerin kurumsal muhtaçlıklar doğrultusunda seçildiğini söylüyor. Bilindiği üzere TN paneller IPS panellere nazaran daha dar açılı, yani görüş açısı biraz daha dar paneller.  Tercih edilmesinin sebebi ise malumat güvenliğine yardımcı olması. Hasebiyle yandan bakıldığında ekranınızın görünmemesi malumat güvenliği sağlarken, öte yandan rahat çalışma imkanı tanıyor. Bu bağlamda her ne kadar kurumsal taraftan tercih edilse de, bilhassa ekranının yanındakiler tarafından görünmesini istemeyen pek çok kullanıcı tarafından bu panel tercih edilebilir kanısındayız. Elbette aksini düşünenler de IPS panelli modellere yönelebilirler, bu külliyen tercih sıkıntısı.

Elimizdeki modelde ekran çözünürlüğü de 1366×768 piksel. Lakin bu modelin Full HD çözünürlüklü seçeneği de raflarda yan alıyor.

Ekranın önünde uzanan klavyeden de bahsederken, cihazın umum dizaynına tutarlı tasarlandığını ve hoş bir yazı yazma deneyimi sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Münhasıran sessiz olması ilgimizi çeken klavye, böylelikle laptop’ın açık ofis ortamlarına müsait olmasını sağlıyor. Öte yandan tuş yüksekliği ve tuşların birbirine olan arası de konforu arttıran bir öge olurken, numerik tuş ekibinin bulunması da değerli bir detay. Klavyede art aydınlatma ise kalan ögelerden oluyor.

Nirvana S500’ün muhitine baktığımızda kâfi ilişki desteğinin yan aldığını görüyoruz. Irtibatlar arasında tam boyutlu ve 2.0 standardında HDMI‘ın bulunmasının yanı sıra Ethernet girişinin olması da değerli. Ayrıyeten 2 adet USB 3.0 portu ile ayrıyeten USB Type-C portu da laptop üzerinde mevcut. Tekrar kart okuyucuyu da kontaklar arasında görebiliyorsunuz.

Ekbette modelde kablosuz temaslar da unutulmamış. Bluetooth 5.0 desteği hayli değerli. Wi-Fi tarafında da 802.11ac Wi-Fi desteğinin bulunduğunu söyleyelim. Böylelikle çift bant kablosuz internetten bu modelde yararlanabilirsiniz.

Son olarak laptop’ın Dolby Audio desteki 2 adet 1.5W’lık hoparlörlerinin bulunduğundan ve bu hoparlörleriyle istikrarlı bir ses çıkışı sunduğundan da laf edelim ve artık laptop’ın teknik detaylarına geçelim.

Teknik Takım ve Performans

Nirvana S500, başta da söylediğimiz üzere farklı konfigürasyon seçenekleriyle gelen bir model. Elimizdeki BV50T-G modelinin yanı sıra laptop’ı farklı model ve farklı spec’lerle de tercih edebiliyorsunuz ki, bunlar arasında 12 GB DDR4 RAM‘li modeller konum alırken, yüksek SSD kapasitelerine ulaşan seçenekler de mevcut. Dilerseniz tekrar seçtiğiniz bir modeli satın alırken Casper’ın internet sitesi üzerinden kişiselleştirme seçeneğiniz de bulunuyor. İşletim sistemi, RAM, depolama üzere kısımlarını gereksiniminize nazaran şekillendirebiliyorsunuz.

Pekala, Nirvana S500’ün elimizdeki modelinde nasıl bir teknik takım nokta alıyor?

