Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bilim Kişileri LEGO’yu -273 Aşamada Dondurdu!

Bilim Kişileri LEGO’yu -273 Aşamada Dondurdu!

Tüm evlatların ve ruhu evlat olanları en sevdiği oyuncaklar arasında mekan alan LEGO, pek çok yerde önümüze çıkıyor. Mesela daha evvel 1 milyon LEGO parçasıondan boyutta ve sürülebilir bir Bugatti Chiron arabanın yapıldığına şahit olmuş ve velev geçtiğimiz günlerde LEGO setlerinin uzaya gönderildiğini okumuştuk. LEGO, bu kere de bilim kişilerinin laboratuvarlarına girmiş.

Lancaster Üniversitesi’nden Josh Chawner ve Dmitry Zmeev isimli iki bilim kişisi, LEGO kesimlerini “mutlak sıfır” olarak kabul edilen -273.15 Santigrat kademede dondurmayı denemişler ve bunda da başarılı olmuşlar. Deney için şahsi bir “seyreltme buzdolabı” kullanan ikili, araştırmalarının imalat aşamasını ve sonuçlarını çabucak yukarıdaki medyada anlatmışlar.

Grup başkanı Dmity Zmeev, buldukları sonuçların kıymetli olduğunu söylerken, yaptıkları deney neticesinde LEGO blokları arasındaki sıkıştırma tertibinin kriyojenik sıcaklıklarda son nokta âlâ bir yalıtkan olarak davranmasına sebep olduklarını bulduğunu açıklıyor. Araştırmacıların yaptıkları deneyin sonuçları, Scientific Reports mecmuasında yayınlanmış.

Deneyi ile ilgili daha fazlasını merak edenler, özgün tamamına buradan göz atabilirler.

Yorum Ekle