Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bal yüze sürülür mü? Balın cilde yararları nelerdir? Bal özlü maske tanımları

Bal yüze sürülür mü? Balın cilde yararları nelerdir? Bal özlü maske tanımları

Cildinizdeki birçok sorunu ortadan kaldırmak için tabiattan gelen mucizeleri kullanmak bilirkişilerin sık sık önerdiği metotlardan biridir. Bu tabiattan gelen mucizeler arasında bal da nokta alıyor. Kış illetlerinin kurtarıcısı olan bal ile cildinizi sıklaştırmaya ne dersiniz? Siyah noktalardan sivilcelere, ciltteki çukurlardan meyyit derilere kadar tüm bu sıkıntıları ortadan kaldıran balın cilde yararları ve bal ile hazırlanan maskeleri metnimizde bulabilirsiniz.

Bal her konutta bulunan, kahvaltı sofralarında kaymakla birlikte servis edilen,arıların binlerce çiçeğin nektarını toplayarak meydana getirdiği bir besindir. Vücut için yaşamsal kıymeti olan enzim, mineral ve aminoasitler açısından güçlü çok değerli bir besin olan balın 100 gramında tam 304 kalori bulunuyor. İçerisinde 15 çeşit şekerle birlikte birçok enzim ve aminoasit bulunan bal, şeker illeti olan yahut haddinden fazla kilosu bulunan kimseler tarafından, doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilir.Bitkilerde bulunan ve en tesirli antioksidanlardan biri olan polifenol açısından, varlıklı olduğu için çeşitli illetlere karşı koruyan balı kesinlikle her sabah bir kaşık tüketilmesi mütehassıslar tarafından önerilir. M.Ö 700 yılından beri ve medikal maksatlı olarak üretilen bal mumyalama sürecinden diyaneti merasimlere, halk arasında hazırlanan ilaçlardan yemeklere kadar çok geniş bir tasarruf yerine sahiptir.

Yapılan bir araştırmaya nazaran bal; Cilt yaraları, enfeksiyonlu cilt marazları, mantar ya da egzama tedavisinde kullanılabilir. Bariz bir yan tesiri bulunmayan bal gönül rahatlığıyla kimseler tarafından uygulanabilir. Ancak sık rastlanan polen alerjisi bal tasarrufu sırasında alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu alerjik reaksiyonlar cilt kuruluğu, cildin pullanması ve tahriş olarak görülebilir. Bala karşı alerjiniz olup olmadığını denemek için elinizin üst kısmında küçük bir ortama sürüp 4-5 saat bekleterek test edebilirsiniz.

Direk olarak yüze bal sürüleceği üzere çeşitli karışımlar ile hazırlanan bal maskeleri pek çok cilt derdinin vakitte ortadan kalkmasını sağlar.Bal, sivilceli ve akneli ciltlerde ise bu sorunlara bağlı olan izlerin azalmasına yardımcı olur. Anti-aging niteliğinde olan bal kırışıklar, kaz ayakları üzere meseleler için de son nokta yararlıdır.

 

Son günlerde mahsusen sivilce tedavilerinde kullanıldığı gözlemlenen bal ayrıca kolajen desteği sağlar. Cildin onarımına ek sağlayan bal, yeni hücrelerin de oluşmasını sağlar. Gözenekleri temizler, siyah nokta oluşumunu önler.

EVET BAL CİLDE NASIL UYGULANIR?

NEMLENDİREN BAL MASKESİ

1 adet şeftali
1 kaşığı bal

Şeftalinin kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkararak rondodan geçirerek püre haline getirin. Şeftali püresine balı ekleyin ve uygunca karıştırarak maskeyi hazır hale getirin. Parmaklarınızla masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

GÖZENEKLERİ TEMİZLEYEN BAL MASKESİ

1 adet elma
5 kaşığı bal

Elmanın kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra mikserde balla birlikte yeterlice krem kıvamına gelen kadar karıştırın. Duru cildinize direkt uygulayın ve ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1 sefer uygulayabilirsiniz.

10 YAŞ GENÇLEŞTİREN BAL MASKESİ

GEREÇLER

2 kaşığı bal
1 yumurtanın akı

YAPILIŞI

Öncelikle yumurtanın akını ayırın. Düzgünce köpürtün.

Akabinde balı ek edip, biraz bekleyin. Maskeyi yüzünüze ve bilhassa kaz ayaklarının olduğu yere güzelce yedirin. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yeterlice temizleyin ve durulayın.

Bu maskeyi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

Yorum Ekle