Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Burun kemiği neden ağrır? Burun kemiği ağrısının belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Burun kemiği neden ağrır? Burun kemiği ağrısının belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Erkeklere nazaran hatunlarda daha çokça görülen ve hastanın ömür kalitesini düşüren burun kemiği ağrısı merak edilenleri sizler için araştırdık. Burun kemiği ağrısı kimi illetlerin habercisi olduğu üzere başlı başına bir sıhhat problemidir. Evet burun kemiği neden ağrır? Burun kemiği ağrısının belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Koku alma ve soluma organı olan burun iki delik aracılığıyla yutağa bağlanır. Burnun iç boşluklarında kıl ve kılcal damarlar vardır. Bu kılcal damarlara hudut hücreleri var. Kulaktan sonra vücudun en hassas dış organıdır. Başkaca burunda kulak üzere ölene kadar gelişim gösterir. Burunu oluşturan kemikler bu yüzden sık sık biçim değiştirir. Teneffüsün başlangıcını oluşturan burun, hudut hücrelerinin ihtarları ile dimağdan sinyaller alır. Fakat bu kadar önemli bir işlevi olan burun hem marazlara neden olur hem de kendisi marazlardan etkilenir. Bilhassa hassas olan kemiğinde kimi periyotlarda şiddetli ağrılar yaşanır. Birden fazla devir üst solum yolu rahatsızlıkları ile ortaya çıkan burun kemiği ağrısı aslında farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Bilhassa sinüzit burun ve elmacık kemikleri boşluklarının iltihaplanması ile oluşan burun kemiği ağrısına akut viral sünizit denir. Enfeksiyon virüsünün mukusları tıkaması sonucu ortaya çıkar. Bir öteki kemik ağrısı ise polen ve toz üzere alerjik hikayelerden kaynaklı ortaya çıkar. Bu durum kronik hale gelince iltihaplanma orantısı artar. Bu da burun ve yüz şişliğine neden olur. Vücudun derhal hemen her mahallinde görülen sivilce burunda ortaya çıkar bu üzere olağan durumlarda burun kemiğinin ağrımasına neden olur. Erkeklere orantıyla bayanlarda daha ziyade görülür. Zira bayanlardaki hastalık ve hassaslık evreleri erkeklere nazaran daha ziyadedir. Mahsusen menopoz ve fibramiyoloji üzere sıhhat dertlerinden ötürü burun kemiğinde ağrı oluşur.

BURUN KEMİĞİ NEDEN AĞRIR?

Şiddetli enfeksiyon virüsleri

Üst teneffüs yolu marazları

Akut sinüzit tıkanmalar

Burun kemiğinin şiddetli darbe alması

Burun kemiğinden geçen had hücrelerinin deforme olması

 Kıl köklerinin tıkanması sonucu oluşan iltihaplı sivilce

Vücudun A vitaminini enzimleyememesi ve bu da vücutta ölçüsüz A vitamini kalmasına neden olması

Burun kemiğinde ya da kıkırdağında eğrilik yaşanması

Vücudun rastgele bir konumunda görülme ihtimali olan kıl dönmesinin burada da olma ihtimali

Aftların burunda çıkması

–  Migren ve sinüzit marazları

Kandaki insülin ölçüsünün yanlışsız ayarlanmaması sonucu kan akışının istikrarsız olması

Şiddetli baş ağrısı  yada göz ağrısındaki rahatsızlığın göze sıçraması üzere durumlarda burun kemiği ağrısına neden olur.

BURUN KEMİĞİ AĞRISININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Burun kemiğinin ağrıması sıhhat derdinin en besbelli belirtisidir. Bunun dışında aniden burun kanaması yaşanması, gözlük tasarrufunda burunun ağrıması ve burnun ucunda kızarıklık oluşması burun kemiğinden kaynaklı bir rahatsızlık olabileceğini gösterir. Başkaca burnun ya çok kuru olması ya da şiddetli likit dolması da belirtiler arasında girer. Bu durumlar kişinin hayat kalitesini bozduğundan bir Kulak Burun ve Boğaz tabibine başvurmakta yarar var. Zira ihmal edildiği her bir gün önemli öbür sıhhat problemlerine davetiye çıkartabilir. 

BURUM KEMİĞİ AĞRISI NASIL MAKBUL?

Kronik olan burun ağrıları için müdahale edilmeden doktora başvurulmalıdır. Lakin tıkanmaya bağlı gelişen burun ağrısın için mandalina kabukları ya da hanede varsa kuru papatyaları kaynarken buharını solumak. Bu pratik yarım saatte bir yapılabilir. Kemik ağrısına bağlı gelişiyorsa soğuk ya da sıcak kompres yapılabilir. Lakin bu tatbikler yapılırken burna çok basınç yapılmamalıdır. 

Yorum Ekle