Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bu Pratik Örtülü Mekanlarda Yolunuzu Bulduracak

Bu Pratik Örtülü Mekanlarda Yolunuzu Bulduracak

Telefonlarımızdaki navigasyon işlevi, velev yürürken, velev bisiklet sürerken yahut otomobil kullanırken, bizleri gitmek istediğimiz tarafa ulaştırıyor. En azından yolculuğumuzun değerli bir kısmında bize yardımcı oluyor.

Bugünkü navigasyon pratikleri sizi gitmek istediğiniz tarafın önüne kadar bırakıyor, fakat gelecekte gitmek istediğiniz konuma, örneğin ofisteki masanızdan, havaalanı yahut otel kapısına kadar götürebilecek.

Here Technologies, Las Vegas’taki CES 2020’de bu teknoloji hakkında haberler verdi. Sizi örtük sahalarda gitmek istediğiniz noktaya götürecek işlevin Here WeGo pratiğine gelecek bir güncellemeyle tasarrufa sunulması bekleniyor.

Google Maps, Apple Maps üzere tatbikler, birçok alışveriş merkezi, havaalanı üzere gizli noktaların iç tertibini gösterebiliyor fakat adım adım navigasyon işlevi sunmuyor. Here’ın teknolojisi ise yalnızca GPS’ten faydalanmıyor. GPS’in iç mekanlarda konumu belirlemekte zorlandığı ve birçok devir isabetli olmadığı biliniyor. Bu yüzden tatbik, Wi-Fi ve içine yerleştirilmiş bulunan öbür “beacon” isimli noktalardan faydalanıyor.

Tatbik bu sayede asansöre nasıl gideceğinizin yolunu çizebiliyor, sizi odadan odaya takip edebiliyor. Örtülü mekan navigasyonu, Here’ın daha evvel taradığı noktalarda çalışıyor. Firma, şu an kimi alışveriş merkezlerini ve otelleri haritalarına eklemiş durumda.

Tatbik, CES’teki tanıtımda problemsiz çalışsa da, gerçek hayatta oluşabilecek birçok farklı durum önünde nasıl çalışacağı merak konusu. Tekrar de teknolojinin bir bölgeden adımını atması gerek ve Here’da bunu yapıyor. Here’ın bu adımına emsal bir adım, muhtemelen çok yakında Google ve Apple tarafından da atılacaktır. Bu yüzden farklı navigasyon tatbikleri aramanıza muhtemelen gerek olmayacak.

Yorum Ekle