Bu modelin bilhassa kurumsal ve ofis ortamlarında olduğu kadar mektepliler için de mütenasip olduğunu söylemiştik. Velev masa başı velev mobil ortamda günlük tasarruf gereksinimlerini karşılayabilen laptop, Intel’İn 10’uncu nesil yeni işlemcilerinden Core i5-10210U CPU‘dan güç alıyor. Intel’in Comet Lake ailesinden olan bu işlemci, 2019’un 3’üncü çeyreğinde piyasaya çıkan epey taze bir işlemci. 14 nm fabrikasyon süreci yapıtı olan işlemci, 4 fizikî çekirdekli ve 8 izlekli yapısıyla ülkü performans sağlarken birebir vakitte kuvvet tasarrufu konusunda verimli davranıyor. Taban frekansta 1.60 GHz suratında çalışan işlemci, böylelikle stabil koşullarda güç verimliliğiyle göze çarparken, performans gerektiren anlarda da çekirdek frekansını 4.20 GHz‘e çıkartabiliyor. Bu da ek güç mealine geliyor. Yeniden de elbette bu laptop üzerinde görüntü sürece yahut üst güç gerektiren pratiklerden fazla, daha çok ofis tatbikleri ve etrafındaki tatbikleri kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Elimizdeki Nirvana S500’de 16 GB kapasitesinde ve 2400 MHz frekansında DDR4 bellek kullanılmış. SSD olarak da 512 GB kapasiteli Nvme M.2 SSD konum alıyor. Dediğimiz üzere bu iki modülü dilediğiniz üzere değiştirmeniz mümkün. Kendinize münasebetli olanı seçebilirsiniz. Elimizdeki modelin SSD’si ise performans açısından pek tatmin edici sonuçlar veriyor bu arada, ondan da bahsetmek gerek. CrystalDiskMark’ta 1725 MB/s sıralı okuma, 1508 MB/s sıralı yazma performansı aldığımız disk, bu sayede kısa erişim vadeleriyle belge, doküman ve pratikleri süratli açmanızı sağlayacak.

Pekala, bu laptop’ta oyun oynanır mı? Teknik takım olarak ofis ve kurumsal tarafa için olduğu kadar standart, çalışmalarını yapabilecek üzere bir laptop arayan talebeler için de iyi olan Nirvana S500, temel seviyede oyun muhtaçlığını karşılayacak yapıda bir model oluyor. Çünkü teknik takımında NVIDIA GeForce MX250‘ye yan veriyor. 2 GB kapasiteli MX250 ile elbette üst grafik beklentisi içinde olan oyunları değil, ama koordinasyonlu grafik ayarlarıyla League of Legends, CS:GO ve PUBG üzere oyunları rahat oynayabiliyorsunuz.

Pil Ömrü

Casper Nirvana S500

Evet, artık geldik laptop’ın en başta bahsettiğimiz lakin en sonra sakladığımız en dikkat cazibeli özelliğine. Nirvana S500’ün uzun pil ömrü ömrüne sahip olduğundan kelam ettik, elbette bunun için birtakım testler de uyguladık. Açıkçası laptop bize Casper tarafından 10 saatlik pil ömrü savıyla geldi. Öte yandan Casper’ın yaptığı test loguna nazaran 13 saat 16 dakika üzere bir vadeye erişmiş olması ise epey kıymetli. Fakat laptop, umumî tasarruf standardı çerçevesinde 10 saat civarında bir performans vadediyor. Yaptığımız testle de bunu kanıtlıyor.

Pek çok modele uyguladığımız görüntü testimizi Nirvana S500 için de uyguladık. Yüzde 35 parlaklık seviyesinde, ses seviyesinin yüzde 50 orantısında ayarlı ve pil müdafaalarının devre dışı olduğu koşulda çalıştırdığımız HD medya, tam 10 saat 32 dakika boyunca ekranda döndü. Böylelikle ofiste mesai saatini rahatlıkla devirebilecek bir model olan Nirvana S500, ayrıyeten uzun pil ömrü sayesinde mobil tasarruflara da münâsib bir örnek oluyor.

Casper Nirvana S500 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Casper Nirvana S500
Eser Tipi Notebook
CHIP Online Notu 90
Üretici Casper
Firma Casper     (216) 528 66 66
Umumî
İşletim Sistemi Windows 10 Home
İşlemci Core i5-10210U
İşlemci Suratı 4.20 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve Grafik
Ekran 15.6 inç inç
Ekran Paneli TN
Çözünürlük 1366 × 768 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce MX230
Grafik Kapasitesi 2 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 16 GB
SSD 512 GB
Optik Sürücü Yok
Irtibatlar
USB 3.0 2
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Ethernet Var
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ac
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 362 × 247 × 19.9 mm
Tartı 1.9 kg
Pil Ömrü 13:00 saat

Satın Al

Alternatifleri

Casper Nirvana S500’ün bu modelinin özellikleri az ve ziyade geldiyse, Casper’ın web sitesi üzerinden kendi alternatif modelinizi de hazırlayabilirsiniz.

Yorum Ekle