Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne güzel gelir?

Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne güzel gelir?

Çabucak çabucak herkes ayak üşümesini kansızlık ya da soğuk havalara bağlar. Lakin sıcak havalarda bile birtakım kişiler ayak üşümesinden şikayet eder. Bu sıhhat sorunu erkeklerden daha çok bayanlarda görülür. Yapılan araştırmalarda ayak üşümesi farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Evet Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne uygun gelir? İşte tüm soruların cevabı:

Bağışıklık sistemini zayıf olan kişilerde daha sık rastlanan ayak üşümesi bir hastalık değildir. Aslında hastalık belirtisi olan ayak üşümesi önemli sıhhat meselelerine işarettir. Halk arasında umumiyetle kansızlık çekenlerde ayak üşümesinin meydana geldiği bilinir. Lakin ayak üşümesi yalnızca kansızlık değil birçok marazdan ötürü görülür. Nadiren bilinse de kan damarlarında daralma, hudut sisteminde zayıflık ve kimi kadınsal marazlardan kaynaklı da yaşanılabilir. Ayak soğukluğu hastanın hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir sıhhat sıkıntısıdır. Üst teneffüs yollarında daima hasta olan kimselerde de çok enfeksiyondan dolayı ayak üşümesine rastlanabilir. Kandaki oksijen azlığından kaynaklı yaşanan kalp rahatsızlıkları da istikrarsız kan dolaşımına neden olur. Bu üzere hastalıklarda da ayak üşümesi görülebilir. Başkaca kan dolaşımını istikrarsızlaştıran bir öbür neden de şiddetli sigara tüketimidir. Sigara tüketimi ayak üşümesine neden olduğu üzere birtakım kişilerde çokça ısıya neden olarak vücut ısısını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yalnızca soğuk havalarda değil sıcak havalarda da yaşanabilir. Ayak üşümesinden kaynaklı birtakım kişilerse uyku meselesi de görülür. 

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR? 

Metabolizması zayıf olan bireylerde kalp vücuda ehliyetli ölçüde kan pompalamadığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durumu ekseriyetle sistemsiz beslenen ve masa başı çalışanlarında sıklıkla yaşar.

Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu illetin en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.

Tiriod bezleri kâfi ölçüde hormon üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına sebep olur.

Beyefendisinin hasar alması ile had hücreleri kâfi ölçüde vazifelerini yapamaz. Ayaklara kadar giden sonlardaki hücrelerin hasar alma mümkünlüğü da artığından ayak üşümesi yaşanır. Münhasıran gerilim ve depresyon esnasında bu durum yaşanır. 

Kandaki yüksek şeker ya da az şeker ölçüsü arterlerin daralmasına neden olur. Bu durumu umumiyetle şeker hastaları yaşar. Ayak üşümesi sıklıkla yaşayan kimselerin kan şekerlerini ölçtürmeleri lazım zira saklı şeker hastası olabilirler.

AYAK ÜŞÜMESİNE NE GÜZEL GELİR?

Yeşil çay kandaki şekeri dengelediğinden ayak üşümesini de önler. Vücuttaki ısıyı dengelemek için günde en az 2 bardak tüketilmelidir. Çayı yapmak için; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atınız 5-6 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzüp bal ekleyerek tüketiniz. 

Zingeron hususu bakımından varlıklı olan zencefil de ayak üşümesine güzel gelen kanın pıhtılaşmasını azaltarak rahat bir akışa neden olur. Hem çay olarak tüketebilirsiniz hem de yazacağımız prosedür ile ayaklarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı toz zencefili 2 su bardağı suda kaynatınız. Süzüp içerisine bal ekleyerek tüketiniz. Tıpkı biçimde 1 kase zencefil tozunu bir tencere dolusu suda kaynatınız ayağınızı koyabileceğiniz ısıya geldikten sonra masaj yaparak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletiniz. 

Yurt dışında sıklıkla kullanılan epsom tuzu memleketimizde son 3 yıldır mahsusen masaj yaparken alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. İçeriğindeki magnezyum sülfat sayesinde vücudun dışarıdan ısı orantısını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yaşayanların bir kovanın içine sıcak su doldurum içerisine göz kararı epsom tozu koyarak yarım saat boyunca masaj yapılması tavsiye edilir. 

Yorum Ekle